آغاز رقابت‌های لیگ برتر زنان در کابل

Image caption لیگ برتر بانوان کابل سال گذشته در ماه نوامبر آغاز شد

دومین دور از لیگ برتر اختصاصی بانوان کابل امروز آغاز شد.

در این مسابقات هشت تیم حضور دارند و به صورت گروهی با یکدیگر دیدار می‌کنند. هشت تیم این مسابقات در دو گروه چهار تیمی جا گرفته‌اند و هر تیم برای قهرمانی باید از مرحله گروهی صعود کند.

در روز نخست لیگ برتر فوتبال اختصاصی بانوان کابل دو تیم؛ "افغان کلپ" قهرمان دوره گذشته و "آسمایی" به مصاف یکدیگر می‌روند.

لیگ اختصاصی بانوان پایتخت افغانستان در نوامبر سال گذشته میلادی راه اندازی شد و یک ماه دوام کرد. در این لیگ برای نخستین بار برگزاری و مسائل فنی مسابقات از سوی کمیته زنان فدراسیون فوتبال افغانستان مدیریت شد و حتی داوران هم زنان بودند که مورد استقبال قرار گرفت.

در اولین دوره این مسابقات تیم افغان کلپ در دیدار فینال توانست تیم استقلال را شکست دهد و به مقام قهرمانی برسد. مدینه عزیزی نیز به عنوان 'خانم گل' این مسابقات برگزیده شد و بعد از تیم های افغان کلپ و استقلال تیم سنگر در جایگاه سوم ایستاد.

به گفته هاجر ابوالفضل مسئول کمیته زنان فدراسیون فوتبال افغانستان، کمیته تصمیم گرفته که در کنار لیگ برتر فوتبال مردان، لیگی منظم و هر ساله را برای زنان نیز آغاز کنند.

Image caption تیم ملی بانوان افغان در سال های گذشته رشد چشمگیری داشته

او گفت: "برای برگزاری این لیگ سال‌ها برنامه‌ریزی کردیم و تعدادی از داوران زن را در کلاس‌های داوری تربیت کردیم تا بتوانیم تمام لیگ توسط خودمان پیش برده شود. ما حتی برای تشکیل تیم‌های بانوان برای لیگ برتر با شرکت ها، مکاتب و دانشگاه ها صحبت کردیم و آنها را متقاعد ساختیم تا تیمی را تشکیل دهند که خوشبختانه موفق شدیم و توانستیم هشت تیم را بصورت لیگ برتر ثبت کنیم."

او می‌گوید که امسال نیز تصمیم دارند در سطح فنی مسابقات لیگ برتر، تغییراتی بیاورند تا تیم ها به سوی حرفه‌ای شدن گام بردارند.

اخیرا برای دومین دور لیگ برتر اختصاصی بانوان کابل قرعه‌کشی شد و در این قرعه‌کشی تیم‌های افغان کلپ، میهن، آسمایی و آینده سازان در گروه اول و تیم‌های استقلال، سنگر، همبستگی و عدالت در گروه دوم قرار گرفتند و با یکدیگر دیدار می‌کنند.

به گفته مسئولان کمیته زنان فدراسیون فوتبال افغانستان، هر روز یک مسابقه برگزار می‌شود و این مسابقات یک ماه ادامه خواهد داشت.

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان در سالهای گذشته توانسته رشدی قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. این تیم در مسابقات بانوان کشورهای جنوب آسیا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۰ در بنگلادیش حضور داشت که نتوانست از مرحله گروهی این رقابت‌ها صعود کند اما در سال ۲۰۱۲ در سریلانکا توانست با شکست چهار بر صفر پاکستان و تساوی مقابل مالدیو گامی به مرحله نیمه نهایی بگذارد و مقام چهارم این مسابقات را کسب کند.

Image caption در لیگ برتر بانوان کابل هشت تیم رقابت می‌کنند

تیم ملی فوتبال زنان افغانستان قبل از حضور در مسابقات کشورهای جنوب آسیا در سال ۲۰۱۲ در یک دیدار دوستانه به مصاف تیم بانوان قطر در شهر دوحه رفت و توانست این تیم را با نتیجه دو بر صفر شکست دهد.

این تیم قرار است امسال در مسابقات زنان کشورهای جنوب آسیا که قرار است در پاکستان برگزار شود، نیز آمادگی شود.

مسابقات فوتبال زنان کشورهای جنوب آسیا مانند مسابقات فوتبال مردان این منطقه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و هشت تیم این منطقه در این مسابقات حضور پیدا می‌کنند.

بهترین نتیجه تیم زنان افغانستان در مسابقات کشورهای جنوب آسیا همان مقام چهارمی دوره گذشته این مسابقات است.

مطالب مرتبط