روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۳۱ ثور

Image caption تیتر و عکس، روزنامه سخن جدید

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، نظارت بر روند برگزاری و مبارزات انتخاباتی نامزدهای پیشتاز، موضوعات اصلی روزنامه‌های امروز کابل را تشکیل می‌دهند.

اطلاعات‌روز نوشت؛ دور نخست انتخابات تجربه‌ای خوبی برای کمیسیون مستقل انتخابات است. مشکلات، اشتباهات، کم‌کاری‌ها و ضعف‌ها دور اول می‌توانند این بار برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف کمک و به نقطه‌ا‌ی قوت تبدیل شوند.

سرمقاله نویس این روزنامه افزوده که کمیسیون مستقل انتخابات باید تمامی روند دور نخست را آسیب‌شناسی و بررسی کرده و دیدگاه‌های خود را برای سلامت دور دوم با تیم‌های انتخاباتی و تمام نهادهای دست‌ اندر‌کا‌ر‌ انتخابات شریک سازد.

اطلاعات‌روز افزوده که کمیسیون مستقل انتخابات از تیم‌های انتخاباتی خواسته که در انتخاب و معرفی ناظران خود در روز انتخابات از دقت بیش‌تر کار گرفته و ناظران خود را در تمامی مراکز رای‌دهی یک روز پیش از روز رای‌دهی و هم‌زمان با کارمندان کمیسیون انتخابات مستقر کنند.

این روزنامه انتقاد کرده که به نظر می‌رسد کمیسیون مستقل انتخابات از کل روند دور نخست، فقط ناظران را به عنوان درس جدی برای دور دوم در نظر گرفته است. احساس می‌شود که این نهاد می‌خواهد با جدی گرفتن ناظران نامزدان، مسئولیت پرسش‌ها، پیامدها و تخلفات پس از انتخابات را به دوش تیم‌های انتخاباتی اندازد.

روزنامه افغانستان نیز پرسیده که آیا ناظرین نامزدان سلامت انتخابات را تضمین می‌تواند؟ براساس قانون انتخابات، هریک از نامزدان می‌توانند تا ۲۵ هزار ناظر را در روز رای دهی برای نظارت از روند انتخابات به کمسیون انتخابات معرفی نمایند.

افغانستان می‌نویسد که کمیسیون مستقل انتخابات در این دور نظارت را جدی گرفته و به نظر می‌رسد که می‌خواهد تیم‌های انتخاباتی را نیز با جنجال های انتخاباتی و پیامدهای بعد از انتخابات سهیم سازد.

نویسنده این روزنامه افزوده که ناظرین نامزدان در واقع مدافعین آنان است. این ناظران برای این است که حق آنان در روز رای دهی به نفع نامزدان رقیب از سوی کارمندان کمسیون یا ناظرین دیگر استفاده نشود. آنان در روز رای دهی از شروع تا ختم روند و تا شمارش مقدماتی آرا در محلات حضور دارند و بر آرای خود نظارت می‌کنند؛ ولی حضور آنان به هیچ وجه تضمین کننده سلامت این روند نیست. ناظرین به همان اندازه که مراقب آرای شان هستند؛ همانقدر در تلاش افزایش رای کاندیدای مربوطه اش نیز است.

افغانستان پیشنهاد کرده که کمسیون مستقل انتخابات باید تسهیلات لازم برای ناظرین مستقل فراهم کند.

روزنامه جامعه‌باز نیز در بخش 'ستونک' خود نوشته که اعلام رهنمودهای جدید کمیسیون انتخابات به نامزدهای ریاست‌جمهوری مبنی بر جدی‌گرفتن مسأله نظارت بر صندوق‌های رای نشان از آن دارد که حداکثر تلاش کمیسیون برای برگزاری انتخابات بدون مناقشه است.

این روزنامه افزوده که اعلام این نکته که در صورت عدم حضور ناظران نامزدها، آنان حق ‌شکایت درباره آراء آن صندوق را ندارد، می‌تواند مشکلات فراوانی را ایجادکند. حضور یا عدم حضور ناظر یک نامزد، به هیچ عنوان نمی‌تواند حق یک نامزد را در ارائه شکایت از یک صندوق سلب کند.

جامعه‌باز افزوده که در بسیاری از مناطق کشور شرایط امنیتی و الزامات شرایط اجتماعی و قطبی‌شدن انتخابات در برخی از نقاط کشور حضور ناظر یک نامزد را مشکل کرده و در شرایطی که ممکن است، نامزد، فردی را برای نظارت معرفی نکند؛ در آن صورت تدبیر کمیسیون برای رسیدگی به شکایات چگونه خواهد بود؟ آیا از شکایت‌های وارده صرف نظر خواهد کرد؟

انتخابات را قومی نسازید

روزنامه آرمان‌ملی نیز در سر مقاله خود نوشت؛ بهترین شیوه مبارزه انتخاباتی شیوه مبارزه رو در رو است که نامزدها باید به میان مردم رفته و در میان توده‌های میلیونی درباره برنامه خود سخن گویند.

این روزنامه می‌نویسد؛ افغانستان تازه به جاده دموکراسی قدم گذاشته با توجه به این تجربه کوتاه باید مراقب بود که هرگونه خطا در این زمینه می‌تواند بسیار گران تمام شود.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده که افغانستان کشوریست با اقوام گوناگون و از همین رو باید به ظرافت‌های موجود در این رابطه متوجه بود و آن را رعایت کرد. نامزدها نباید اجازه دهند که مبارزات انتخاباتی از سوی هواداران‌شان به یک وسیله قومی مبدل شود. زیرا پیامد این کار می‌تواند برای جامعه بسیار زیانبار و خطرناک باشد.

آرمان‌ملی تاکید کرده که این کار میان افراد جامعه شکاف عمیقی را ایجاد می‌کند و در آن شکاف شاید همه تفاهم‌ها و همسویی هایی که تا به حال در کشور شکل گرفته است، نابود شود و قطب بندی‌های قومی در کشور بیشتر و حادتر گردد.

برنامه‌های‌تان را منتشر کنید!

۸صبح از نامزدها خواسته که برنامه‌های خود را منتشر کنند و افزوده که دو نامزد این دور می‌کوشند، با استفاده از روش‌های گوناگون اقناعی و تبلیغی شهروندانی را که هنوز تصمیم نگرفته‌اند به چه کسی رای دهند، به اردوی خود بکشانند.

این روزنامه می‌نویسد که نقص پیکارهای دور اول این بود که هیچ نامزدی، برنامه‌های مکتوب خود را در عرصه‌های گوناگون، منتشر نکرد. نامزدان کتابچه‌هایی منتشر کردند و در آن موارد کلی و قابل تفسیر را ذکر کردند، به‌جای این‌که به‌صورت مشخص و موردی برنامه‌های‌شان را در عرصه‌های گوناگون، توضیح دهند.

نویسنده ۸صبح افزوده که هیچ نامزدی به‌صورت دقیق و مشخص نگفت که چالش استراتژیک سیاست خارجی کشور چی است و برای مقابله با آن به چه روشی متوسل می‌شوند. کسری ۹۷ درصدی تجارت خارجی کشور را چگونه جبران می‌کنند و نرخ ارز را هم‌زمان با خروج نیروهای بین‌المللی در پایان سال جاری میلادی، ثابت نگهدارند.

این روزنامه افزوده که مردم با نام هر دو نامزد، عبدالله و اشرف‌غنی آشنا هستند و دیگر نیازی به نصب پوسترهای چندمتری در جاده‌ها نیست. نیاز نیست که نامزدان محترم با دستار و پیزار یا با کت و شلوار، بروند جلو دوربین، ژست بگیرند. هر دو نامزد باید برنامه‌های مکتوب خود را در عرصه‌های گوناگون منتشر کنند و در معرض داوری شهروندان قرار دهند.

آغاز مبارزات دور دوم و تعاملات شتاب‌زده سیاسی

روزنامه ماندگار نوشت که در دور دوم انتخابات بیش از این‌که مبارزات منوط به نصب و پخش پوستر و کلیپ‌های رسانه‌ای باشد، به دیدوبازدیدهای پشت پرده و دوستی‌ها و تعاملات شتاب‌زده خلاصه خواهد شد.

نویسنده این روزنامه تاکید کرده که به نظر می‌رسد که این‌بار نامزدان تلاش خواهند کرد به هر طریق ممکن، آنانی را که اندک‌پایگاه اجتماعی و مردمی‌ دارند، به سمت خود بکشانند حتی اگر با این افراد سابقه خصومت هم داشته باشند.

ماندگار تاکید کرده که شرایط طوری شده که نامزدان انتخابات برای جلب‌ وجذب افراد و یارگیری‌های انتخاباتی، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزند.

مطالب مرتبط