رهنمودهای تازه کمیسیون انتخابات افغانستان در مورد ناظران نامزدان

حق نشر عکس AFP
Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان مشغول تدارک دور دوم انتخابات است که تا یک ماه دیگر برگزار می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به دو نامزد دور دوم انتخابات که تا یک ماه دیگر برگزار می‌شود، گوشزد کرده که در مورد معرفی ناظران خود جدی باشند.

نور محمد نور، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در نشست خبری در کابل گفت که نظارت از موضوعات مهم دور دوم انتخابات است و هر نامزد باید ۲۵ هزار ناظر به کمیسیون مستقل انتخابات برای نظارت از روند برگزاری انتخابات معرفی کند.

سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که ناظران باید از ابتدای برگزاری انتخابات تا پایان روند را نظارت کنند و در پایان روز انتخابات پای جدول نتایج محلات امضا کنند که مطمین شوند حق شان تلف نخواهد شد.

آقای نور تاکید کرد که اگر هر یک از دو نامزد نتوانند در محلاتی که انتخابات برگزار می‌شود ناظر معرفی کنند، در مورد نتایج این محلات حق شکایت نخواهند داشت.

کمیسیون مستقل انتخابات مساله نظارت را در دور دوم انتخابات بیشتر جدی گرفته و از نامزدان خواسته که ناظرانی را که معرفی می‌کنند، باید از روز قبل از برگزاری انتخابات در محلات جا به جا شوند و یک جا با کارکنان کمیسیون، روند برگزاری را زیر نظر داشته باشند.

حق نشر عکس AFP
Image caption هر یک از دو نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری باید بیست و پنج هزار ناظر به کمیسیون انتخابات معرفی کنند

موضوع نظارت از انتخابات در چند دور از انتخاباتی که در افغانستان برگزار شده همواره جنجالی بوده‌است. کمیسیون انتخابات علاوه بر نمایندگان نامزدان به رسانه‌ها، نهادهای مدنی و ناظران بین‌المللی اجازه نظارت از انتخابات می‌دهد.

اما ستادهای شماری از نامزدها در انتخابات ۱۳۹۳، انتقاد کرده‌اند که روند شمارش و تایید آرای انتخابات پیچیده‌تر از آن است که قابل نظارت باشد. به همین دلیل، آنها درباره این مورد از عبارت "مهندسی نتایج انتخابات" استفاده می‌کنند. اما مسئولان کمیسیون این انتقاد را وارد نمی‌دانند و از شفافیت در کار خود دفاع می‌کنند.

کمیسیون انتخابات می‌گوید که ناظران نامزدها، نهادهای بین‌المللی و داخلی و رسانه‌ها حق نظارت بر تمام روند رای‌گیری و شمارش آرا را دارند.

پس از اعلام نتایج‌ نهایی انتخابات شانزدهم حمل، کمیسیون انتخابات اعلام کرد که دور دوم انتخابات قرار است در ۲۴ جوزا/خرداد میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار شود. نتایج نهایی انتخابات‌ شوراهای ولایتی هنوز اعلام نشده اما کمیسیون گفته که این نتایج به زودی روی ویب‌سایت کمیسیون انتخابات بارگزاری خواهد شد.

از اول تا بیست و یکم ماه جوزا/خرداد مرحله مبارزات دور دوم انتخابات است و کمیسیون مستقل انتخابات به نامزدان گفته که متوجه حساسیت‌های قومی و زبانی در این مرحله باشند و به مسایل قومی و زبانی دامن نزنند. در این مرحله هر نامزد می‌تواند مثل دور قبلی ده میلیون افغانی معادل ۲۰۰ هزار دلار آمریکایی مصرف کند.

کمیسیون رسانه‌های کمیسیون انتخابات افغانستان هم به رسانه‌ها گفته که در جریان پوشش مبارزات انتخاباتی، توازن و بی‌طرفی را در نظر بگیرند. این کمیسیون گفته که با رسانه‌هایی که مرتکب تخطی شوند، برخورد قانونی می‌کند و آن‌ها را به نهادهای قضایی معرفی خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌است که مواد مهم برگزاری انتخابات را به بسیاری از محلات رای‌گیری انتقال داده و سایر مواد هم در حال انتقال است. کمیسیون‌های برگزاری انتخابات که در دور اول انتخابات با انتقادهای زیادی از سوی نامزدان رو به رو شد، حالا می‌گوید که با تجارب و درس‌های زیادی از اشتباهات دور اول به سوی دور دوم می‌رود.

برای دور دوم انتخابات پانزده میلیون ورقه رای‌گیری چاپ شده‌است اما با توجه به میزان مشارکت مردم در دور اول انتخابات، انتظار نمی‌رود که پانزده میلیون واجد شرایط رای‌دهی در دور دوم پای صندوق‌های رای بروند.

در کنار این مسایل مشکلات اقلیمی، حمل و نقل و از همه مهمتر چالش امنیتی، موانع عمده برگزاری دور دوم انتخابات عنوان می‌شوند. گروه طالبان که بر برهم زدن دور اول انتخابات تهدید کرده بود، حالا مشغول عملیات بهاری خود است و نیروهای امنیتی برای رویارویی در برابر تهدیدهای احتمالی قرار است تا دو هفته دیگر ارزیابی‌های خود را از امنیت برگزاری انتخابات به کمیسیون انتخابات واگذار کند.

مطالب مرتبط