روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۲۸ ثور

حق نشر عکس kk
Image caption قرار است دور دوم انتخابات افغانستان بیست و چهارم جوزا/خرداد برگزار شود

به اساس نتیجه نهایی انتخابات افغانستان، این جریان به دور دوم کشیده شد.

اشتراک مردم در دور دوم انتخابات، اعلام نشدن نتیجه انتخابات شوراهای ولایتی و روابط افغانستان و هند پس از تغییر حکومت آن کشور، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۲۸ ثور/اردیبهشت کابل است.

حضور مردم در دور دوم انتخابات

روزنامه انصار نوشته که مشارکت مردم در تصمیم گیری‌های سیاسی از نفوذ بیگانگان جلوگیری می‌کند.

انصار می‌نویسد که اگر مردم نسبت به سرنوشت سیاسی خود بی تفاوت شوند، زمینه را برای مداخله خارجی‌ها فراهم می‌سازند بنابراین مردم افغانستان باید مانند دور اول، به شکل گسترده در انتخابات شرکت کنند.

روزنامه انصاف نیز می‌نویسد که میزان حضور مردم افغانستان در دور اول انتخابات برخلاف آنچه بود که همه و حتی حکومت این کشور انتظار داشت.

انصاف نوشته که اکنون شماری از مردم از رفتن انتخابات به دور دوم استقبال می‌کنند اما تعداد دیگری از مردم این نظر را ندارند.

به باور نویسنده انصاف، شماری از مردم فکر می‌کنند که سرنوشت آنها بازیچه دست حکومتی‌ها شده و باید رئیس جمهور در دور اول مشخص می‌شد.

روزنامه انیس می‌نویسد که هنوز مسئولیت افغانها در قبال انتخابات تمام نشده است.

انیس نوشته که استقبال نامزدان پیشتاز از رفتن انتخابات به دور دوم، نشان دهنده وجود دموکراسی قوی در افغانستان است و مردم نیز باید برای تمثیل اراده خودشان مانند دور اول با شور و اشتیاق فراوان به پای صندوق های رای بروند.

انیس افزوده که آمادگی ها برای برگزاری دور دوم انتخابات گرفته شده و نیروهای امنیتی نیز امنیت برگزاری این جریان را گرفته اند و مردم می توانند بار دیگر با فکر آرام در انتخابات شرکت کنند.

چرا نتایج انتخابات شوراهای ولایتی اعلام نشد؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد

همزمان با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات شوراهای ولایتی این کشور نیز برگزار شد.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که دیروز قرار بود نتایج انتخابات شوراهای ولایتی اعلام شود، اما نشد.

۸‌صبح نوشته که انتخابات شوراهای ولایتی تحت‌الشعاع انتخابات ریاست‌جمهوری قرار گرفته و این امر شاید برای برخی، فرصت سوءاستفاده را فراهم کرده باشد.

۸‌صبح افزوده که مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی باید در مورد انتخابات شوراهای ولایتی، نحوه شمارش آرا و چگونگی ثبت شکایات در پیوند به این انتخابات، به مردم افغانستان معلومات دهند.

به باور نویسنده ۸‌صبح، هرقدر اعلام نتایج انتخابات شوراهای ولایتی و اطلاع‌رسانی در مورد آن به تاخیر بیفتد، شایعه‌ها جدی گرفته می‌شود و اعتبار کمیسیون‌های انتخاباتی صدمه می‌بیند.

روابط هند و افغانستان

روزنامه چراغ می‌نویسد که حزب پیروز در انتخابات هند، افکار تندروانه و دیدگاه های افراطی دارد و این نگرانی های زیادی را برای اقلیت های مذهبی در این کشور ایجاد کرده است.

چراغ نوشته این امر سبب می‌شود که پاکستان در موقعیت بهتر برای سربازگیری بیشتر در ضربه زدن به منافع هند در افغانستان قرار گیرد.

چراغ از دولت افغانستان خواسته که با دقت تحولات هند و واکنش‌های ملی و بین‌المللی در آن کشور را بررسی کند و نگذارد که کشمکش های استراتیژیک هند و پاکستان از افغانها قربانی بگیرد.

روزنامه اطلاعات روز نیز می‌نویسد که نقش هند در سیاست‌ها و روند‌های سیاسی و امنیتی در افغانستان انکار‌ناپذیر است و مناقشه و رقابت سخت این کشور با پاکستان و بازی‌های منطقه‌ای معطوف به این رقابت، هند را به بازیگر جدی سیاست افغانستان بدل کرده است.

اطلاعات روز نوشته که هند به صورت سنتی دارای روابط حسنه‌ دیرینه با افغانستان است و در سال‌های گذشته کمک‌های اقتصادی بزرگی به افغانستان نموده و سهم ارزنده ای در بازسازی این کشور داشته است.

اطلاعات روز می‌نویسد که با روی کار آمدن حکومت جدید در هند باید دید که آیا رویکرد این کشور نسبت به افغانستان تغییر می‌کند یا نه؟

مطالب مرتبط