حمله خونین به کنسولگری هند در هرات پایان یافت

Image caption حمله به کنسولگری هند در هرات در آستانه برگزاری مراسم ادای سوگند نارندرا مودی، نخست وزیر جدید هند، اتفاق می‌افتد. قرار است حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، در این مراسم شرکت کند

معاون والی هرات اعلام کرد که با کشته شدن مهاجمان مسلحی که به کنسولگری هند در شهر هرات حمله کرده بودند، درگیری رسما پایان یافته است.

اصیل الدین جامی به محمد قاضی زاده خبرنگار بی‌بی‌سی در هرات گفت که اکنون ساختمانی که مهاجمان در آن پناه گرفته بودند، در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان است و جسد سه تن از حمله‌کنندگان در محل درگیری پیدا شده است.

او گفت که زیر زمین این ساختمان به دلیل آتش سوزی پر از دود است و امکان دارد جسد مهاجم چهارم نیز در این محل یافت شود.

مقام‌های امنیتی گفته‌اند که شمار مهاجمان مسلح سه یا چهار نفر بوده است.

به گفته این مقام‌ها ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد روز جمعه، ۲ جوزا/خرداد، افراد مسلح به ساختمان کنسولگری هند در ولایت هرات حمله کردند و با ماموران امنیتی درگیر شدند.

این درگیری تا ظهر امروز به وقت محلی ادامه داشت.

محمد قاضی زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی که در محل حادثه حضور داشت می‌گوید در جریان درگیری، صدای شلیک گلوله و انفجار شنیده می‌شد و نیروهای امنیتی افغان در محل حضور سنگینی داشتند.

او می‌گوید درگیری بین دو طرف گاهی شدت می‌گرفت و صدای پرتاب بمب دستی، راکت و سلاح سبک از محل شنیده می‌شد.

به گفته او سه مرد مسلح وارد یکی از ساختمان‌های مسکونی در پشت کنسولگری هند شدند و از آنجا به روی کنسولگری آتش گشودند.

مقامات پلیس می‌گویند که توانستند تمام ساکنان این خانه را بدون اینکه آسیبی به آنها برسد، از این محل خارج و به مکان امنی منتقل کنند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی کنسولگری هند در یک منطقه مسکونی در مرکز شهر هرات قرار دارد و ساکنان این محل پیش از این چهار بار در اعتراض به این مساله تظاهرات کرده و خواستار انتقال کنسولگری از این محل شده بودند.

مسئولان بیمارستان هرات زخمی شدن یک مامور پلیس را در این حادثه تایید کرده‌اند اما خبرنگار بی‌بی‌سی که خود در محل درگیری حضور داشته، می‌گوید که سه سرباز پلیس زخمی را دیده است.

براساس این گزارش، نیروهای واکنش سریع و کماندوهای ارتش ملی افغانستان در محل حادثه حضور دارند اما هنوز هیج نظامی خارجی در محل درگیری دیده نمی‌شود.

سفارت هند در کابل نیز در صفحه توییتر خود حمله "سه فرد مسلح ناشناس" به کنسولگری این کشور در هرات را تایید کرده است.

ایوب سالنگی، معاون امنیتی وزارت داخله /کشور افغانستان در صفحه توییتر خود با تایید این حمله نوشته است که "صبح امروز سه مهاجم انتحاری به یک خانه در هرات هجوم بردند و از این محل به تیراندازی پراکنده به سوی کنسولگری هند پرداخته‌اند."

در همین حال وزارت خارجه هند اعلام کرده است که به کارمندان کنسولگری و اتباع هندی مستقر در این محل آسیبی نرسیده است.

Image caption خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که حضور نیروهای امنیتی افغان در محل درگیری سنگین بود

نارندرا مودی؛ نخست وزیر تازه انتخاب شده هند هم در توییتر خود ضمن محکوم کردن حمله به کنسولگری این کشور در هرات، گفته است که "از نزدیک وضعیت را دنبال می‌کنم و با سفیر هند در کابل نیز تماس گرفته‌ام."

او همچنین از عملکرد سریع و به موقع نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای هندی محافظ کنسولگری این کشور در هند، قدردانی کرده است.

در سپتامبر سال ۲۰۱۳ نیز کنسولگری ایالات متحده آمریکا در ولایت هرات هدف حمله انتحاری قرار گرفت.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان نیز حمله به کنسولگری هند در هرات را محکوم کرده است.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای که به رسانه‌ها فرستاده، نوشته است: "حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در یک صحبت تلفنی با صدراعظم منتخب هند آقای نریندرا مودی حمله تروریستی بر کونسلگری آن کشور در ولایت هرات را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده و آنرا حمله بر افغانستان، هند و منافع مشترک دو کشور خواند."

به نوشته این خبرنامه، "صدراعظم منتخب هند از تماس تلفنی رئیس جمهور کرزی برای ابراز اطمینان از مصئونیت شهروندان هند و عملکرد سریع نیروهای امنیتی افغان در دفع این حمله تروریستی تشکر کرده، تاکید کرد که دوستی، تعهد و همکاری‌های هند برای ثبات و بازسازی افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت."

Image caption مهاجمان یک خانه خالی را در نزدیکی کنسولگری هند تصرف کرده و از آنجا به این کنسولگری تیر اندازی کردند

هنوز هیچ گروهی مسئولیت حمله به کنسولگری هند در هرات را برعهده نگرفته است.

حمله به کنسولگری هند در هرات در آستانه برگزاری مراسم ادای سوگند نارندرا مودی، نخست وزیر جدید هند، اتفاق می‌افتد

. قرار است حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان نیز در این مراسم شرکت کند.

در حالی که روابط دولت افغانستان با پاکستان به دلیل اختلاف نظر بر سر حمایت خارجی از شورشیان ضد دولتی در افغانستان چندان گرم نبوده، دولت آقای کرزی روابط خوبی با هند، رقیب سنتی پاکستان در منطقه، دارد.

پاکستان همواره از نفوذ هند در افغانستان ابرار نگرانی کرده است.

چند سال قبل سفارت هند در کابل نیز هدف حمله انتحاری قرار گرفت که در جریان آن، حدود چهل نفر کشته و دست کم یکصد نفر زخمی شدند.

آن حمله واکنش‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج از افغانستان به دنبال آورد.

حق نشر عکس AFP
Image caption صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/ کشور افغانستان در صفحه تویتر خود نوشت که تمام افراد مسلح حمله کننده به کنسولگری هند کشته شدند و اکنون نیروهای پلیس در حال نجات افراد غیر نظامی هستند که در این ساختمان گیر مانده‌اند

مطالب مرتبط