چلنج کاپ آسیا؛ افغانستان در 'گروه مرگ'

Image caption بسیاری تیم ملی فوتبال افغانستان را شانس اول قهرمانی در این دوره از رقابت‌ها می‌دانند

قرار است امروز مرحله نهایی پنجمین دوره رقابت‌های چلنچ کاپ کنفدرانسیون فوتبال آسیا با شرکت تیم‌های ۸ کشور آسیایی در مالدیو آغاز شود.

این مسابقات که در سال ۲۰۰۶ پایه گذاری شده، هر دو سال یک بار برگزار می‌شود و در آن ۲۰ تیم درجه دوم آسیا حضور می‌یابند که قهرمان آن در دوره بعدی جام ملت‌های آسیا، جایگزین تیمی خواهد شد که در دوره پیشین از این جام حذف شده‌است.

در این مرحله از رقابت‌های چلنج کاپ که از ۱۹ تا ۳۰ ماه مه ادامه خواهد داشت، کشورهای افغانستان، مالدیو، لائوس، قرقیزستان، فلسطین، فیلیپین، ترکمنستان و میانمار حضور دارند.

این تیم‌ها در دو گروه چهار تیمی به مصاف یکدیگر خواهند رفت و تیم‌های اول و دوم هر گروه به مرحله نیمه‌نهایی صعود خواهند کرد.

افغانستان در گروه B این رقابت‌ها که به گروه مرگ شهرت یافته با تیم‌های لائوس، فیلیپین و ترکمنستان روبرو خواهد شد.

تیم ملی فوتبال افغانستان، در رده‌بندی فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) مقام ۱۲۸ را دارد و در بین تیم‌های آسیایی در جایگاه ۱۸ قرار دارد. مقام اول در مسابقات قهرمانی کشورهای جنوب آسیا در سال ۲۰۱۳ را به دست آورده و جایزه بازی منصفانه فیفا در همین سال را نیز در کارنامه خود دارد.

بسیاری از کارشناسان فوتبال، این تیم را شانس اول قهرمانی در این دوره از رقابت‌های چلنج کاپ آسیا و راه یافتن به مسابقات جام ملت‌های آسیا که سال آینده در کشور استرالیا برگزار خواهد شد، می‌دانند.

بازی قابل قبولی که این تیم علی رغم ده نفره بودن، در مسابقه دوستانه هفته پیش خود در برابر کویت به نمایش گذاشت، امیدها به این تیم را بیشتر کرده‌است.

فیلیپین

حق نشر عکس f
Image caption منبع عکس: فدراسیون فوتبال فیلیپین

افغانستان در نخستین دیدار خود در رقابت‌های چلنج کاپ آسیا روز بیستم ماه مه در برابر تیم ملی فوتبال فیلیپین به میدان خواهد رفت.

تیم ملی فوتبال فیلیپین که در رده‌بندی جهانی با ۱۶۱ امتیاز مقام ۱۴۰ و در رده‌بندی آسیایی جایگاه ۲۱ را دارد، در سال ۱۹۰۷ پایه‌گذاری شد.

این تیم تا کنون دوبار در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲ در رقابت‌های چلنج کاپ آسیا اشتراک کرده‌است که امسال نخستین حضور آن در جمع هشت تیمی است که به مرحله نهایی راه یافته‌اند.

تیم ملی فوتبال فیلیپین در یک سال گذشته در ۱۵ مسابقه رسمی و تدارکاتی شرکت کرده است که بهترین نتیجه‌ها را در بازی مقابل کامبوج، پاکستان و نپال به دست آورده است.

این تیم توانست تیم ملی فوتبال کامبوج را در چهارچوب رقابت‌های مقدماتی چلنج کاپ آسیا به نتیجه ۸ در برابر ۰ شکست بدهد.

سنگین‌ترین شکست تیم فوتبال فیلیپین در یک سال گذشته نیز در برابر امارات متحده عربی رقم خورده است که بازی را با نتیجه ۴ در مقابل ۰ به حریف واگذار کرد.

تیم‎های فوتبال افغانستان و فیلیپین پیش از این یک بار دیگر نیز در مرحله مقدماتی رقابت‌های چلنج کاپ آسیا در سال ۲۰۰۶ با هم روبرو شدند که دو تیم به نتیجه مساوی ۱-۱ دست یافتند.

هدایت تیم ملی فوتبال فیلیپین را در این مرحله از بازی‌های چلنج کاپ، توماس دالی از آمریکا در دست دارد.

ترکمنستان

حق نشر عکس AFP
Image caption ترکمنستان از تیم‌های مدعی قهرمانی در این دوره است

ترکمنستان دومین کشور حاضر در گروه ‌B این مسابقات است که در روز بیست و دوم ماه مه در برابر افغانستان قرار خواهد گرفت.

این تیم در رده بندی جهانی فیفا با ۱۱۹ امتیاز در جایگاه ۱۵۹ قرار دارد و در میان تیم‌های آسیایی، رتبه ۲۹ را داراست.

تیم ملی فوتبال ترکمنستان در سال ۱۹۹۲ و یک سال پس از استقلال این کشور از اتحاد جماهیر شوروی سابق پایه‌گذاری شد.

این تیم سابقه سه بار حضور در مسابقات چلنج کاپ آسیا در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ را در کارنامه خود دارد که در دو دوره اخیر توانست به مقام نایب قهرمانی این رقابت‌ها دست پیدا کند.

تیم ملی فوتبال ترکمنستان در سال ۲۰۰۴ در مسابقات آسیایی که در کشور چین برگزار شده بود، حضور یافت که در همان مرحله گروهی با دو شکست و یک تساوی از گردونه رقابت‌ها حذف شد.

این تیم در یک سال گذشته در چندین مسابقه رسمی و دوستانه حضور یافته است که پیروزی ۷ بر ۰ در مقابل کامبوج در مرحله مقدماتی این دوره از رقابت‌های چلنج کاپ آسیا بهترین نتیجه‌ای است که به دست آورده است.

تیم‌های ملی فوتبال افغانستان و ترکمنستان تا کنون ۳ بار در برابر هم قرار گرفته‌اند که در هر سه بازی، این تیم ترکمنستان بود که پیروز میدان شد.

در پرگل‌ترین این دیدارها، در سال ۲۰۰۳ تیم فوتبال ترکمنستان توانست تیم نوپای افغانستان را با نتیجه سنگین ۱۱ در برابر ۰ شکست دهد.

در سال ۲۰۰۶ نیز تیم ملی فوتبال افغانستان در چهارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی در یک دیدار خانگی با نتیجه ۲ در مقابل ۰ از تیم فوتبال ترکمنستان شکست خورد.

سکان هدایت تیم ملی فوتبال ترکمنستان در این دوره از بازی‌های چلنج کاپ آسیا در دست رحیم قربان ممدوف است.

لائوس

حق نشر عکس AFP
Image caption لائوس در مرحله مقدماتی این دوره چلنج کاپ آسیا توانست به عنوان تیم دوم گروه خود به مرحله نهایی راه یابد

تیم ملی فوتبال افغانستان در آخرین بازی از دور گروهی این مرحله از رقابت‌های چلنج کاپ آسیا، در روز بیست و چهارم ماه مه در برابر لائوس به میدان خواهد رفت.

این تیم با ۷۳ امتیاز در رتبه ۱۷۳ جهان قرار دارد و در رده‌بندی آسیایی مقام ۳۸ را دارد.

تیم ملی لائوس در سال ۱۹۵۱ تشکیل شده است.

لائوس تا کنون در هیچ یک از چهار دوره گذشته مسابقات چلنج کاپ آسیا اشتراک نداشته است.

این تیم در فوتبال آسیا نیز نام آشنایی نیست و نتایج چندان قابل قبولی در کارنامه خود ندارد.

اما این تیم در مرحله مقدماتی این دوره چلنج کاپ آسیا توانست به عنوان تیم دوم گروه خود به مرحله نهایی راه یابد.

در مسابقات رسمی و دوستانه‌ای که تیم ملی فوتبال لائوس در یک سال گذشته در آنها شرکت کرده است، تنها یک برد ۴ بر ۲ در مقابل سریلانکا دیده می‌شود.

دو شکست سنگین ۷ بر ۱ در مقابل مالدیو و ۵ بر ۲ در برابر سنگاپور نیز در کارنامه یک سال گذشته این تیم قرار دارد.

بهترین نتیجه تیم ملی فوتبال لائوس به سال ۲۰۱۰ برمی‌گردد که این تیم توانست تیم نه چندان شناخته شده تیمور شرقی را با نتیجه ۶ در برابر ۱ شکست بدهد.

تنها بازی دو تیم ملی فوتبال افغانستان و لائوس سال گذشته و در چهارچوب مسابقات مقدماتی چلنج کاپ آسیا انجام شد که دو تیم به نتیجه برابر ۱-۱ رضایت دادند.

مربی‌گری تیم ملی فوتبال لائوس در مرحله نهایی چلنج کاپ آسیا را نوریو تیسوکیتاته از کشور ژاپن بر عهده دارد.

برنامه بازی‌ها

وبسایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا جدول کامل بازی‌ها به همراه گروه‌بندی تیم‌ها را منتشر کرده که به کاربران امکان تماشای آنلاین این مسابقات را نیز می‌دهد.

مرحله نهایی مسابقات چلنج کاپ آسیا در سال ۲۰۱۴، ساعت ۱۶:۰۰ به وقت محلی (۱۲ ظهر به وقت لندن) با بازی دو تیم قرقیزستان و فلسطین آغاز می‌شود.

تیم‌های اول و دوم هر گروه در روز ۲۷ ماه مه برای رفتن به بازی فینال این رقابت‌ها با یکدیگر مسابقه می‌دهند و مسابقه نهایی در روز ۳۰ این ماه انجام خواهد شد.

تیمی که به عنوان قهرمان بازی‌های مالدیو شناخته شود، به عنوان آخرین تیمی که جواز حضور در جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۵ را به دست آورده است، به تیم‌های حاضر در گروه D این جام یعنی ژاپن، اردن و عراق خواهد پیوست.