روزنامه‌های کابل: شنبه، سوم ثور

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption کارتون روز، روزنامه افغانستان

حمله افراد مسلح به کنسولگری هند در ولایت هرات در غرب این کشور و سیاست افغانستان در قبال کشورهای شرقی و غربی از مهم ترین موضوعات امروز روزنامه‌های کابل است.

روزنامه محور درباره حمله مردان مسلح به کنسولگری هند در ولایت هرات در غرب این کشور نوشت که در آستانه برگزاری مراسم سوگند نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند حمله هرات یک پیام منفی به کشور هندبود.

این روزنامه مدعی شده که قبل از این نیز در حملات به تاسیسات هندی در ولایت هرات گفته شده بود که سازمان اطلاعات پاکستان در این زمینه دخیل است و مقامات پاکستان از نفوذ هند در افغانستان نگرانی دارد.

این روزنامه افزوده که ساخت سد سلما توسط هند در ولایت هرات و رابطه نزدیک افغانستان با حکومت جدید هند نیز می‌تواند یکی از علتهای حمله مردان مسلح به سفارت هند در ولایت هرات باشد.

چه کسانی پشت حمله هرات قرار دارند؟

سروش ملت نیز در تحلیل روز خود نوشت که حمله به نمایندگی‌های هند در افغانستان، باعث می‌شود که انگشت اتهام به سمت پاکستان نشانه رود. تمامی این رویدادها از سوی ناظرین، رسانه‌ها و محافل سیاسی در راستایی رقابتهای سیاسی میان هند و پاکستان تعبیر و تفسیر می‌شود.

این روزنامه افزوده که پاکستان از نفوذ هند در افغانستان نگران است و بارها این نگرانی خود را ابراز نیز کرده است و همواره این کشور تلاش کرده با استفادها از ابزارهای که در افغانستان دارد، جلو این فعالیت را بگیرد.

حق نشر عکس the daily afghanistan
Image caption تیتر و عکس، روزنامه افغانستان

این روزنامه افزوده که به طور دقیق نمی‌توان از انگیزه و عوامل رویداد روز گذشته در هرات سخن گفت؛ اما دست داشتن سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی.اس.آی) در این حمله کماکان یکی از فرضیه‌های جدی است.

پس لرزه‌های دهشتناک انتخابات هند در افغانستان

روزنامه جامعه باز نیز درباره حمله دیروز ولایت هرات نوشت که پیروزی حزب راست‌گرای جاناتا، در انتخابات اخیر هند، ممکن است تأثیر زیادی در مناسبات منطقه و جهان داشته باشد. این تأثیرات می‌تواند از ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در سطح گسترده برخوردار باشد.

این روزنامه می‌نویسد که تأثیرات این انتخابات و پیامدهای آن در روابط پاکستان و هند است. گفته می‌شود آقای مودی، در اظهارنظر تندی گفته که دولت او در قبال حملات پاکستان، شدیدترین واکنش ممکن را نشان خواهد داد. تحلیل‌گران این ادعای آقای مودی را نشانه‌ای برای تغییر جدی در رویکرد هند نسبت به پاکستان تلقی نموده‌اند؛ تغییر در رویکردی که از نظر آقای مودی، تاکنون بیش از حد روادارانه و همراه با نرمش بوده است.

نویسنده جامعه باز معتقد است که اهمیت این انتخابات و تغییر در رویکرد سیاست‌های خارجی دولت هند در قبال پاکستان از آن‌رو با‌اهمیت است که پیامدها و تأثیرات مستقیم، به‌خصوص‌ بر اوضاع امنیتی افغانستان دارد. هند در حال تبدیل شدن به ابرقدرت منطقه‌ای است و این اتفاق، چیزی نیست که پاکستان از آن راضی باشد.

این روزنامه افزود که تصور در پاکستان این است که روابط بهتر افغانستان و هند، از یک‌سو به تقویت جایگاه هند در منطقه کمک می‌کند و از این رهگذر در معادله سیاسی و نظامی هند با پاکستان، هند جایگاه به‌مراتب قوی‌تر و بهتری پیدا می‌کند و از سوی دیگر پاکستان احساس می‌کند که دولت افغانستان با نزدیک‌شدن به هند منافع و مشکلات دولت پاکستان با هند را نادیده می‌گیرد و رفته رفته هند را جایگزین پاکستان در تحولات این کشور می‌کند.

حمله هرات؛ پاسخ پاکستان به انتخابات هند؟

روزنامه انصاف نیز نوشت که هند با افغانستان روابط استراتژیک دارد. این روابط ابعاد نظامی و امنیتی نیز دارد که یکی از مهم ترین اهداف آن تقویت توان نظامی دولت افغانستان به منظور مقابله با شورشیان و تروریست‌هایی است که از خاک پاکستان وارد افغانستان می‌شوند.

این روزنامه می‌نویسد دولت افغانستان مدعی است که شواهدی در دست دارد که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی.اس.آی) در پشت این طرح قرار دارد. به همین منظور از هند؛ بزرگ ترین دشمن دیرینه پاکستان استمداد جسته تا افغانستان را در مقابله با تروریزم پاکستانی، یاری رساند.

به نوشته انصاف، پاکستان به این ترتیب، عمق و شدت نارضایتی‌اش را از بهبود و توسعه روابط افغانستان و هند نشان می‌دهد؛ روابطی که از دید پاکستان، یکی از انگیزه‌های توسعه آن، کاستن از نفوذ این کشور در افغانستان و در نتیجه، محاصره پاکستان توسط هند است.

این روزنامه افزوده که انتقال قدرت به یک حزب تندرو هندو و دستیابی آن به قدرت، بدون شک، مطبوع طبع پاکستان نخواهد بود؛ زیرا این حزب متهم به دست داشتن در تخریب مسجد بابری و همچنین هواداری از تنش‌های مرگبار میان مسلمانان و هندوهای افراطی در سال ۲۰۰۲ در ایالت گوجرات هند است.

جنگ کشمیر نباید به افغانستان انتقال یابد

۸صبح نیز در سر مقاله خود نوشت که حمله به کنسولگری هند در ولایت هرات اذهان عامه را متوجه رقابت خونین کشورهای منطقه در میدان افغانستان کرد. برای پایان رقابت این دو کشور در میدان افغانستان باید همکاران بین‌المللی افغانستان اقدام کنند.

این روزنامه می‌نویسد که آمریکا و بریتانیا دوستان استراتژیک پاکستان هستند، باید به این کشور اطمینان دهند که روابط کابل و دهلی به زیان اسلام‌آباد نیست. روشن است که این کشورها اجازه نمی‌دهند که هیج حرکت ضد پاکستانی در افغانستان صورت گیرد.

۸صبح افزوده که ژنرال‌های لاهورپندی باید بدانند که زمان اعمال قیمومیت بر سیاست خارجی افغانستان سپری شده و جامعه جهانی نیز نباید اجازه دهد که جنگ کشمیر به افغانستان انتقال یابد.

تأثیر تقابل مسکو و غرب بر اوضاع افغانستان

روزنامه انصار نوشت که تقابل غرب و کاخ کرملین در اوکراین همچنان به قوت خود باقی‌است. این تقابل حتی در دادن چرخبال‌هـای وعده داده شده توسط روسیه با پول آمریکا به افغانستان نیز تأثیر گذاشته است. اگر این تقابل شدت بیشتر از این به خود بگیرد، تحولات اوکراین بر سیاست خارجی کشورهای غربی و روسیه بر افغانستان نیز تأثیر خواهد گذاشت.

این روزنامه افزوده که در این صورت افغانستان نیز ناگزیر خواهد بود تا از میان آمریکا و اروپا در یک جناح، روسیه و متحدانش در طرف دیگر خط ، موضع مشخصی اتخاذ کند. این موضوع کار سیاستمداران ما را سخت خواهد کرد، و بدون شک بر اوضاع افغانستان تأثیرات فراوانی خواهد گذاشت.

نویسنده انصار تاکید کرده که به نظر می‌رسد تنها گزینه پیش روی سیاستمداران افغانستان در تقابل غرب و روسیه، حفظ بی‌طرفی با موجودیت نیروهای ناتو در افغانستان است. سیاست خارجی مسئولان ما نباید تحت تأثیر حضور نظامیان ناتو و نه در راستای موضع روسیه قرار گیرد. باید هوشیار باشیم و نگذاریم تا افغانستان تحت تأثیر جنگ سرد قدرت‌هـای شرقی و غربی قرار گیرد.

کابل قربانی رقابت ابرقدرت ها

روزنامه چراغ نیز نوشت که کابل درحالی در چهارراهی روابط استراتژیک خویش قرار دارد که آسیا بیش از همیشه کانون رقابت‌های چندسویه و چند لایه غرب و شرق بوده است. صدور تروریزم؛ ظهور قدرت‌های اقتصادی و نظامی آسیایی مانند ایران و هند؛ تنش‌های دوام‌دار روی اراضی مورد مناقشه در شرق آسیا؛ پتانسیل‌های همکاری را میان کشور‌های آسیایی کم‌رنگ ساخته و در عوض یارگیری قدرت‌های بیرونی به‌ویژه آمریکا را تسهیل کرده‌ است.

نویسنده این روزنامه نوشت که با تیرگی بیش از پیش روابط مسکو _ واشنگتن بر سر بخش‌های جدایی‌طلب اوکراین که منجر به تحریم‌ها و خصومت‌های دو طرف شده است و با ادامه تنش‌های دوام‌دار کنترل شده آمریکا و چین در شرق آسیا؛ این نگرانی وجود دارد که مشارکت دیروز این ابر قدرت‌ها؛ به مخاصمت طرفین در خاک افغانستان، تغییر شکل دهد.

چراغ تاکید کرده که حال این ابرقدرتها توپ را به زمین پر از مین‎ها و خارها انداخته و بار دیگر احتمال بازی سهمگین ابرقدرت‌های شرق و غرب در افغانستان می رود.

مطالب مرتبط