یونس قانونی: دولت افغانستان باید تعریف روشنی از دوست و دشمن ارائه کند

Image caption یونیس قانونی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان باید حمایت سیاسی شوند و رهبری دولت از دوست و دشمن تعریفی روشن ارایه دهد

محمد یونس قانونی، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته که نیاز است دولت افغانستان از دوست و دشمن خود تعریفی روشن ارائه کند.

آقای قانونی در نشست امنیتی‌‌ای که برای آمادگی‌های دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در وزارت دفاع برگزار شده بود، سخنرانی می‌کرد. در این نشست مسئولان وزارت‌های دفاع و امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و ژنرال ژوزف دانفور فرمانده کل نیروهای خارجی در افغانستان نیز حضور داشتند.

معاون اول رئیس جمهور کرزی گفت: "ضرورت است که ما با ارائه تعریف روشن از دوست و دشمن از سرباز تا بلندترین مقامات ارتش، پلیس و امنیت ملی افغانستان تقدیر کنیم. در این صورت است که ارتش ما با تعریف روشن از دشمن شاهد دست آوردهای به مراتب بزرگتر از گذشته خواهد بود."

آقای قانونی تاکید کرد که نیروهای امنیتی افغانستان به ویژه ارتش انگیزه قوی بر علیه مخالفان مسلح و دشمنان افغانستان دارند اما به گفته او مساله پشتیبانی سیاسی رهبری دولت و سیاسیون افغانستان از این انگیزه "حلقه گمشده‌ای" است که باید به آن توجه جدی شود.

منتقدان حکومت افغانستان، حامد کرزی را همواره در مورد رویکرد با گروه طالبان و مخالفان مسلح دولت مورد انتقاد قرار داده‌اند. با آزادی تعداد زیادی از بازداشتگاهی‌های بگرام به ویژه رهایی ۸۸ زندانی‌ای که از سوی دولت آمریکا "خطرناک" توصیف شده بودند، بسیاری‌ها از آقای کرزی انتقاد کردند که تعریف روشنی از دوست و دشمن ندارد.

آقای قانونی در ادامه سخنان خود گفت که نیروهای امنیتی افغانستان از آموزش‌های لازم برای دفاع از کشور خود برخوردارند اما "هنوز کمبود تجهیزات، نبود نیروهای هوایی، مسائل کشفی و تجهیزات عملیات‌های ویژه" مسئولان ارتش را رنج می‌دهد.

یونس قانونی حدود دو ماه پیش پس از درگذشت مارشال قسیم فهیم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان شد. یونس قانونی این اظهارات را همزمان با سفر حامد کرزی به چین برای شرکت در اجلاس سران "سازمان تعامل و اعتمادسازی در آسیا" بیان کرد.

امنیت دور دوم انتخابات

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در کنار مشکلات اقلیمی، حمل و نقل مواد امنیتی را بزرگترین چالش فراراه برگزاری دور دوم انتخابات عنوان کرده‌است.

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان در نشست امروز گفت که در هماهنگی با سایر نیروهای امنیتی، آماده تامین امنیت برگزاری دور دوم انتخابات هستند. آقای محمدی افزود که همزمان با اعلام نتایج نهایی انتخابات تشکیل جلسه دادند و برای دور دوم آمادگی‌های خود را سنجیده‌اند.

قرار است تا دو هفته دیگر نیروهای امنیتی افغانستان مشغول ارزیابی وضعیت امنیتی این کشور برای برگزاری انتخابات باشند و پس از آن در جلسه‌ای عمومی نتایج ارزیابی‌های خود را به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه کنند.

دور اول انتخابات در شانزدهم حمل/فروردین با موجی از تهدیدهای مخالفان مسلح دولت برگزار شد و حدود هفت میلیون شهروند افغانستان در انتخابات شرکت کردند. دولت تامین امنیت دور اول انتخابات را دست آوردی بزرگ می‌داند و می‌گوید که دور بعدی نیز مشکلی به میان نخواهد آمد. هرچند گروه طالبان عملیات بهاری خود را آغاز کرده‌اند و بار دیگر تهدید کرده‌اند که نا امنی‌ها را گسترش و انتخابات را مختل خواهند داد.

حق نشر عکس
Image caption وزیر دفاع افغانستان گفت که آماده تامین امنیت برگزاری دور دوم انتخابات اند

با این حال قرار است تا شش ماه دیگر با تکمیل شدن پنجمین مرحله از روند انتقال مسئولیت‌های امنیتی از نیروهای خارجی به سربازان افغان، نظامیان خارجی افغانستان را ترک کنند. وزارت دفاع می‌گوید که در شش ماه آینده امنیت ولایت‌های نزدیک به خط دیورند را که تهدید بلند امنیتی دارند، به نیروهای افغان واگذار خواهند شد.

چیزی بین ۸ تا ۱۰ هزار سرباز خارجی در افغانستان برای همکاری و آموزش نیروهای امنیتی افغان پس از سال ۲۰۱۴ باقی خواهند ماند، مشروط بر این که رئیس جمهوری بعدی موافقتنامه دوجانبه امنیتی را با آمریکا که حامد کرزی تا حالا از امضای آن سر باز زده است؛ امضا کند.

معاون اول آقای کرزی همچنین به مسئولیت های نیروهای افغان اشاره کرد و گفت که در کنار کمک دوستان بین‌المللی، ایجاب می‌کند که نیروهای افغان نیز در بخش خودکفایی ابتکار خود را داشته باشند. او گفت که نیروهای امنیتی با تهدیدهای "قومی شدن و سیاسی شدن" روبرو اند و به گفته او این تهدیدها در مقایسه با تروریسم می‌تواند صدمه بیشتری به نیروهای امنیتی وارد کند و باید به آن توجه شود.

مطالب مرتبط