پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بحث فرهنگی: جنسیت در جهان معاصر

مقوله جنسیت و هنجارهای جنسی یکی از مسائل بحث‌ برانگیز اجتماعی است که هر از گاهی جنجال‌های سیاسی را نیز دامن میزند. مسابقه موسیقی یورویژن امسال، بیش از همیشه سیاسی بود وبرنده شدن یک جوان 25 ساله ای اتریشی در این مسابقه ، یک بار دیگر بحث هایی را در مورد مقوله جنسیت دامن‌زد.

کونچیتا ورست که نام واقعی او توم نوی‌ویرت است امسال در مسابقات یوروویژن با ترانه "برخیز چو ققنوس" با کسب ۲۹۰ امتیاز در مقام نخست ایستاد. کونچیتا خود را یک درگ آرتیست (هنرمند بدل پوش) معرفی می کند و می گوید که نه مرد است و نه زن. او با لباس و آرایش زنانه بر صحنه یوروویژن ظاهر شد، در حالی که ریش هم داشت.

کسانی که دیدگاه سنتی‌تر داشتند برنده شدن کونچیتا را انحطاط آشکار فرهنگ غرب دانستند . خیلی‌ها سردرگم بودند و نمیدانستند که این کسی که در پرده تلویزیون آواز می‌خواند مرد است یا زن . و گروهی دیگر هم از پیروزی او استقبال کردند و او را "سفیر جنسیت مدرن" خواندند و برایش لقب "چهره جدید اروپا" را دادند و گفتند که برنده شدن کونچیتا نشان داد که تساهل و تسا مح د ر جامعه اروپایی کلیشه های جنسیتی را پشت سر گذاشته و مرزهای جدید از آزادی را تثبیت کرده است .

در بیشتر جوامع مفهوم جنسیت را در قالب "زنانگی" و "مردانگی" و بر اساس عوامل ظاهری و بیرونی مانند شکل بدن ، صدا ، رفتار ، پوشش و آرایش فرد می‌سنجند.

اما در برخی از کشورها مفهوم مقوله های "جنس" و "جنسیت" در سال‌های اخیر دچار دگرگونی شده و تعاریف و تعابیر جدید نسبت به مقوله "جنس و جنسیت" در اجتماع مطرح شده است.

جنسیت در جهان معاصر چگونه تعریف می شود ؟ برخورد جامعه افغانستان با این پدیده چگونه است؟ و شکسته شدن هنجارها و قالب های جنسی در جهان چه تاثیری بر فرهنگ اجتماعی جوامع مانند افغانستان می تواند داشته باشد؟ در بحث فرهنگی هفته محب مدثر این موضوع را با کارشناسان امور جنسیت و فعالان فرهنگی به بحث گرفته است.

شادی امین پژوهشگر و فعال حقوق همجنسگرایان و تراجنس‌ها از کوریای جنوبی، زهرا رسولی کارشناس مطالعات جنسیتی و فعال حقوق زنان از لندن ،خالد خسرو شاعر و نویسنده افغان از کانادا و حسیب عمار خبرنگار بی بی سی که مسائل جهان اسلام را دنبال می کند و درس خوانده دانشگاه الازهر مصر است در این بحث شرکت کرده اند.