عبدالله در ادامه مبارزات انتخاباتی دور دوم به پکتیا رفت

Image caption عبدالله: سرنوشت از راه تفنگ رقم نمی‎خورد. از راه رای تعیین می‌شود. به تیمی رای بدهید که از خود تان است

عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان در یک سفر انتخاباتی به ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان گفته که مردم باید دور دوم انتخابات را مانند دور اول جدی بگیرند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بین او و رقیبش اشرف غنی احمدزی تا ۲۰ روز دیگر برگزار می‌شود.

هارون نجفی زاده خبرنگار بی‎بی‌سی که در این سفر با آقای عبدالله بود، می گوید این که نامزد برای آن نخستین سفر ولایتی خود را به پکتیا رفت که در دور قبلی در مناطق پشتون‌نشین و از جمله در این ولایت رای زیادی نیاورده بود.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید آقای عبدالله به همین دلیل با لباس افغانی بر تن و دستار بر سر با همراهی محمد خان معاون اولش به پکتیا رفت و به پشتو سخنرانی کرد تا اعتماد پشتون تبارها این ولایت را جلب کند.

عبدالله به صدها نفر از ساکنان ولایت پکتیا گفت: "سرنوشت افغانستان از راه تفنگ رقم نمی‎خورد. از راه رای تعیین می‌شود. به تیمی رای بدهید که از خودتان است."

تمام رای ولایت پکتیا در دور اول انتخابات که در شانزدهم حمل/فروردین برگزار شد، کمتر از ۲۵۰ هزار بود و آقای عبدالله در دور اول حدود ۱۳ هزار از این ولایت بدست آورد.

برای این ولایت آشوب‌زده امنیت مساله اصلی است. فریدون از ساکنان پکتیا گفت: "امنیت مشکل اصلی ما است. ما می‌خواهیم رئیس جمهوری آینده امنیت ولایت ما را تامین کند."

آقای عبدالله به این ولایت تحت تدابیر شدید امنیتی و با همراهی ده‌ها سرباز مسلح سه ساعت سفر کرد و از محل سخنرانی او مناطق محل استقرار شورشیان در دوردستها دیده می‌شد ـ کسانی که گفته اند انتخابات را برهم خواهند زد.

Image caption داکتر عبدالله در دور اول انتخابات در پکتیا جایگاه پنجم را بدست آورد

در زمان مبارزات انتخاباتی در دور اول انتخابات، شورشیان یک بار به کاروان انتخاباتی آقای عبدالله در ولایت شرقی ننگرهار حمله کردند. اما سفر پکتیا بی‌دردسر بود.

در گوشه‌ای از ورزشگاه محل سخنرانی آقای عبدالله چند زن هم حضور یافتند، اما همه برقع پوشیده بودند.

موسکا دانش آموز صنف/کلاس دوازدهم به خبرنگار بی‌بی‌سی گفت: "امنیت و آزادی‌های زنان باید تامین شود. وضعیت مکتب‌های ما باید بهتر شود."

محمد خان و محمد محقق، معاونان آقای عبدالله، زلمی رسول نامزد دور اول انتخابات و اسحاق گیلانی از فرماندهان مجاهدین در این سفر زمینی آقای عبدالله را همراهی می‌کردند.

هارون نجفی‌زاده می‌گوید آقای عبدالله در راه بازگشت، در ولایت ناامن لوگر کاروانش را متوقف کرد. از ماشین پیاده شد و با رهگذاران احوال‌پرسی کرد تا نشان دهد که در تلاش نزدیک شدن با مردم است.

لوگر زادگاه اشرف غنی احمدزی رقیب آقای عبدالله است.

آقای عبدالله گفت: "لوگر تنها ولایت اشرف غنی احمدزی نیست، ولایت من هم است. این ولایت مشکل امنیتی دارد و در صورت پیروزی ما به کمک مردم به تامین امنیتش اقدام خواهیم کرد. ناامنی در صورتی است که مردم با مقام‌ها همکاری نکنند."

آقای عبدالله همچنین به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "مردم باید دور دوم انتخابات را مانند دور اول جدی بگیرند. مساله سرنوشت شان در میان است. سرنوشت فرزندان‌شان در میان است. انشاءلله دور دوم هم پررنگتر از دور اول خواهد بود."

او گفته که در بیست روز مهلت پیکارهای انتخاباتی در دور دوم بر سفرهای ولایتی تمرکز خواهد کرد و برنامه‌های خود را در گفت‌وگوهای مستقیم با مردم، با آنها در میان می‌گذارد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دور اول انتخابات ۴۵ درصد و رقیبش اشرف غنی احمدزی ۳۱.۵ درصد آرا را به دست آورده بودند.

هر یک از این دو نامزد به کرسی حامد کرزی رئیس جمهوری فعلی افغانستان چشم دوخته‌اند. اگر این انتخابات بدون مشکل برگزار شود، برای نخستین بار جایگزینی ریاست دولت را از طریق رای مردم فراهم خواهد کرد.

مطالب مرتبط