روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۷ ثور

حق نشر عکس 8 am daily
Image caption عکس و تیتر روزنامه، هشت صبح

رفتن انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دور دوم و واکنش‌ها در این زمینه، موضوعات اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهد.

روزنامه دولتی هیواد نوشت که با اعلام رسمی کمیسیون انتخابات افغانستان که هیج یکی از نامزدها در دور اول انتخابات ریاست جمهوری پیروز این رقابت نبوده و اکنون انتخابات به دور دوم رفت.

این روزنامه نوشت؛ در دور اول مشکلاتی در روند برگزاری انتخابات وجود داشت، ولی کمیسیون انتخابات و رسیدگی به شکایتها به این مشکلات رسیدگی کرد، و کمیسیون انتخابات نیز اعلام کرد، کارمندانی را که در روند انتخابات مداخله کرده از کار برکنار به نهادهای قضایی معرفی خواهدکرد.

هیواد نوشت اکنون که قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود باید تلاش گردد تا این انتخابات با مشارکت گسترده مردم و به صورت عادلانه برگزار شود و تمام نهادهای انتخاباتی و نیروهای امنیتی و مردم باید در این روند سهم گیرند.

چرا انتخابات دور دوم برگزار شود؟

روزنامه ویسا نیز نوشت که برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری برای مردم و مقامات افغان یک آزمون تاریخی است. ولی کسانی نیز هستند که می‌پرسند با توجه به هزینه اضافی که برگزاری انتخابات دارد؛ آیا برگزاری آن یک ضرورت است؟

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که براساس قانون افغانستان، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با توجه به مصارف اقتصادی و مشکلات امنیتی که در این کشور وجود دارد غیر قابل اجتناب است، زیرا هیج یک از نامزدها نتوانستند آرا لازم را بدست آوردند.

ویسا افزوده که بعد از برگزاری انتخابات دو گروه به نتایج انتخابات اعتراض داشتند. گروه اول کسانی بودند که نتایج را به نفع خود نمی‌دانستند و بخش دوم نیز شامل افرادی بود که گماشته کشورهای خارجی قلمداد می‌شدند.

مردم باید در دور دوم حضور گسترده یابند

روزنامه دولتی انیس نیز نوشت که حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از رفتن انتخابات به دور دوم استقبال کرده و از مردم خواسته‌است که به صورت گسترده در انتخابات شرکت کنند.

این روزنامه افزوده که نامزدهای پیشتاز قبل از اعلام نتایج، اعتراض داشتند ولی با اعلام نواقص از سوی کمیسیون انتخابات آنان نیز نتایج انتخابات را پذیرفتند.

مردم و آزمون دور دوم انتخابات

روزنامه افغانستان نیز نوشت که اعلام نتایج نهایی انتخابات با استقبال سازمان ملل، ناظران خارجی و نهادهای انتخاباتی داخلی روبرو شده و این نهادها ابراز امیدواری کردند که دور دوم نیز باشکوه، شفاف و عادلانه برگزار شود.

سرمقاله نویس این روزنامه می‌نویسد که رئیس جمهور کرزی نیز با استقبال از اعلام نتایج نهایی انتخابات، پذیرش نتایج انتخابات را از سوی نامزدان پیشتاز بیانگر تقویت دموکراسی و مردم سالاری دانست.

افغانستان افزوده که روند کلی انتخابات امسال نشان داد که مردم افغانستان در مرحله‌ای از رشد و بلوغ سیاسی رسیده‌اند. دوران جنگ، خشونت و تبعیض را پشت سر گذاشته و وارد مرحله ثبات سیاسی، آزادی‌های مدنی و فرهنگ تکثر گرا و عدالت محور گردیده‌اند.

حق نشر عکس daily afghanistan
Image caption عکس و تیتر روزنامه، افغانستان

نویسنده این روزنامه معتقد است که افغانستان پس از سیزده سال تلاش جمعی مردم و جامعه جهانی می‌خواهد از گردنه بازسازی و نهادسازی عبور کرده و وارد عرصه تحول و تغییرات مثبت در زمینه‌های قانون، حکومتداری، امنیتی و اقتصادی شود.

افغانستان نوشت که در چند روز گذشته برخی نگرانی‌ها مطرح می‌شد، اما واقعیت نشان داد که مردم و نخبگان سیاسی افغانستان اصل پذیرش قانون را هم به نفع کشور و هم به نفع آینده خود دانسته و هیچگاه نمی‌خواهند که اصل حاکمیت قانون را با غوغاسالاری‌ها و جنجال آفرینی‌ها خدشه دار سازند.

بایدهای دور دوم انتخابات

۸صبح نیز نوشت که واکنش نامزدان بعد از اعلام نتایج انتخابات، مبتنی بر قانون و عقلانیت سیاسی بود. دو نامزد به رغم آن‌که ملاحظات و انتقاد جدی در مورد مدیریت دور اول انتخابات داشتند، اما نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری را پذیرفتند. نفس تبعیت نامزدان از قانون نشانه رشد و بلوغ سیاسی است.

این روزنامه افزوده که نامزدان تمام تلاش خود را برای بسیج مردم و کشاندن رای‌دهندگان به پای صندوق‌های رای از هم اکنون انجام می‌دهند؛ نیروهای امنیتی هم از همین حالا، برای تامین امنیت دور دوم انتخابات، آماده می‌شوند و مردم افغانستان هم، آمادگی استقبال از پیکارهای انتخاباتی و روز رای‌گیری را دارند، اما کمیسیون‌های انتخاباتی باید، این‌بار بکوشند، تمام نواقص دور اول را جبران کنند.

نویسنده ۸صبح افزوده که باید کمیسیون‌های انتخاباتی، نواقص مراحل مختلف دور اول را شناسایی کرده، اصلاح کنند. کمیسیون مستقل انتخابات، همان‌طوری‌که وعده کرده است، باید برای تنظیم بهتر امور، با نامزدان مشوره کند. زمینه نظارت از مراحل مخلتف انتخابات را، آن‌طوری که نامزدان می‌خواهند، فراهم کند.

این روزنامه افزوده که بدترین سناریو این است که در پایان دور دوم، نامزدی که بازنده اعلام می‌شود، نتایج انتخابات را نپذیرد و کشور مواجه با بحران سیاسی شود. عملکرد شفاف کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌تواند، از این سناریو، جلوگیری کند.

اگر چی دیر آمد اما خوش آمد

روزنامه چراغ نیز نوشت که با قبول مسئولانه نتایج توسط دو نامزد پیشتاز، نگرانی مردم پایان یافت. اگر چه این نتایج دیر آمد و هزینه مالی به جا گذاشت اما خوش آمد، زیرا نگذاشت برای تثبیت خود باز هم هزینه انسانی بپردازیم.

این روزنامه افزوده که شاید نگرانی‌های دیگری در حال سر بلند کردن باشند که یکی آن میزان مشارکت مردم، برای مشروعیت نظام آینده است و دیگری قطبی شدن گفتمان و عملکرد‌های رهبران بجای سیاسی شدن انتخابات در دوم خواهد بود.

چراغ تاکید کرده که وقوع هر یک می‌تواند فاصله مرگ و زندگی ما را نزدیک سازد. ما بعد از نتیجه انتخابات شانزدهم حمل گفته بودیم که مردم با حضور سبز پیروزی‌شان را جشن گرفتند اما امیدواریم رهبران شکست سیاسی خود را برمردم تحمیل نکنند.

کمیسیون های انتخاباتی باور و اعتماد مردم را به دست آورند

روزنامه آرمان‌ملی نوشت؛ حال که انتخابات به دور دوم رفت، از اجرات کاری کمیسیون‌های انتخاباتی، نامزدان ریاست جمهوری به ویژه دو نامزد پیشتاز عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی راضی نبودند.

این روزنامه با اشاره به انتقاد سخنگویان دو نامزد از روند کاری کمیسیون‌های انتخاباتی نوشت که ضروری پنداشته می‌شود که در قدم نخست در کمیسیون‌های انتخاباتی تغییرات لازم بیاید و افرادی که در جاهای حساس کمیسیون‌ها وظیفه دارند و بیطرفی و صداقت شان زیر سوال رفته است، باید تعویض گردند و رضایت دو نامزد پیشتاز که در دور دوم به رقابت می‌پردازند، حاصل شود.

آرمان‌ملی می نویسد که برخی از نمایندگان ستادهای انتخاباتی، مردم را از آینده انتخابات می‌ترسانند و از این موضع، می‌خواهند توجه آنها را به خود شان جلب کنند، خود شان را مدنی و دموکرات و رقیب خویش را زورگو و قانون شکن و غیر مدنی معرفی کنند.

این روزنامه افزود که اگر کمیسیون‌ها کار شان را با عدالت و شفافیت انجام دهند، ضرورت به واکنش‌های قانونمند و یا لجام گسیخته نخواهد بود و نتایج را همه خواهند پذیرفت.

انتخابات و مسئولیت‌های مدنی ما

روزنامه جامعه‌باز نوشت؛ تردیدی نیست که فرهنگ سیاسی در جامعه افغانستان در سطح بسیار نازلی قرار دارد. امر اخلاقی در این جامعه، به‌شدت آسیب دیده است. در فرهنگ سیاسی که ماهیت دهاتی‌ـ ‌قبیله‌ای دارد و در جامعه‌ای که بیگانگی با مسئولیت شهروندی، صفت بارز رفتارهای نخبگان و دانش‌آموخته‌های آن است، رقابت نیز مدلولات فراتر از یک رویداد سیاسی دموکراتیک دارد.

این روزنامه افزوده که با تمام دستاوردهای دور اول انتخابات، شاهد پاره‌ای از نکات تاریکی که مصداقی از رفتارهای غیردموکراتیک و غیرمسئولانه به شمار می‌رود نیز بودیم.

نویسنده جامعه‌باز افزوده که تقلب در انتخابات می‌تواند مصداق کج‌گذاشتن سنگ اول در دموکراسی افغانی باشد. علاوه بر آن در دور اول، ادبیات نفرت در دستور کار برخی از نامزدها قرار داشت.

این روزنامه افزوده که ثبات سیاسی، اولویت نخست جامعه افغانستان است. ثبات شکننده کنونی را مخاطرات زیادی تهدید می‌کند. گروه‌های تروریستی و برانداز، کشورهای همسایه، جریان‌ها و چهره‌هایی که بی‌ثباتی سیاسی و بحران برای آن‌ها فرصت طلایی برای غارت هستی و زندگی انسان‌های این سرزمین بوده است، همگی در پی‌ بی‌ثبات ساختن کشوراند.

دور دوم چرا و چه‌گونه؟

روزنامه ماندگار نیز با انتقاد از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات نوشت؛ انتخابات ریاست‌جمهوری را به دور دوم گذار داد. از همان آغاز پیدا بود که این انتخابات به دور دوم کشانده می‌شود، زیرا کمیسیون‌ها قبل از این‌که از نتیجه‌بخشی انتخابات در دور اول صحبت کنند، همه بر دور دوم تأکید داشتند.

این روزنامه مدعی شده که واضح است که انتخابات به‌صورت طبیعی به دور دوم کشانده نشد، بل انتخابات را به دور دوم کشاندند. دست‌کاری در نتایج انتخابات و آرای مردم، بزرگ‌ترین و ناجوان‌مردانه‌ترین جفایی بود که ارگ (کاخ) ریاست‌جمهوری و کمیسیون‌های انتخاباتی آن را در حق مردم افغانستان انجام دادند.

نویسنده این روزنامه معتقد است که قبل از برگزاری انتخابات، هم ریاست‌جمهوری و هم کمیسیون‌های انتخاباتی می‌گفتند که انتخابات به دور دوم می‌رود و این نشان می‌دهد که از همان آغاز قصد مهندسی انتخابات در این راستا وجود داشته است.

مطالب مرتبط