آیا افغانستان برای قهرمانی چلنج کاپ آماده است؟

حق نشر عکس AFF
Image caption تیم ملی افغانستان با بازی خوبش در مقابل کویت بار دیگر مردم این کشور را به راه یابی این تیم به جام ملتهای آسیا امید وار کرد

تیم ملی فوتبال افغانستان برای شرکت در مسابقات چلنج کپ آسیا، وارد مالدیو شده است.

تیم ملی فوتبال افغانستان در اولین بازی خود در مسابقات چلنج کاپ روز سه‌شنبه، ۳۰ ثور / اردیبهشت به مصاف فلیپین می‌رود.

این تیم برای شرکت در این مسابقات تاکنون چهار بازی دوستانه را انجام داده است. در کنار بازی دوستانه حضور اریک روته مولر مربی آلمانی این تیم در کنار محمد یوسف کارگر انگیزه بازیکنان را برای رویارویی با سایر رقبای این تیم بالا برده است.

در بازیهای دوستانه تیم افغانستان در نخستین دیدار تدارکاتی در شهر دبی و در ورزشگاه الشباب به مصاف تیم قرغیزستان رفت، در این بازی افغانستان نتیجه‌ای بهتر از تساوی صفر بر صفر بدست نیاورد.

در این دیدار بازیکنان سابق تیم ملی در کنار بازیکنان جدید محک خوبی خوردند و تعدادی از بازیکنان جدید مانند فیصل شایسته، ضمیر داوودی و مصطفی سدید برای افغانستان بازی کردند.

این بازی چنگی به دل نزد و بازیکنان افغانستان به دلیل ناهماهنگ بودن، بازی خوبی را از خود به نمایش نگذاشتند.

در بازی دوم تدارکاتی، در شهر دوشنبه به مصاف تیم تاجکستان حریف همیشگی خود رفت.

در این دیدار، اریک روته مولر برای نخستین بار سکان رهبری تیم ملی افغانستان را به عهده گرفت و حتی سیستم بازی ۴-۴-۲ همیشگی افغانستان را به سیستم ۴-۲-۳-۱ تغیر داد. این بازی را افغانستان با نتیجه یک بر صفر به تاجکستان واگذار کرد تا همانند گذشته نتواند این تیم را شکست دهد و تاجکستان برای افغانستان شکست ناپذیر باقی ماند.

در این دیدار بازیکنان افغانستان ضعیف ظاهر شدند و بازی این تیم باعث شد تا مردم از راه یابی این تیم به جام ملتهای آسیا و قهرمانی در مسابقات چلنج کاپ نا امید شوند و حتی تعدادی از کاربران شبکه های اجتماعی به انتقاد از این تیم پرداختند.

در سومین دیدار تدارکاتی در بازی برگشت دوستانه، به مصاف تیم قرغیزستان رفت. اریک روته مولر تا قبل از این بازی یک هفته فقط تمام بازیکنان تیم ملی افغانستان را در اختیار داشت.

این بازی از هیچ رسانه‌ای افغانستان بصورت زنده پخش نشد و علاقه مندان به فوتبال افغانستان این بازی را از طریق اینترنت دنبال کردند.

در این بازی، بازیکنان افغانستان نسبت به بازی با تاجکستان به سیستم جدید آشنایی پیدا کردند و بازی نسبتا خوبی را از خود به نمایش گذاشتند و با تنها گل دقیقه ۶ یوسف مشرقی توانستد تیم قرغیزستان را در کویت شکست دهند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption بر اساس موافقت فدراسیون‌های فوتبال افغانستان و آلمان اریک روته مولر تا پایان مسابقات 'چلنج کپ' ۲۰۱۴ آسیا تیم ملی افغانستان را همراهی خواهد کرد

تمام انتظار مردم و علاقه مندان به فوتبال به بازی حساس دوستانه میان تیم ملی افغانستان و کویت دوخته شده بود. این بازی به دلیل اینکه افغانستان بعد از سالها در برابر یکی از تیم‌های طراز اول آسیا قرار گیرد اهمیت بالایی داشت.

افغانستان شام چهارشنبه گذشته در کویت به مصاف این تیم رفت تا بتوانند با روحیه خوب عازم مسابقات چلنج کاپ شوند.

بازیکنان افغانستان در ابتدا، تحت تاثیر نام کویت و بازیکنان این تیم قرار داشتند، در حالی‌که بازی روان و زیبایی را از خود به نمایش گذاشتند اما نتوانستند فشاری زیاد و تهدید آنچنانی روی دروازه کویت ایجاد کند.

افغانستان نیمه نخست را با دریافت دو گل و شکست دو بر صفر به پایان رساند. آغاز نیمه دوم نیز کویت توانست روی اشتباه و کم تجربه بودن فرزاد عطایی به گل سوم خود دست یابد و این بازیکن نیز به دلیل خطا روی مهاجم کویت، دومین کارت زرد خود را دریافت نمود و از بازی اخراج شد.

بعد از این گل، افغانستان بازی روان و زیبایی اوایل بازی را روی دست گرفتند و دو تعویض آقای روته مولر نیز کارگشای این تیم شد و افغانستان در ادامه توانست با دو گل اسلام الدین امیری و فیصل شایسته فاصله اش با گلهای خورده را به حداقل برساند.

این بازی زیبا در نهایت با نتیجه سه بر دو به سود تیم ملی کویت به پایان رسید.

درسهای آموخته شده از بازی مقابل کویت

۱- اریک روته مولر نشان داد مربی با تجربه‌ای است و می‌تواند در کنار محمد یوسف کارگر وزنه سنگینی برای تیم ملی فوتبال افغانستان باشد.

۲- بازیکنان با سیستم جدید ۴-۲-۳-۱ آشنایی پیدا کردند و می‌تواند از این سیستم در بازیهای چلنج کاپ استفاده کنند.

۳- اعتماد از دست رفته مردم افغانستان بعد از بازی ضعیف مقابل تاجکستان، دوباره احیاشد و مردم را به قهرمانی این تیم در چلنج کاپ امیدوار کرد.

۴- بازیکنان جدید نشان دادند که در حد و اندازه تیم ملی فوتبال افغانستان هستند.

۵- اعتماد را میان بازیکنان افغانستان بالاتر برد زیرا بازیکنان این تیم در گذشته وقتی با شکست روبرو می‌شدند تا آخر، بازی احساساتی را از خود به نمایش می‌گذاشتند.

۶- این بازی نشان داد که تیم ملی فوتبال افغانستان می‌تواند از این به بعد با تیم های طراز اول آسیا بازی کند.

مطالب مرتبط