احمد ضیاء مسعود به تیم اشرف غنی احمدزی پیوست

حق نشر عکس FB
Image caption امروز احمدضیا مسعود و صبغت الله مجددی حمایت خود را از احمدزی اعلام کردند

رقابت‌های دور دوم انتخابات ریاست جمهوری امروز با نشست‌های خبری دو نامزد پیشتاز، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در کابل آغاز شد.

در نشست‌های امروز این دو نامزد، تازه‌ترین آرایش نیروهای سیاسی نیز مشخص شد.

احمدضیا مسعود، برادر احمد شاه مسعود و معاون اول کرزی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری حمایت خود را از آقای احمدزی اعلام کرد.

او دلیل اصلی حمایت خود را از این نامزد را ایجاد دولت مدرن ملی، ایجاد ثبات سیاسی، امنیت سراسری و رفاه اقتصادی مردم افغانستان دانست.

آقای احمد ضیا تاکید کرد که قومی شدن سیاست باعث این می‌شود که مقدمات یک جنگ داخلی در کشور به وجود آید.

آقای مسعود در دور اول انتخابات امسال، به عنوان معاون اول زلمی رسول شرکت کرده بود.

آقای رسول که در دور اول توانست بیش از ۱۱ درصد آرای انتخابات را به دست آورد به همراه حبیبه سرابی، معاون دوم خود از عبدالله عبدالله حمایت کرده‌اند.

از سوی دیگر صبغت الله مجددی، اولین رئیس دولت مجاهدین افغانستان نیز اعلام کرد که از اشرف غنی احمدزی حمایت‌ می‌کند.

آقای مجددی گفت که در این رابطه استخاره کرده است.

او گفت که روزها و شب‌ها به فکر بوده که از کی حمایت کند؟ به این نتیجه رسیده که از اشرف غنی حمایت‌کند، "بلکه به دست اینها خداوند خیر و سعادت افغانستان را فراهم کند."

آقای مجددی افزود که روابط او با عبدالله نیز دوستانه است و برای او پیغام فرستاده که "در این مرحله از تاریخ افغانستان او را برای پست ریاست جمهوری افغانستان مناسب نمی‌داند."

او افزود:" اگر اشرف غنی پیروز شود او (عبدالله) به عنوان یک برادر از او پیروی کند و اگر عبدالله پیروز شد تیم ما از او پیروی خواهد کرد. در عمل باید همه متحد باشیم و افغانستان متحد باشد."

آقای احمدزی نیز گفت:"با آمدن احمد ضیا مسعود تیم ما از مثلث به مربع تبدیل می‌شود."

آقای احمدزی به تیم آقای عبدالله نیز حمله کرد و گفت که این تیم "نشان دهد که بر سر مسایل اقتصادی با جامعه جهانی چطور مذاکره خواهد کرد؟"

آقای احمدزی با بیان اینکه تیم انتخاباتی رقیب دعوت او برای مناظره را نمی‌پذیرد گفت: "حالا که حاضر به مناظره نیستید فردا در قدرت چطور می‌خواهید جواب پس بدهید؟"

او گفت که تیمش به جای پخش شب‌نامه، برنامه دارد و دست زدن به تهمت و افترا در یک مملکت آزاد را نشان ضعف دانست و افزود: "ما در برابر تهمت و افترا می‌گوییم که سلام و باز سلام و مردم افغانستان حق دارند قضاوت کنند که اخلاق سیاسی یعنی چه؟"

"برای یک مناظره آماده‌ام"

عبدالله عبد الله، نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری نیز در نشست خبری با اعلام اینکه تیم او برای آینده کشور برنامه دارد در واکنش به گفته صبغت الله مجددی که گفته بود او مناسب ریاست جمهوری نیست، اظهار داشت: "داکتر اشرف غنی به روحیه دادن ضرورت دارد و تشکر از حضرت صاحب مجددی که برای او روحیه داده تا چند ساعت آرام باشد."

حق نشر عکس AFP
Image caption عبدالله عبدالله گفت که حاضر است تنها در یک مناظره با تیم رقیب شرکت کند

آقای عبدالله بیان داشت که برنامه مدون برای تمام بخش‌ها از جمله مبارزه با فقر، مبارزه با فساد اداری، تامین امنیت، بازگشت مهاجران، بهداشت، روابط خارجی، آموزش و سایر مشکلات جامعه دارد.

او گفت که در تعهد خود به یک حکومت پاسخگو و تمثیل حکومت ملی در کشور، از همه سرمایه‌های معنوی کشور و حتی کسانی که در تیم مقابل او قرار دارند استفاده خواهد کرد.

آقای عبدالله تاکید کرد که باید فضای رقابت انتخاباتی سالم و دارای اصول اخلاقی باشد.

نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مورد مناظره گفت که مناظره جزیی از مبارزه انتخاباتی است و فقط حاضر است که یک بار در مناظره با تیم مقابل شرکت کند ولی تمام رسانه‌ها باید به توافق برسند که در یک زمان با هم مناظره را برگزار کنند و او در چند مناظره‌ شرکت نخواهد کرد.

او تاکید کرد که به دلیل سفرهای ولایتی، تنها فرصت یک مناظره را خواهد داشت.