گزارش‌های ضد و نقیض در مورد تصرف یمگان بدخشان توسط طالبان

حق نشر عکس BBCPesian.com
Image caption سخنگوی وزارت داخله گفته که نیروهای اضافی به یمگان فرستاده شده و جنگ هنوز دارد

پلیس بدخشان در شمال شرق افغانستان تایید کرده که طالبان وارد ولسوالی یمگان شده‌اند اما مقام‌ها در کابل گفته‌اند که جنگ هنوز ادامه دارد.

این ولسوالی در هشتاد کیلومتری شرق شهر فیض‌آباد موقعیت دارد که در گذشته هم چند بار مورد حمله گروه طالبان گرفته بود، اما این بار طالبان با نیروی بیشتری به آن حمله کردند.

عبدلقدیر صیاد، از مقام‌های ارشد پلیس بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که در جریان این حمله طالبان، یکی از مسئولان این ولسوالی کشته و یک مامور پلیس زخمی شده‌است.

آقای صیاد افزود که ارتباط مخابراتی نیروهای مستقر در یمگان با مرکز فرماندهی پلیس در فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان قطع شده و طالبان دکل‌های تلفن‌های همراه را هم از بین برده‌اند.

اما صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله/کشور گفته که هنوز این ولسوالی به دست طالبان نیفتاده و جنگ بین نیروهای امنیتی و نفرات طالبان در منطقه جریان دارد. او افزود که نیروهای اضافی برای کمک به محل اعزام شده‌اند.

اما برخی شاهدان عینی در منطقه به بی‌بی‌سی گفته‌اند که طالبان مرکز ولسوالی یمگان را تصرف کرده و یک افسر پلیس هم در اثر حمله طالبان کشته شده‌است.

گروه طالبان هم در اطلاعیه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، مدعی تصرف کامل این ولسوالی شده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه گفته که ۱۶ مامور پلیس و سه عضو این گروه کشته شده‌اند.

قربانعلی همزی خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان می‌گوید که ولسوالی یمگان هم برای دولت و هم برای شورشیان از اهمیت استراتژیک برخوردار است و اگر این منطقه به دست طالبان بیفتد، این گروه فرصت نفوذ به سایر مناطق بدخشان را پیدا خواهد کرد.

Image caption طالبان گفته که یمگان را تصرف کرده اند

یمگان سی هزار نفر جمعیت دارد و با ولسوالی‌های جرم، کشم، کران و منجان و همچنین منطقه ورسج ولایت تخار مرز مشترک دارد.

عبدالقدیر صیاد گفت که قبلا در مورد تهدیدهای امنیتی در ولسوالی یمگان به مقام‌های ارشد امنیتی در کابل گزارش داده شده بود، اما این گزارشها چندان جدی گرفته نشده بود.

در حال حاضر گروه طالبان در ولسوالی‌های تگاب، جرم، یفتل بالا و وردوج ولایت بدخشان نفوذ نسبی دارند. سال گذشته این گروه به ولسوالی کران و منجان حمله کردند و برای مدت کوتاهی آن را تصرف کردند.

ناظران می‌گویند ممکن است طالبان با حمله به یمگان، فشارهای خود را بر ولسوالی کران و منجان افزایش دهند.

یمگان منطقه‌ای است که ناصر خسرو بلخی شاعر بزرگ زبان فارسی در قرن پنجم هجری به آن تبعید شده بود و در همان جا درگذشت. آرامگاه این شاعر همچنین در یمگان است.

مطالب مرتبط