بیست و چهار مأمور پلیس افغانستان از چنگ طالبان آزاد شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption هنوز سه فرمانده پلیس در گرو گروه طالبان هستند

دفتر والی بدخشان می‌گوید که ۲۴ نفر از ۲۷ مأمور پلیسی که در حمله سه روز پیش گروه طالبان به ولسوالی یمگان به چنگ مخالفان مسلح افتاده بودند، رهایی یافتند.

گل‌محمد بیدار، معاون والی بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که عملیات نیروهای ویژه ارتش و پلیس افغانستان منجر به پاکسازی کامل ولسوالی از وجود مخالفان مسلح دولت شده و حالا کنترل کل ولسوالی در دست دولت است.

آقای بیدار همچنین گفت که در ادامه تلاش‌ها به هدف رهایی سربازان، ۲۴ تن از آنان با پا درمیانی بزرگان محل و ریش سفیدان ولسوالی‌های یمگان، جرم و کران و منجان از چنگ گروه طالبان رهایی یافتند و به خانه‌های خود برگشتند.

معاون والی بدخشان افزود که افراد رها شده سرباز بودند، اما ۳ نفر از فرماندهان نیروی پلیس هنوز در چنگ گروه طالبان هستند.

آقای بیدار بامداد روز جمعه ۲جوزا/خرداد به بی‌بی‌سی گفته بود که شورای امنیت ملی افغانستان به نیروهای ویژه هفتاد و دو ساعت وقت داد که افراد گروه طالبان را از هر سه ولسوالی نا امن بدخشان بیرون کنند.

حالا با گذشت هفتاد و دو ساعت جنگ ادامه دارد و هنوز سرنوشت سه فرمانده پلیس روشن نیست و مقام‌های محلی نمی دانند که گروه طالبان این فرماندهان پلیس را در کجا پنهان کرده اند.

گروه طالبان با انتشار خبرنامه‌ای گفته که افراد پلیس را با "وساطت بزرگان قومی در محل" رها کرده است. در خبرنامه طالبان آمده که تصمیم گیری در مورد سه نفر از مسئولان پلیس به فرماندهان ارشد این گروه واگذار شده تا در مورد آن‌ها به قول این گروه بر اساس شریعت اسلامی برخورد شود.

با حمله یک هفته پیش گروه طالبان به ولسوالی یمگان بدخشان گزارش های ضد و نقیض از دست به دست شدن مرکز این ولسوالی بین دولت افغانستان و گروه طالبان پخش شد که بعدا پلیس و وزارت داخله/کشور افغانستان افتادن مرکز ولسوالی به دست طالبان را تایید کردند.

حق نشر عکس badakshan
Image caption ولسوالی یمگان در هشتاد کیلومتری شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان است

به دنبال این رویداد، فرمانده پلیس بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که یک گروه ۲۷ نفری از ماموران پلیس افغانستان که در یک غار پناه برده بودند به گروه طالبان تسلیم شدند. مقام های محلی گفته اند که طالبان می خواستند این ماموران را بکشند که مداخله بزرگان محل سبب شد طالبان ماموران پلیس را با خود ببرند.

عملیات بدخشان توسط نیروهای امنیتی افغانستان که قرار است تا شش ماه دیگر مسئولیت امنیت کل کشور را به عهده گیرند رهبری و مدیریت می‌شود. نیروهای افغان به دلیل بسته بودن راه‌های زمینی از هلیکوپترهای ارتش استفاده کردند و عملیات ضد طالبان را به راه انداختند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تا بیست روز دیگر در افغانستان برگزار می‌شود و آزمون بزرگی انتظار نیروهای امنیتی افغانستان را می‌کشد.

در دور اول انتخابات ۹۵۳ مرکز رای‌گیری به دلیل مشکلات امنیتی و در مواردی مشکلات اقلیمی غیر فعال ماند. تعدادی از این مراکز در ولایت بدخشان بود که هم دچار مشکلات اقلیمی است و هم با مشکلات امنیتی روبرو است.

ولایت بدخشان با پاکستان، چین و تاجیکستان در شمال شرق افغانستان هم مرز است. جنگل‌های نورستان و کنر که با قبایل پاکستان نزدیک است و محل تردد جنگجویان طالبان و مخالفان مسلح دولت به شمار می‌رود از راه های نفوذ جنگجویان به بدخشان عنوان شده است.

مطالب مرتبط