افغانستان: شنود مکالمات تلفنی افغانها از سوی آمریکا نقض حاکمیت ملی است

حق نشر عکس Arg
Image caption افغانستان شنود مکالمات تلفنی افغان‌ها را نقض حاکمیت ملی خود دانسته است

اعضای هیات دولت افغانستان در جلسه امروز خود به گزارش‌های منتشر شده در رابطه با شنود مکالمات تلفنی شهروندان این کشور توسط آمریکا واکنش نشان داده و آن را نقض صریح حاکمیت ملی این کشور و نقض حقوق بشری و شهروندی افغان‌ها دانسته اند.

اواخر هفته گذشته، جولیان آسانژ، مدیر سایت افشاگر ویکی‌لیکس، اعلام کرد که افغانستان کشوری است که واشنگتن پست و اینترسپت اخیرا بدون ذکر نام آن گزارش کرده بودند که تقریبا تمامی مکالمات تلفنی در آن، توسط آمریکا شنود می‌شده‌ است.

آقای آسانژ در اطلاعیه‌ای گفته‌است که واشنگتن پست و اینترسپت به درخواست دولت آمریکا از ذکر نام افغانستان خودداری کرده‌اند.

امیرزی سنگین، وزیر مخابرات افغانستان، در جلسه امروز هیات دولت این کشور گفت که مکالمات تلفنی شهروندان افغان از طریق دستگاه‌هایی صورت گرفته که توسط نیروهای آمریکایی و بریتانیایی برای استفاده در مبارزه با مواد مخدر در افغانستان نصب شده اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

هیات دولت افغانستان همچنین گفته است که این اقدام آمریکایی‌ها در تناقض با توافق‌ دو طرف مبنی بر استفاده فنی از این دستگاه‌ها است و از وزارت‌های داخله/کشور و مخابرات خواسته است تا فعالیت این تاسیسات را "فورا" متوقف کند.

در این جلسه همچنین از مشاور امنیت ملی افغانستان خواسته شد تا "در رابطه با این فعالیت‌های خلاف قانون، نارضایتی شدید حکومت افغانستان را به جانب ایالات متحده آمریکا ابراز نموده و موضوع را جدا با آنها پی‌گیری نماید."

سال گذشته نیز روزنامه عرب نیوز، چاپ عربستان سعودی گزارش داده بود که آژانس امنیت ملی آمریکا حدود ۲۲ میلیارد مورد شنود تلفنی در افغانستان انجام داده است.

در آن زمان امیرزی سنگین، وزیر مخابرات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که هنوز حکومت افغانستان به شواهدی مبنی بر شنود غیر قانونی مکالمات تلفنی شهروندان خود از سوی آمریکا دست نیافته است.

آقای سنگین گفت که موضوع شنود غیر قانونی یک موضوع جدی است و توقع ما این است که دوستان بین‌المللی به تمام قوانین کشور ما احترام بگذارند و در صورتی که شنود مکالمات برخلاف قانون انجام شده، باید در آینده وعده بدهند که این کار صورت نمی‌گیرد.