مبارزات دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شد

Image caption هر دو نامزد از امروز مبارزات انتخاباتی خود را برای دور دوم انتخابات آغاز کردند

بر اساس جدول زمانبندی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان مبارزات انتخاباتی برای برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، روز پنجشنبه، ١ جوزا/خرداد آغاز شد.

کمیسیون مستقل انتخابات همزمان با اعلام نتایج نهایی جدول برگزاری دور دوم انتخابات را اعلام کرد و به دو نامزد پیشتاز ۲۰ روز وقت داده تا از این فرصت برای ادامه کمپین‌ و معرفی برنامه‌های خود استفاده کنند.

عبدالله عبدالله و اشرف‌غنی احمدزی در انتخاباتی که قرار است در ۲۴ ماه جوزا/خرداد برگزار شود، با هم رقابت می‎‌کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته که سقف مجاز هزینه تبلیغات انتخاباتی هر یک از دو نامزد، ۱۰ میلیون افغانی معادل (۲۰۰ هزار دلار آمریکایی) است و نامزدان باید میزان هزینه تبلیغاتی خود را به کمیسیون انتخابات گزارش دهند.

گفته می‌شود که هزینه مبارزات انتخاباتی در دور اول انتخابات بسیار زیاد بود اما هنوز اعلام نشده که نامزدان دور اول چه مقدار پول برای تبلیغات در رقابت‌های انتخاباتی مصرف کرده اند.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت که کارزارهای انتخاباتی نامزدان تا ۴۸ ساعت قبل از روز رای‌گیری (مرحله سکوت)، ادامه خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون انتخابات گفت که با دو نامزد دور دوم انتخابات جلسه هایی داشته اند و در مورد نحوه مبارزات انتخاباتی با آنان صحبت کرده اند. آقای نور تاکید کرد که هیچ نامزد و یا ستادهای انتخاباتی نامزدان حق ندارند که به مسایل قومی، نژادی و مذهی دامن بزنند و در این مورد به نامزدان انتخابات هم گوشزد شده است.

در جریان برگزاری دور اول انتخابات، نامزدان انتخابات از یکدیگر انتقاد کرده اند که در بحث‌های تلویزیونی به مسائل قومی دامن زده اند و سعی کرده اند که با استفاده از حساسیت‎‌های قومی و زبانی حامیان خود را بیشتر کنند.

مداخله افراد حکومتی در برگزاری انتخابات از نگرانی‌های عمده کمیسیون انتخابات و دو نامزد پیشتاز است. مسئولان کمیسیون انتخابات از حکومت خواسته اند که دست نهادهای دولتی و حکومتی و کارکنان حکومت را از مداخله در انتخابات کوتاه کند.

عبدالله عبدالله نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری هم گفته که نیروهای امنیتی و سایر وابستگان حکومتی باید در جریان انتخابات به نفع و یا ضرر نامزد مشخصی کار نکنند.

Image caption هر یک از دو نامزد دور دوم انتخابات نمی تواننند بیش از ده میلیون افغانی برای مبارزات انتخابات خود پول مصرف کنند

اشرف غنی احمدزی دومین نامزد دور دوم انتخابات نیز از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواسته که به افراد حکومتی اجازه ندهد که در انتخابات مداخله کند و به رئیس جمهوری هم گفته که بی طرفی خود را در دور دوم انتخابات نیز حفظ کند.

آقای کرزی پیوسته به زیردستان خود دستور داده که در انتخابات بی طرف باشند اما گزارش هایی از مداخله نیروهای حکومتی در دور اول انتخابات وجود داشت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هفته گذشته رهنمودهای تازه‌ای را به آدرس نامزدان دور دوم انتخابات ارایه کرد که به اساس این رهنمودها هر یک از دو نامزد پیشتاز باید 25 هزار ناظر به کمیسیون انتخابات معرفی کند و این ناظران عملا در روند برگزاری دور دوم انتخابات حضور داشته باشند در غیر آن اگر نامزدی در یکی از محلات رای دهی ناظر نداشته باشد، حق شکایت در مورد نتایج آن محل را نخواهد داشت.

مطالب مرتبط