دفتر آیت‌الله کابلی: خبر اعزام جنگجویان افغان به سوریه را تایید نمی‌کنیم

حق نشر عکس mohaqeq.org
Image caption دفتر آقای کابلی: "از کشورهای ذی‌نفوذ در سوریه انتظار دارد که ضمن پرهیز از دخالت در امور داخلی سوریه، ملت مسلمان و مظلوم سوریه را از آتش فتنه که توسط دشمنان شیعه و سنی شعله ور شده است نجات دهند"

دفتر آیت‌الله محقق کابلی گزارش اخیر وال‌استریت ژورنال مبنی بر تایید جزئیات اعزام مهاجران افغان از ایران برای جنگ در سوریه از جانب خود را تکذیب کرده است.

این نشریه آمریکایی به‌تازگی گزارش داده بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هزاران مهاجر افغان را در برابر پرداخت ماهی ۵۰۰ دلار، دادن خانه، مجوز اقامت در ایران و کارت خیریه، به سوریه اعزام می‌کند تا با مخالفان رژیم بشار اسد بجنگند.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، رئیس دفتر آیت‌الله محقق کابلی مرجع تقلید شیعیان افغانستان مقیم ایران جزئیات این خبر را تایید کرده و گفته که سپاه پاسداران جوانان افغان را تشویق می‌کند که به جنگ سوریه بروند.

این گزارش بازتاب گسترده‌ای داشت و رسانه‌ها در افغانستان و کشورهای غربی آن را موضوع مطالب خبری و تحلیلی خود قرار دادند، ولی دفتر آیت‌الله محقق کابلی در قم آن بخش از گزارش را که مربوط به این دفتر می‌شد، تکذیب کرد.

در اعلامیه‌ای که در وبسایت آقای محقق کابلی منتشر شده، آمده: "بدین‌وسیله به اطلاع می‌رساند: ضمن تکذیب خبر فوق، انتساب خبر کذب به دفتر معظم له [ آیت‌الله محقق کابلی ] را تقبیح می‌کنیم."

اعلامیه افزوده: "به نظر حضرت آیت‌الله العظمی محقق کابلی (مدظله العالی)، مذهبی جلوه دادن جنگ سوریه و یا به سمت جنگ مذهبی هدایت نمودن مسئله سوریه به مصلحت امت اسلامی و کشورهای منطقه نخواهد بود و از کشورهای ذی‌نفوذ در سوریه انتظار دارد که ضمن پرهیز از دخالت در امور داخلی سوریه، ملت مسلمان و مظلوم سوریه را از آتش فتنه که توسط دشمنان شیعه و سنی شعله ور شده است نجات دهند."

پیشتر برخی رسانه‌ها گزارش داده بودند که عده‌ای از مهاجران افغان که به سوریه اعزام شده بودند، کشته شده‌اند. وال‌استریت ژورنال نوشته که پنجشنبه گذشته (۲۵ ثور/اردیبهشت) مراسم بزرگی برای تشییع اجساد چهار مهاجر افغان که در سوریه کشته شده بودند، در شهر مشهد برگزار شد.

حق نشر عکس MEHR
Image caption گروهی از جوانان ایرانی موسوم به "مدافعان حرم" مراسم متعددی را برای بزرگداشت دو جوان افغان کشته شده در سوریه برگزار کرد

خزان گذشته خبر کشته شدن دو مهاجر افغان در سوریه و تشییع جنازه آنها در شهر مذهبی قم، در رسانه‌های ایران بازتاب گسترده‌ای داشت. به دنبال آن مراسم بزرگداشت از آنها در چند شهر ایران از جمله تهران برگزار شد.

خبرگزاری تسنیم پنجم آذر سال گذشته گزارش داد که ابراهیم رضایی و نجیب‌الله میرزایی، کارگران افغان بودند که هر کدام بیشتر از ده سال در ایران بودند و پس از کشته شدن آنها، گروهی از جوانان ایرانی موسوم به "مدافعان حرم" مراسم متعددی را برای بزرگداشت آن دو برگزار کرد.

اخیراً عکسی از یک ورزشکار افغان که گفته شده به دست مخالفان رژیم بشار اسد سر بریده شده، در رسانه‌های اجتماعی توسط کاربران افغان دست به دست می‌شود.

برخی از رسانه‌های ایران گزارش وال‌استریت ژورنال را "اتهام" دانسته‌اند. از جمله خبر آنلاین نوشته که حمید بابایی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل خبر اعزام آوارگان افغان به عنوان رزمنده به سوریه را "بی‌اساس" خوانده است.

حدود دو میلیون مهاجر افغان در ایران به سر می‌برند و از اقشار آسیب‌پذیر اجتماعی در این کشور شمرده می‌شوند.

ایران و حزب‌الله لبنان متهم هستند که از دولت بشار اسد در سوریه در جنگ با مخالفانش حمایت می‌کنند.

مطالب مرتبط