ناظران خواهان برکناری کارمندان 'متقلب' کمیسیون‌ انتخابات شدند

حق نشر عکس IEC
Image caption قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شود.

شماری از نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان خواهان برکنای و مجازات کارمندان 'متقلب' کمیسیون مستقل انتخابات شده‌اند.

انتخابات افغانستان به دور دوم رفت و قرار است دور دوم انتخابات به تاریخ ۲۴ جوزا/خرداد برگزار شود.

نهادهای داخلی ناظر بر انتخابات افغانستان امروز نشست مشترکی در کابل برگزار کردند و با استفاده از تجربه‌های شان از دور اول انتخابات، برای برگزاری انتخابات شفاف در دور دوم به کمیسیون‌های انتخاباتی پیشنهادهایی را ارائه کردند.

در این فهرست پیشنهادها، بر برکناری کارمندان "متقلب" کمیسیون مستقل انتخابات تاکید شده و آمده که بیشترین شکایت‌های انتخاباتی از این کارکنان بوده‌است.

ناظران انتخابات افغانستان خواهان مجازات این افراد متقلب شدند و از کمیسیون انتخابات خواستند که کارمندان جدید را استخدام کنند.

مقامات کمیسیون مستقل انتخابات نیز در روز اعلام نتایج نهایی، گفتند کارمندانی که در تقلب و تخلف دست داشتند، برکنار و به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

گفته می‌شود شمار این کارمندان به سه هزار نفر می‌رسد.

نعیم ایوب زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا می‌گوید: "امیدواریم که کمیسیون انتخابات در استخدام کارمندان جدید در هماهنگی با نهادهای مدنی و ناظر بر انتخابات اقدام کنند، در غیر آن هیچ تضمینی برای بی طرفی و مسلکی بودن کارمندان جدید وجود ندارد."

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که در دور اول انتخابات بیش از هفت میلیون نفر اشتراک کردند. در شماری از مراکز رای‌گیری، صف‌های طولانی ایجاد شد و مردم برای ساعت‌ها برای رای دادن انتظار کشیدند. کمبود برگه‌های رای دهی نیز از مشکلات روز انتخابات بود که کمیسیون انتخابات آن را یک مشکل فنی خواند‌ه‌است.

نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان برای جلوگیری از این مشکلات، خواهان باز شدن مراکز رای‌گیری در زمان معین آن شده و از کمیسیون مستقل انتخابات خواستند که مراکز رای گیری بیشتری را در مناطقی که جمعیت بیشتر دارد، ایجاد کنند.

پیشنهادها به کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی

حق نشر عکس AFP
Image caption در دور اول انتخابات شمار زیادی از مردم برای رای دادن ساعت ها انتظار کشیدند

ناظران انتخابات می‌گویند تقریبا نیمی از شکایت‌های انتخاباتی به دلیل نبود سند، رد شده است.

نهادهای ناظر پیشنهاد می‌کنند که مقررات تغییر کند و به ناظران اجازه داده شود که وسایل ضبط با خود به مراکز رای‌گیری ببرند تا بتوانند اسناد جمع آوری و تخلفات و تقلبات را ثبت کنند.

همچنین ناظران از مقامات کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی خواسته‌اند که به ناظران اجازه نظارت بر روند تصمیم گیری در مرحله نهایی رسیدگی به شکایت ها نیز داده شود.

در کنار امنیت، شفافیت انتخابات یکی از بزرگترین نگرانی‌ها در مورد دور دوم انتخابات است. عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی هردو از عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی در دور اول ابراز نارضایتی کرده‌اند و خواهان عملکرد شفاف و بی‌طرفانه این کمیسیون‌ها در دور دوم شده‌اند.

بی طرفی نیروهای امنیتی

حق نشر عکس AFP
Image caption عبد الله عبدالله و اشرف غنی احمد زی دو نامزدی هستند که در دور دوم با هم رقابت خواهند کرد

نهادهای ناظر بر انتخابات، از تلاش‌های نیروهای امنیتی برای تامین امنیت دور اول انتخابات ریاست جمهوری قدردانی کردند.

در فهرست پیشنهادهای ناظران انتخابات آمده که نیروهای امنیتی باید در دور دوم انتخابات نیز بی طرف باشند.

پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات، حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان نیز از نیروهای امنیتی خواست تا در دور دوم انتخابات بی‌طرف باشند.

ناامنی یکی از نگرانی‌های مهم در برگزاری دور دوم انتخابات است اما نیروهای امنیتی افغان اعلام کردند که کاملا آماده تامین امنیت این روند هستند.

بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا، سازمان خط نو، بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا، موسسه ملی و اجتماعی جوانان افغانستان و موسسه مشارکت ملی افغانستان از جمله نهادهایی‌اند که پیشنهادهای امروز را به کمیسیون‌های انتخاباتی ارائه کردند.

مطالب مرتبط