وزارت کشور افغانستان: مراکز غیر فعال رای‌گیری، بازنگری می‌شوند

حق نشر عکس d
Image caption نیروهای امنیتی افغانستان بررسی خواهند کرد که می توانند مراکز بسته انتخاباتی را بازگشایی کنند یا نه

وزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید که برنامه تامین امنیت دور دوم انتخابات را با استفاده از درس‌ها و تجربه‌های دور اول تدوین می‌کنند.

محمد عمر داوودزی، وزیر داخله افغانستان در نشستی در رابطه با تامین امنیت دور دوم انتخابات به خبرنگاران گفت که هیات مشترکی متشکل از پلیس، ارتش و امنیت ملی در حال بازنگری مراکز رای‌گیری انتخابات است.

آقای داوودزی گفت که این هیئت همچنین ۹۵۳ مرکزی را که در دور اول انتخابات عمدتا به دلایل امنیتی بسته مانده بود، بررسی خواهد کرد و به گفته او در صورت امکان این مراکز در دور دوم بازگشایی خواهد شد.

ارگان‌های امنیتی افغانستان در یک هفته گذشته برای برنامه‌ریزی تامین امنیت دور دوم انتخابات ریاست جمهوری چندین جلسه و نشست تشکیل داده‌اند و آن گونه که وزیر داخله می‌گوید در این نشست‌ها تجربه‌های دور اول را با یکدیگر شریک ساخته و در مورد نقاط ضعف و قوت خود بحث کردند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تا ۲۵ روز دیگر برگزار می‌شود و نیروهای امنیتی که تازه ماموریت تامین امنیت دور اول را پشت سر گذاشته‌اند در گرماگرم عملیات بهاری طالبان آماده تامین امنیت دور دوم می‌شوند.

وزیر داخله گفت که در تازه‌ترین نشستی که با فرماندهان پلیس ولایت‌ها داشته از آنها خواسته است که نتیجه دقیق برآوردهای خود از وضعیت امنیتی را به مرکز گزارش دهند.

آقای داوودزی گفت: به نمایندگی از نیروهای امنیتی دوباره اطمینان می‌دهم که انتخابات ۲۸ جوزا/خرداد هم در فضای امن برگزار شود و پلیس مسئولیت‌های خود را با بی‌طرفی در همه بخش‌ها از جمله جلوگیری از تقلب در انتخابات ادا خواهد کرد."

برخی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پیشتر انتقاد کرده بودند که نیروهای امنیتی افغان در مواردی در روند انتخابات مداخله کرده‌اند و این نیروها در بعضی از ولایت‌ها در تقلب دست داشتند.

وزیر داخله افغانستان گفت که پلیس در دور اول بی‌طرف ماند اگرچه چند مورد تخطی صورت گرفت و افراد متخلف به مراجع عدلی معرفی شدند.

تهدیدهای فرامرزی

وزارت داخله افغانستان می‌گوید که هم‌زمان با دور اول انتخابات ریاست جمهوری، ۱۰۰ هزار از نظامیان پاکستان در آن سوی خط مرزی دیورند مستقر شدند و اقدام به پرتاب موشک و حمله توپخانه‌ای به خاک افغانستان کردند، در حالی که نیروهای مرزی افغانستان در امتداد دیورند تنها ۱۱ هزار سرباز است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دور اول انتخابات با تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و نیروهای امنیتی تدابیر را در آستانه دور دو هم شدت بخشیده‌اند

آقای داوودزی گفت که دامنه فعالیت‌های نظامی پاکستان علیه خاک افغانستان رو به گسترش بوده و از ولایت شرقی کنر به پکتیا و پکتیکا ادامه داشته است که با گذشت زمان افغانستان "دست به چانه" نخواهد ماند و مردم افغانستان در این مورد تصمیم خواهند گرفت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در کنار مشکلات اقلیمی و حمل و نقل مواد، امنیت را بزرگ‌ترین چالش فرا راه برگزاری دور دوم انتخابات عنوان کرده‌ است.

وزارت دفاع افغانستان یکشنبه هفته گذشته (۲۸ ثور/اردیبهشت) در نشستی که در مورد آمادگی‌ها برای تامین امنیت دور دوم انتخابات برگزار شده بود گفت که ارتش افغانستان با هماهنگی سایر نیروهای امنیتی آماده برقراری امنیت در دور دوم است.

بسم‌الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان گفت که نیروهای امنیتی افغانستان تا دو هفته دیگر سرگرم ارزیابی وضعیت امنیتی کشور برای برگزاری انتخابات خواهند بود و پس از آن در جلسه‌ای عمومی نتایج ارزیابی‌های خود را به کمیسیون مستقل انتخابات ارائه خواهند کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزیر کشور افغانستان گفت که صدهزار نیروی نظامی پاکستان در آنسوی خط مرزی دیورند حضور دارند و به خاک افغانستان حملات نظامی کرده‌اند

در دور اول انتخابات در شانزدهم حمل/فروردین که با موجی از تهدیدهای مخالفان مسلح دولت برگزار شد، حدود هفت میلیون شهروند افغانستان شرکت کردند.

دولت این کشور تامین امنیت دور اول انتخابات را دستاوردی بزرگ می‌داند و می‌گوید که دور بعدی نیز مشکلی به میان نخواهد آمد.

هرچند گروه طالبان عملیات بهاری خود را آغاز کرده‌اند و بار دیگر تهدید به گسترش نا امنی‌ها و مختل کردن انتخابات کرده‌اند.

مطالب مرتبط