با ورود نیروهای تازه نفس دولتی به یمگان، جنگ با طالبان شدت گرفته است

حق نشر عکس MoD
Image caption نیروهای ویژه ارتش و پلیس به یمگان فرستاده شده اند

معاون والی بدخشان گفته که با اعزام نیروهای ویژه ارتش و پلیس به یمگان، جنگ با طالبان برای بازپس‌گیری این منطقه به شدت جریان دارد.

دیروز گروه طالبان از تصرف این منطقه استراتژیک در هشتاد کیلومتری جنوب شرق شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان خبر دادند، اما مقامهای دولتی در کابل این خبر را تکذیب کردند و گفتند که نبرد بین دو طرف هنچنان ادامه دارد.

صبح روز چهارشنبه، ٣١ ثور/اردیبهشت، گل محمد بیدار، معاون والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که شب گذشته نیروهای ویژه ارتش و پلیس افغانستان با هلیکوپتر به منطقه اعزام شدند.

آقای بیدار افزود که تا حال هشت پلیس در عملیات نظامی در این منطقه کشته و ۴۰ مامور امنیتی دیگر در محاصره طالبان گرفتار آمده‌اند.

معاون والی بدخشان ابراز امیدواری کرد که امروز ولسوالی یمگان از وجود نیروهای طالبان پاکسازی شود و علاوه برآن، به حضور این گروه در سایر مناطق بدخشان از جمله جرم و کران و منجان هم پایان داده شود.

طالبان در ولسوالی‌های تگاب، یفتل بالا و وردوج ولایت بدخشان نیز نفوذ نسبی دارند. سال گذشته این گروه به ولسوالی کران و منجان حمله کردند و برای مدت کوتاهی آن را تصرف کرد.

قربانعلی همزی خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان می‌گوید که ولسوالی یمگان هم برای دولت و هم برای شورشیان از اهمیت استراتژیک برخوردار است و اگر این منطقه به دست طالبان بیفتد، این گروه فرصت نفوذ به سایر مناطق بدخشان را پیدا خواهد کرد.

یمگان سی هزار نفر جمعیت دارد و با چند منطقه استراتژیک دیگر ولایت بدخشان مرز مشترک دارد.

عبدالقدیر صیاد از فرماندهان پلیس بدخشان دیروز به بی‎بی‎سی گفت که قبلا در مورد تهدیدهای امنیتی در ولسوالی یمگان به مقام‌های ارشد امنیتی در کابل گزارش داده شده بود، اما این گزارشها چندان جدی گرفته نشده بود.

ناظران می‌گویند ممکن است طالبان با حمله به یمگان، فشارهای خود را بر ولسوالی کران و منجان افزایش دهند.

یمگان منطقه‌ای است که ناصر خسرو بلخی شاعر بزرگ زبان فارسی در قرن پنجم هجری به آن تبعید شده بود و در همان جا درگذشت. آرامگاه این شاعر همچنین در یمگان است.

مطالب مرتبط