انتخابات شوراهای ولایتی چقدر شفاف بود؟

حق نشر عکس AFP

تجمع نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی برای ثبت شکایات شان از تخلف و تقلب، باعث شد کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ۲۴ ساعت زمان ثبت شکایات را تمدید کند.

در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰۰ شکایت از انتخابات شوراهای ولایتی ثبت شده ۱۳۹۳ شکایت هم قبل از این وجود داشت، مسئولان کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گویند حضور نامزدان شاکی در مراکز ثبت شکایات، حاکی از آن است که شمار این شکایت ها تا ۲۴ ساعت بعد بسیار افزایش خواهد یافت.

ثبت صدها شکایت از تخلف و تقلب نشان می دهد که بسیاری ها از شفافیت انتخابات شوراهای ولایتی ناراضی هستند.

نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان نیز می‌گویند سایه انتخابات ریاست جمهوری این کشور، انتخابات شوراهای ولایتی را تیره کرد.

انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان همزمان با انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برگزار شد و تقریبا تمام توجه رسانه ها و اکثریت مردم را از انتخابات شوراهای ولایتی دور ساخت.

نتایج انتخابات شوراهای ولایتی

حق نشر عکس AFP
Image caption فیفا می گوید در روند شمارش و ثبت آرا، ناظران نامزدان شوراهای ولایتی حضور نداشتند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نتایج اولیه انتخابات شوراهای ولایتی را روز گذشته ۳۰ ثور در سایت رسمی این کمیسیون اعلام کرد.

مسئولان این کمیسیون می گویند که در جریان شمارش آرای انتخابات شوراهای ولایتی، نتایج بیش از یک هزار محل رای گیری بازرسی و آرای بیش از یک و نیم هزار محل دیگر بازشماری شده است.

کمیسیون مستقل انتخابات با توجه به معیارهای مشخص شده شان، آرای ۵۸۸ محل رای گیری در انتخابات شوراهای ولایتی را نیز باطل ساخته است.

مجموع محلات رای گیری در انتخابات شوراهای ولایتی ۲۰ هزار و ۵۶۱ محل بود.

در انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان ۲ هزار و ۵۹۱ نفر از جمله ۲۹۶ زن نامزد بودند که به اساس نتایج اولیه ۴۵۸ نفر از جمله ۹۷ زن در آن پیروز شدند.

کمیسیون مستقل انتخابات تاکید دارد که نتایج انتخابات شوراهای ولایتی نهایی نیست و فیصله های کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌تواند آن را تغییر دهد.

شمارش آرا در نبود ناظران نامزدان

Image caption نتایج اولیه انتخابات شوراهای ولایتی در سایت رسمی کمیسیون انتخابات اعلام شد

نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان صدها مورد تخلف و تقلب را از روز انتخابات ثبت کردند که مربوط به هر دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی می‌شود.

پر شدن صندوق های رای به نفع نامزدان مشخص، رای دادن مردان به جای زنان، رای دادن افراد زیر سن قانونی، تخطی های کارمندان کمیسیون های انتخاباتی و مشکلاتی برای حضور ناظران از مهمترین این تخطی ها بوده است.

اما بعضی مشکلات خاص در بخش انتخابات شوراهای ولایتی نیز وجود داشته است.

فهیم نعیمی سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه موسوم به فیفا می‌گوید که انتخابات شوراهای ولایتی در بخش شمارش آرا شفافیت کمی داشت.

به گفته وی، برخلاف انتخابات ریاست جمهوری، در انتخابات شوراهای ولایتی، ناظران نامزدان حق حضور در روند شمارش آرا را نداشتند.

شمار زیاد نامزدان انتخابات شوراهای ولایتی دلیل این تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات بوده است.

نعیم ایوب زاده رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا می‌گوید ناظران آنها نیز نمی توانستند از تمام مراحل شمارش و ثبت آرا نظارت کنند.

او گفت: "وقتی ما نمی فهمیم معلومات چطور داخل دیتابیس/مرکز معلومات می شود و نشر می شود، یا چطور در مورد آرا تصمیم گیری می شود، سخت است که در مورد کار کمیسیون ها قضاوت کنیم."

فروش کرسی های شوراهای ولایتی

Image caption بیشترین شکایت ها در انتخابات شوراهای ولایتی علیه کمیسیون انتخابات است

رئیس تیفا می‌گوید ده ها نامزد شوراهای ولایتی در کابل و ولایات دیگر به آنها مراجعه کردند و از وجود بازار سیاه کرسی های این شوراها شکایت کردند.

آقای ایوب زاده می‌گوید این نامزدان ادعا داشتند که کسانی از آنها برای پیروز ساختن شان درخواست پول کردند.

او گفت: " نامزدان می گفتند از ده هزار تا سی هزار دلار چوکی ها فروخته می شود، کسانی از آنها تقاضای پول کرده بودند تا آنها را پیروز بسازند."

وی می گوید که این موضوعات با مسئولان کمیسیون انتخابات در میان گذاشته شده و آنها اطمینان دادند که هیچ مشکلی وجود ندارد و همه کارها مطابق قانون پیش می رود اما قضاوت در این مورد دشوار است.

او همچنان از شکایت شماری از نامزدان زن از برخورد نامناسب کارمندان کمیسیون خبر داد اما در این مورد توضیحات بیشتر نداد.

آقای ایوب زاده می‌گوید که گزارشات رسیده به آنها و آنچه در شبکه های اجتماعی نشر شده، نگرانی هایی را از انتخاب افراد بر اساس مصلحت های سیاسی و قومی نیز به وجود آورده است.

راه هایی برای شفاف سازی انتخابات

سخنگوی فیفا می‌گوید اکنون مرحله رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است و کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می تواند برای شفافیت بیشتر انتخابات شوراهای ولایتی موثر واقع شود.

آقای نعیمی پیشنهاد می‌کند که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی به تمام نامزدان شوراهای ولایتی فرصت نظارت از جریان رسیدگی به شکایت های شان را بدهد.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می‌گوید به تمام شکایت ها به شکل علنی رسیدگی خواهد شد.

او می‌گوید که بیشتر شکایات ثبت شده در انتخابات شوراهای ولایتی، اعتراض به میزان آرای نامزدان و علیه کمیسیون مستقل انتخابات است.

اما نورمحمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که سه روز تاخیر در اعلام نتایج اولیه انتخابات شوراهای ولایتی به این دلیل صورت گرفت که آنها برای شفافیت بیشتر این انتخابات کار کردند.

او می‌گوید که آنها تمام جدول های نتایج را در سایت رسمی کمیسیون پست کردند تا شفافیت این انتخابات تضمین شود.

اما رئیس تیفا می‌گوید این اقدام کافی نیست و کمیسیون مستقل انتخابات باید جزئیات بیشتر در مورد کارشان ارائه کنند تا هیچ سوالی در ذهن نامزدان و مردم باقی نماند.

مطالب مرتبط