بیش از پنج هزار کارمند کمیسیون انتخابات افغانستان برکنار شدند

حق نشر عکس
Image caption یوسف نورستانی از نامزدها خواست که "عفت کلام" را رعایت کنند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نام‌های ۵۳۸۸ کارمند خود را در فهرست سیاه قرار داده و گفته که آنها دیگر نمی توانند در این کمیسیون کار کنند.

یوسف نورستانی، رئیس این کمیسیون در یک نشست خبری گفت که اتهام‌هایی مبنی بر دست داشتن این افراد در تخلفات انتخاباتی مطرح شده و ممکن است شماری از آنها به نهادهای قضایی هم معرفی شوند.

هرچند آقای نورستانی توضیح بیشتری درباره این افراد نداد، اما پیش از این مقام‌های کمیسیون انتخابات گفته بودند بیشتر کارمندانی که متهم هستند، کارمندان موقت هستند.

پس از برگزاری انتخابات شانزدهم حمل/فروردین صدها شکایت در کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت شد که بخش زیادی از آنها علیه کارمندان کمیسیون انتخابات بود.

رئیس کمیسیون انتخابات همچنین از عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدهای سومین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواست که در تبلیغات انتخاباتی خود "عفت کلام" را رعایت کنند و به مسایل مذهبی، قومی، زبانی و جنسیتی دامن نزنند.

اخیراً حملات لفظی نامزدها و هواداران آنها علیه یکدیگر افزایش یافته است.

آنها از طرح اتهام تقلب گرفته تا حمله به شخصیت و برنامه‌های انتخاباتی یکدیگر را در پیکارهای انتخاباتی خود جا داده اند.

پیشتر کمیسیون انتخابات، راهنمایی را در اختیار نامزدها قرار داده است که شامل شیوه مبارزات انتخاباتی و نظارت بر انتخابات از سوی ناظران نامزدها بود.

Image caption اخیرا نامزدهای دور دوم انتخابات حملات لفظی علیه یکدیگر را شدت بخشیده‌اند

موضوع نظارت انتخاباتی هم از موضوعاتی است که در دور دوم انتخابات بر اهمیت آن به صورت ویژه‌ای تاکید می‌شود.

یوسف نورستانی گفت که این بار به حدود ۶۰ هزار ناظر نامزدها مجوز نظارت در مراکز رای‌گیری داده می شود.

او از این ناظران خواست تا در محلات رای‌گیری حاضر شوند.

او افزود که در دور اول انتخابات به بیش از سیصد هزار نفر به نمایندگی از نامزدها، نهادهای ناظر داخلی و خارجی و همچنین رسانه ها مجوز نظارت داده شده بود، ولی شمار زیادی از آنها عملاً در مراکز رای‌گیری حضور نیافتند.

نگرانی فیفا

در همین حال، بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان موسوم به فیفا، با انتشار گزارشی گفته که یافته‌های این بنیاد بیانگر آن است که کمیسیون انتخابات "صدها" محل رای‌گیری جدید باز می‌کند که ۴۲ درصد آنها در مراکزی ایجاد می‌شود که فیفا در دور اول انتخابات در آن مراکز تقلب و تخلف ثبت کرده بود.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که در دور دوم انتخابات ٢٣٣١٣ محل رای‌گیری در سراسر کشور باز خواهد بود.

حق نشر عکس BBCPersian.com
Image caption انتقادهای زیادی از کارمندان کمیسیون انتخابات مطرح شده است

فهیم نعیمی، سخنگوی فیفا به خبرنگاران گفت که ناظران این سازمان در انتخابات شانزدهم حمل مشکل کمبود برگه رای را در ۷۷۹ محل ثبت کرده بودند که در ۵۹۲ مورد آن، برگه‌ها پیش از ظهر و به صورت "غیر معمول" تمام شد.

به گفته وی، در روز انتخابات در ۲۹۸ مورد به ناظران فیفا اجازه ورود به محلات رای‌گیری در ساعات اولیه داده نشده و پر شدن غیرقانونی صندوق ها در ۵۱۸ محل گزارش داده شده است.

او می‌گوید که یافته‌های فیفا نشان داده که در ۷۷ محلی که کمبود برگه رای در آنجا گزارش شده، اجازه ندادن به ناظران و پر شدن صندوق‌های رای به شکل غیرقانونی با هم ربط داشته است.

سخنگوی فیفا افزود که آنها دریافته‌اند که کمیسیون انتخابات قصد دارد در ۴۲ درصد مناطقی که این مشکلات وجود داشته، محلات جدیدی ایجاد کند.

فیفا از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته که با دقت و بررسی بیشتری مناطق ایجاد محلات جدید را انتخاب کند و بکوشد محلات جدید در جاهایی ایجاد شود که جمعیت بیشتری دارند و در دور قبلی رای‌دهندگان از دادن رای محروم ماندند.

فیفا در دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ده هزار ناظر داشت که ۷۵ درصد مراکز رای‌گیری را پوشش دادند.