یارگیری‌های جدید در آستانه آغاز مبارزات دور دوم انتخابات افغانستان

Image caption امرالله صالح (راست)، داوود سلطانزوی (وسط)، جمیل کرزی (چپ)

یک روز پیش از آغاز مبارزات دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، داوود سلطان‌زوی نامزد دور اول انتخابات که از میان ۸ نامزد، به جایگاه هفتم رسید، از اشرف غنی احمدزی اعلام حمایت کرده‌است.

در سوی دیگر امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان و جمیل کرزی پسر عموی حامدکرزی و رئیس حزب همبستگی جوانان افغانستان حمایت خود را از عبدالله عبد الله اعلام کرد.

اشرف غنی احمدزی در مراسم اعلام حمایت آقای سلطانزوی گفت: "در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هیچ کس در حاشیه نیست و همه در متن هستیم و همه با هم پیش می‌رویم."

حق نشر عکس FB
Image caption داوود سلطان زوی نامزد دور اول ریاست که جایگاه هفتم را در انتخابات دور اول گرفت به تیم اشرف غنی احمدزی پیوست

او گفت که اکنون وقت مناظره‌است که ملت ما را بشناسد تا بحث انتخابات به یک بحث فراگیر ملی بدل شود.

آقای اشرف غنی در ادامه افزود که قانون اساسی انحصار را اجازه نمی‌دهد و تقلب دشمن اتحاد است. کسی دست به این کار می‌زند که منافع خود را بالا تر از منافع ملی می‌شمارد. او بدون اشاره به کسی، گفت:" اتهام بی‌ایمانی را بر سر یک افغان دیگر نگذارید."

آقای اشرف غنی در ادامه تاکید کرد که جهاد مربوط به همه مردم افغانستان است و کسی وامدار آن نیست .

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری از رقبای خود خواست که انتخابات را زمینه انشعاب نسازند.

او تاکید که نامزدها باید پاسخ‌های مردم را در تلویزیون‌ها ارائه کنند.

"یک شوخی بی‌مزه"

عبدالله عبدالله نیز در مراسم اعلام حمایت جمیل کرزی گفت که مطرح کردن مسایل زبانی، قومی و سمتی نمی‌تواند "باعث ایجاد تشویش اذهان عامه شود و مردم افغانستان آگاه تر از این هستند."

او افزود که "بعضی‌ها توطئه می‌کنند اگر فلان تیم پیروز شد، خشونت و زورگویی در کشور حاکم می‌شود و یا اینکه حقوق یک قسمت از مردم افغانستان پای‌مال می‌شود که درست نیست."

آقای عبدالله افزود که تیم او خواستار اصلاحات در دو کمیسیون انتخابات و روند انتخابات است و این خواست خود را مطرح و خواستار جواب مکتوب در این باره از کمیسیونهای انتخاباتی است.

او در ادامه تاکید کرد که هر تیمی که بر اساس یک انتخابات شفاف پیروز شود، به ضرر افغانستان نخواهد بود.

حق نشر عکس FB
Image caption جمیل کرزی پسر عموی حامدکرزی رئیس جمهوری حمایت خود را از عبدالله عبدالله اعلام کرد

آقای عبدالله درباره درخواست اشرف غنی احمدزی برای یک مناظره تلویزیونی درباره مسایل دینی گفت:"نیاز نیست که ما برای مردم افغانستان این را ثابت کنیم و گفته‌های آقای احمدزی یک شوخی قبل از مبارزات انتخابات است و یک شوخی با مزه هم نیست."

در همین حال امرالله صالح که رهبری سازمان موسوم به 'روند سبز' را به عهده دارد، در پیام فیس‌بوکی حمایت خود از عبدالله عبدالله در دوم انتخابات اعلام کرده‌است.

آقای صالح نوشته: "بعد از مشوره‌های زیاد با ده‌ها هزار نفر از اعضای سازمان (روند سبز) به این نتیجه رسیدم که باید در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، موقف بی‌طرفی را کنار گذاشته و از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کنم. ما با استفاده از تمام نیرو و توان خویش تلاش خواهیم کرد تا با توسل به شیوه های ارزش محور نقش خویش را در تحکیم مردم سالاری و حاکمیت قانون در کشور ادا سازیم."

قرار است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در 24 جوزا/خرداد میان عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی برگزار شود.

مطالب مرتبط