نظامیان افغان کنترل مرکز ولسوالی یمگان بدخشان را از طالبان پس گرفتند

حق نشر عکس f
Image caption در عملیات یمگان نیروهای ارتش و پلیس افغانستان شرکت داشتند

نیروهای پلیس و ارتش افغانستان دو روز پس از سقوط مرکز ولسوالی یمگان ولایت بدخشان به دست گروه طالبان، از بازپس‌گیری آن خبر داده‌اند.

گل‌محمد بیدار، معاون والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای ارتش و پلیس پس از حدود ۹ ساعت درگیری، مرکز ولسوالی یمگان بدخشان را به کنترل خود درآوردند.

آقای بیدار گفت که راه زمینی به این ولسوالی دور افتاده دشوارگذر بود و عملیات نیروهای امنیتی با استفاده از هلیکوپترهای ارتش انجام شد.

این عملیات ساعت شش صبح به وقت محلی شروع شد و دفتر والی بدخشان حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر از پایان "موفقانه" آن خبر داد.

معاون والی بدخشان همچنین گفت: "حدود بیست عضو گروه طالبان کشته و ۱۰ نفر دیگر شان زخمی شدند. اجساد کشته شده‌ها در محل است و ولسوالی و مرکز ولسوالی به نام حضرت سعید، کاملا به کنترل نیروهای ما در آمده است."

یک سخنگوی گروه طالبان به خبرنگاران محلی گفته که جنگ در ولسوالی یمگان ادامه دارد و ادعا کرده که هنوز کنترل مرکز این ولسوالی در دست افراد آنها است.

او ادعای مقام‌های حکومتی در بدخشان را نادرست خوانده است.

با این حال به گفته مقام‌های دولتی، جنگ و عملیات نیروهای افغان در بدخشان هنوز پایان نیافته است.

معاون والی بدخشان می‌گوید که جنگ در قسمت‌های دیگر یمگان و همچنین دو ولسوالی دیگر با قوت ادامه دارد و شورای امنیت ملی افغانستان به نیروهای امنیتی ۷۲ ساعت وقت داده است تا مناطق نا آرام بدخشان را از وجود پیکارجویان طالبان تصفیه کنند.

پلیس بدخشان روز گذشته گفته بود که حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ عضو گروه طالبان در مناظق دوردست یمگان جا گرفته‌اند و با نیروهای امنیتی می‌جنگند. به گفته آنها گروه طالبان همچنین در ولسوالی‌های جرم و کران و منجان بدخشان فعالیت دارند.

طالبان در ولسوالی‌های تگاب، یفتل بالا و وردوج ولایت بدخشان نیز نفوذ نسبی دارند.

سال گذشته این گروه به ولسوالی کران و منجان حمله و برای مدت کوتاهی آن را تصرف کرد.

سربازان اسیر

حق نشر عکس AFP
Image caption هنوز از سرنوشت ۲۷ سرباز پلیس که به اسارت طالبان در آمده اند اطلاعی در دست نیست

به دنبال تصرف مرکز ولسوالی یمگان توسط طالبان، مقام‌های افغان و افراد طالبان تایید کردند که ۲۷ سرباز پلیس که در یک غار پناه گرفته بودند با وساطت بزرگان محل، خود را به گروه طالبان تسلیم کردند.

معاون والی بدخشان گفت که هنوز از سرنوشت این سربازان خبری در دست نیست اما انتظار دارند که هم‌زمان با پایان عملیات در سه ولسوالی یمگان، جرم و کران و منجان، سربازان را از بند گروه طالبان رها کنند.

معاون والی بدخشان می‌گوید که هم‌زمان سعی می کنند راه زمینی باز شود تا به نیروهای امنیتی در محل جنگ افزار برسد.

او نیروهای امنیتی را در حادثه سقوط ولسوالی یمگان به بی‌توجهی متهم می‌کند و می‌گوید که در آینده چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

یمگان سی هزار نفر جمعیت دارد و با چند منطقه استراتژیک دیگر ولایت بدخشان هم‌مرز است.

این ولسوالی در هشتاد کیلومتری شهر فیض آباد مرکز بدخشان است و گفته می‌شود امنیت نقاط کلیدی بدخشان با امنیت در این ولسوالی ارتباط مستقیم دارد.

مطالب مرتبط