روزنامه های کابل؛ یکشنبه چهارم جوزا

حق نشر عکس Getty
Image caption روزنامه ماندگار از ایجاد چهار هزار مرکز رای‌گیری جدید انتقاد کرده است

پیکارهای انتخاباتی نامزدان دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز پنجشنبه گذشته مطابق با اول جوزا/خرداد آغاز شد.

مبارزات انتخاباتی، عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی و امنیت انتخابات مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های امروز کابل است.

"تهدید، وظیفه کمیسیون انتخابات نیست"

روزنامه ۸‌صبح می نویسد که کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که اگر نامزدان مسایل قومی را دامن بزنند، از سوی این کمیسیون از فهرست حذف می‌شوند.

نویسنده ۸‌صبح این اظهارات کمیسیون را نصیحت پدرانه و تهدید خوانده و نوشته که "مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات باید بدانند که حذف از فهرست نهایی و مسایلی از این دست، در قانون انتخابات تعریف‌ شده و کمیسیون به‌ جای نصیحت و تهدید بهتر است به وظایف اصلی‌اش بپردازد."

۸‌صبح افزوده که هر دو نامزد، افراد آگاهی هستند و نیازی به نصحیت شنیدن ندارند و هیچ‌کدام نمی‌خواهند، منفور بخشی از مردم افغانستان و محبوب بخشی دیگر باشند.

روزنامه ماندگار نیز از اقدامات اخیر کمیسیون انتخابات انتقاد کرده است.

ماندگار می نویسد که ایجاد چهار مرکز رای‌گیری جدید در مناطق ناامن، پرسش برانگیز است.

به باور نویسنده ماندگار، این کمیسیون تلاش دارد با ایجاد این مراکز، نتیجه انتخابات را به دلخواه خود مهندسی کند زیرا در آن مناطق رای‌دهنده‌ای وجود ندارد و این مراکز خیالی هستند.

ماندگار خواستار شفافیت در مورد محل دقیق ایجاد این مراکز شده و از کمیسیون خواسته که برای رفع این ابهامات، توضیحات لازم را بدهد.

پیشنهاد به کمیسیون‌ها

Image caption روزنامه هشت صبح از کمیسیون انتخابات می‌خواهد برای شفافیت در این روند بیشتر بکوشد

روزنامه افغانستان می‌نویسد که در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، لازم است تا اشتباهات، کم‌کاری‌ها و نقایص دور اول از میان برداشته شده و کاستی‌ها و ضعف‌ها جبران شوند.

افغانستان نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید ضعف‌های دور اول را رفع کرده و از تکرار آن جلوگیری کنند.

روزنامه ۸‌صبح هم می‌نویسد که کمیسیون مستقل انتخابات، باید تلاش کند در دور دوم انتخابات ریاست‌ جمهوری، تقلب نشود و تمامی مجاری تقلب بسته شود.

۸‌صبح نوشته که کمیسیون مستقل انتخابات باید به همه اطمینان دهد که این‌ بار، هیچ محل رای‌دهی در مناطق ناامن باز نمی‌شود و این کمیسیون باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که در مناطق امن و پرجمعیت، شمار محل‌های رای‌دهی، زیاد شود.

حضور مردم در انتخابات

روزنامه افغانستان می‌نویسد که دور اول انتخابات ریاست جمهوری برای همه ناظران داخلی و خارجی غیر قابل پیش‌بینی بود و برخلاف انتظارها حضور مردم در مراحل مختلف ستودنی و دور از انتظار بود.

افغانستان نوشته که همایش‌های انتخاباتی ده‌ها هزار نفری و جمعیت‌های بزرگی که برای حمایت از نامزدان گرد هم آمده بودند یک حماسه را در تاریخ انتخابات افغانستان به نمایش گذاشت.

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که بدون شک مردم افغانستان بار دیگر با رفتن به پای صندوق‌های رای نشان خواهند داد که نمی‌خواهند حاکمیت طالبان دوباره برگردد.

Image caption دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ بیست و چهارم جوزا/خرداد برگزار می‌شود

آرمان ملی نوشته که مردم این کشور با حضور میلیونی در روز انتخابات ثابت می‌کنند که آنها در برابر زورگویان تسلیم نمی‌شوند.

روزنامه جامعه باز هم نوشته که مهم‌ترین اولویت‌های کشور، در حوزه سیاست، امنیت و نهادسازی است، در حوزه اقتصادی، فقر، بیکاری، فقدان زیرساخت‌های اقتصاد صنعتی، در حوزه فرهنگ، تضادهای فرهنگی و در حوزه اجتماعی، تبعیض، نابرابری و شکاف‌های اجتماعی است.

جامعه باز نوشته که به این مسایل را نه با شعار می‌توان پاسخ‌ مناسبی داد و نه با تعهد "خدمت به وطن".

این مسایل نیازمند برنامه و طرح‌های بزرگ ملی است که پیش‎شرط آن نیز درک و فهم وضعیت کنونی می‎باشد.

امنیت انتخابات

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که ناامنی این روزها در افغانستان برای مقاصد بزرگ و درازمدت طالبان و حامیان خارجی شان برنامه‌ریزی شده است.

آرمان ملی نوشته اما در برابر مخالفان، نیروهای امنیتی افغان ایستاده‌اند و نمی‌گذارند که آنها پیروز شوند.

روزنامه افغانستان می‌نویسد که ارتش و پلیس افغانستان باید سعی کنند تا امنیت انتخابات و مبارزات انتخاباتی را تامین کنند.

افغانستان همچنین نوشته که نیروهای فرهنگی و سیاسی نیز باید بکوشند تا امنیت روانی انتخابات را تامین کنند و به مردم فرصت دهند تا در فضای امن و دور از هر گونه خشونتی، فرد مورد نظر خود را برای ریاست جمهوری آینده انتخاب نمایند.

مطالب مرتبط