روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه،۳۰ ثور

حق نشر عکس MOD
Image caption رئیس ستاد ارتش افغانستان و پاکستان روز گذشته، برای بهبود وضعیت امنیت افغانستان در کابل دیدار کردند

دیدار رئیس ستادهای ارتش افغانستان و پاکستان در کابل و دستاوردهای ۳۶ نشست گذشته آنان، یکی از موضوعات اصلی روزنامه‌های روز سه‌شنبه افغانستان را تشکیل می‌دهد.

روزنامه چراغ نوشته که نشست سه جانبه نظامیان افغانسان، پاکستان و ایساف دیروز در حالی در کابل برگزار شد که پرتاب موشکهای پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان ادامه داشت و درگیریهای مسلحانه نظامیان افغانستان و پاکستانی در ولایت جنوبی قندهار به یکی از موضوعات روز تبدیل شده است.

این روزنامه مدعی شده که نشست‌های سه جانبه تاکنون سودی برای کابل نداشته و در عوض کشورهای منطقه و خارج منطقه را به مقاصدشان نزدیکتر ساخته و می‌توان نشستهای کابل و خارج از افغانستان را حرکتی رو به عقب برای افغانستان توصیف کرد.

چراغ نوشت که قطعا هدف کابل از برپایی یا اشتراک در این نشستها و جلسات بین‌المللی، تحقق بخشی از مطالبات دولت- ملت در راستای امنیت، ثبات، توسعه و ترقی کشور بوده که به دلیل بی‌تجربگی و معامله‌گری مقامات کشور به ناامنی، خشونت، فساد، فقر و وابستگی منجر شده است.

۳۷ نشست ناکام بود

روزنامه سرنوشت نوشت که رئیس ستادهای ارتش افغانستان و پاکستان روز دوشنبه در کابل درست زمانی ملاقات کردند که نیروهای پلیس مرزی دو کشور در ولایت قندهار در جنوب این کشور درگیر و موشک‌های پاکستان در ولایت کنر در شرق افغانستان فرود آمدند.

این روزنامه افزوده که افغانستان نگرانی خود را در این زمینه با مقام ارشد ارتش پاکستان در میان گذاشت و اینکه پاسخ پاکستان در این زمینه چه بوده مشخص نیست؟ ولی مقامات افغان گفته که این مقام ارتش افغانستان وعده داده که در زمینه تامین امنیت افغانستان را یاری رساند.

نویسنده سرنوشت با انتقاد از ادامه این نشست‌ها پرسیده، با توجه به اینکه ۳۶ نشست قبلی مقامات ارشد نظامی دو کشور، با مشارکت ایساف ناکام بوده، چرا دوباره این روند ادامه یافته است؟ این نشستها به ابتکار آمریکا به منظور تامین امنیت در افغانستان برگزار شد، ولی اکنون امنیت در افغانستان تامین نشده و موشکهای پاکستان همچنان برخاک افغانستان فرود می‌آیند.

ژنرال پیام جدید دارد؟

روزنامه آرمان‌ملی نوشت، ژنرال راحیل شریف رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان، به معنای واقعی قدرت پاکستان را در دست‌هایش دارد، برای ادامه مذاکرات سه جانبه میان افغانستان، آمریکا و پاکستان در کابل به سر می‌برد.

سرمقاله نویس آرمان‌ملی می‌نویسد که افغانستان و پاکستان مرزهای طولانی با همدیگر دارند و این مرزهای طولانی در سه دهه اخیر معبرهای خوف و خطر برای هردو کشور بوده اند. بی جهت نیست که هردو کشور اکنون در معرض تهدیدات جدی تروریزم جهانی قرار دارد و همه می‌دانند که بنیانگذار این سلسله بد در منطقه پاکستان است.

این روزنامه افزود که افغانستان نمی‌تواند حضور کشور همسایه‌اش، پاکستان را نادیده بگیرد و نادیده گرفتن افغانستان نیز برای پاکستان گران تمام خواهد شد. پس راه درست و منطقی‌تر برای هردو کشور همان راه گفتگوهای سازنده میان دو کشور است تا برای چالشهای دوکشور راه حل‌های مناسبی را برگزینند.

آرمان‌ملی تاکید کرده که افغانستان خواستار روزی است که شاهد ایجاد تغیر جدی در سیاست‌های پاکستان باشد که بر بنیاد آن معضل افغانستان نیز راه حل پیدا کند. اگر چنین نشود آشوب و بد بختی سلامتی هردو جامعه را نابود خواهد کرد و برای آیندگان، میراثی جز پریشانی نخواهد.

روزنامه جامعه باز نیز نوشت که از دو سال تاکنون نیروهای پاکستانی به‏‌طور مستمر بر مناطق مرزی ولایت کنر، موشک پرتاب می‌کنند که منجر به کشته شدن ده‏ها افغان و آوارگی صدها باشنده این ولایت شده و در نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و آمریکا؛ نیروهای امنیتی افغانستان امیدوارند که پاکستان برای توقف تنش‏های مرزی میان دو کشور تعهد سپارد.

افغانستان و همگرایی منطقه‌ای

حق نشر عکس 8am
Image caption تیتر و عکس، روزنامه هشت صبح

روزنامه افغانستان نوشت، موج گریز ناپذیر جهانی شدن، همگرایی در سیاست و اقتصاد را به امر اجتناب ناپذیر در سیاست و اقتصاد بین الملل بدل کرده و هیچ کشوری نمی‌تواند در درون مرزهای ملی و جغرافیایی، خود را محدود کرده و از روندهای همگرایی در منطقه خودرا تجرید کند.

این روزنامه نوشت که افغانستان نیز قطعا شامل همین قاعده بوده و بیش از سایر کشورها نیاز به همگرایی‌های منطقه‌ای دارد. وابستگی شدید اقتصاد و تجارت افغانستان به خارج و عدم دسترسی به آب‌های بین‌المللی و مسیرهای دشوار و بی‌ثبات انتقال کالا به افغانستان، از شاخصه‌های بارز و مسایل اصلی اقتصاد و تجارت افغانستان هستند. این مسایل نیاز افغانستان به اتحادیه‌ها و همکاری‌های منطقه‌ای را بیش از پیش کرده است.

نویسنده افغانستان تاکید کرد که در طی چند سال اخیر مسیرهای انتقال کالا، مهمترین عامل بر فرودها و نابسامانی‌ها در تجارت و اقتصاد افغانستان بوده است. همسایگان افغانستان که مسیرهای انتقال کالا به افغانستان را در اختیار دارند، هرازچند گاهی با مسدود کردن مرزهایش، از این اهرم فشار بر دولت افغانستان کار گرفته و تاثیرات منفی زیادی بر اقتصاد و تجارت افغانستان وارد کرده است.

۸صبح نیز نوشت که آقای کرزی در سفرش به کشور چین به کشورهای منطقه اطمینان داده که امضای موافقتنامه امنیتی بین افغانستان و آمریکا خطری برای کشورهای منطقه نخواهد بود. برخی از کشورهای منطقه در مورد امضاء این موافقتنامه نگرانند، اما حکومت افغانستان بارها تاکید کرده که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

مطالب مرتبط