انفجار بمب در شرق افغانستان یک کشته و چندین زخمی برجا گذاشت

حق نشر عکس AFP
Image caption گروه طالبان هفته پیش به مرکز ولایت ننگرهار حمله کردند

در ولایت شرقی ننگرهار افغانستان، انفجار یک بمب یک نفر را کشته و دست کم بیست و شش نفر را زخمی کرده است.

مقام‌های ولایت ننگرهار گفته اند بمب حدود ساعت ٩ صبح جمعه، ٢٦ ثور/اردیبهشت در بازار ولسوالی غنی‌خیل این ولایت منفجر شد و بیشتر زخمی‌ها غیرنظامی اند.

احمد ضیا عبدلزی سخنگوی والی ننگرهار وقوع این رویداد را تایید کرد و گفت که در میان زخمی های این رویداد دو تن از اعضای نیروهای امنیتی افغانستان بوده اند. زخمی های انفجار به بیمارستان منتقل شده اند.

سخنگوی پلیس ننگرهار به بی‌بی‌سی گفته که بمب در یک گاری دستی کارگذاری شده بود و در وسط بازار منفجر شد.

مسئولیت سازماندهی و انجام این رویداد را فرد یا گروهی به عهده نگرفته اما گروه طالبان از یک هفته پیش به این سو عملیات بهاری خود را آغاز کرده است.

نیروهای امنیتی افغانستان گفته اند که همزمان با آغاز این عملیات به افراد طالبان تلفات سنگینی وارد شده است و طالبان هم از راه اندازی عملیات های پر تلفات علیه دولت افغانستان خبر داده اند.

هفته گذشته در یک حمله گروهی طالبان به ساختمان اداره عدلیه/دادگستری در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار به علاوه سه مهاجم انتحاری، هفت تن دیگر کشته شدند که بیشترشان افراد غیرنظامی بودند. این یکی از حملات پر تلفات گروه طالبان از زمان آغاز عملیات بهاری آنان در برابر نیروهای خارجی و دولت افغناستان بود.

ننگرهار از ولایت‌های هم مرز با پاکستان و همچنین از نقاط ناآرام نزدیک به مرکز افغانستان است و گروه‌های مسلح مخالف دولت هر از گاهی در آن به راحتی حملات انتحاری و انفجارهای سازمان یافته انجام می‌دهند. در برخی از ولسوالی های این ولایت در روستاها طالبان به راحتی گشت و گذار می‌کنند.

حمله هوایی آیساف

حق نشر عکس
Image caption نیروهای آیساف برای راه اندازی عملیات‌های شبانه و حملات هوایی باید از حکومت اجازه بگیرند

در ولایت جنوب شرقی پکتیکا هم خبر از رویارویی نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت (آیساف) با گروه طالبان رسیده است.

مقام‌های محلی در پکتیکا گفته اند که پانزده مخالف مسلح دولت افغانستان در یک عملیات هوایی نیروهای آیساف کشته شده‌اند.

مخلص افغان سخنگوی والی پکتیکا در خبرنامه ای گفته که "این جنگجویان که می‌خواستند به پاسگاه های نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی سروضی حمله کنند عصر روز گذشته (پنچشنبه ۲۵ ثور/اردیبهشت) در عملیات هوایی نیروهای خارجی کشته شدند."

پکتیکا هم با پاکستان مرز مشترک دارد و در نقاط مرزی این ولایت گروه ها مخالف مسلح دولت پایگاه دارند.

آقای افغان افزوده که رحمت‌الله مشهور به "طالب جان" از فرماندهان مشهور طالبان محلی نیز در جمع کشته شده ها است. گروه طالبان هنوز واکنشی در این مورد نشان نداده است.

حکومت افغانستان علاوه بر ممنوعیت حملات شبانه نیروهای خارجی، هر نوع عملیات نیروهای خارجی را بدون اجازه قبلی منع کرده است، حامد کرزی به نیروهای امنیتی خود دستور داده که پیش از توافق قبلی از نیروهای ناتو و آیساف کمک نظامی طلب نکنند.

سخنگوی والی پکتیکا می‌گوید که نیروهای آیساف برای راه اندازی یک عملیات شبانه در محل آماده شده بودند که با گروه پانزده نفری جنگجویان طالب روبرو شدند و علیه آنان آتش کشودند.

نیروهای آیساف در مورد این رویداد هنوز چیزی نگفته اما دفتر والی پکتیکا می‌گوید که نیروهای خارجی برای این حمله پیش از پیش با مقام های محلی هماهنگی کرده اند.

مطالب مرتبط