اوباما: امیدوارم رئیس جمهوری آینده افغانستان توافقنامه امنیتی را امضا کند

Image caption اوباما، شامگاه یکشنبه پس از ورود به بگرام سخنرانی کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سفری غیرمنتظره، شبانه وارد فرودگاه هوایی بگرام در شمال کابل شده است.

براساس گزارشها او برای نظارت بر روند فعالیت نیروی نظامی آمریکا به افغانستان رفته و برنامه ای برای دیدار با مقامات افغان ندارد.

کاخ سفید در بیانیه ای در مورد عدم برنامه دیدار باراک اوباما با مقام های دولت افغانستان نوشت: "همانطور که گفته ایم، برنامه ای برای ملاقات دو جانبه با پرزیدنت کرزی یا دیدار از کاخ ریاست جمهوری وجود نداشت. ما به آقای کرزی پیشنهاد کردیم به بگرام سفر کند اما با توجه به دیر اعلام شدن موضوع تعجبی ندارد که عملی نشد. رئیس جمهور احتمالا در روزهای آتی تلفنی با پرزیدنت کرزی صحبت خواهد کرد و همچنین چشم انتظار همکاری با رئیس جمهور بعدی افغانستان پس از تکمیل روند انتخابات است."

آقای کرزی پیشتر در بیانیه ای نوشته بود که دولت او حاضر است در ارگ ریاست جمهوری از رئیس جمهور آمریکا یک پذیرایی "گرم" به عمل آورد اما قصد ندارد برای دیدن او به بگرام برود.

آقای اوباما ساعاتی پس از ورودش به پایگاه هوایی بگرام برای نیروهای آمریکایی مستقر در این پایگاه سخنرانی کرد.

او گفت به اینجا (بگرام) آمده است تا از نیروهای آمریکایی که هزاران فرسنگ دور از آمریکا برای کشور شان خدمت می‌کنند تشکر کند.

آقای اوباما افزود: هیج چیزی برای من به عنوان فرمانده کل قوا به اندازه خدمات شما با ارزش نیست. خدمت شما به من الهام می دهد که چطور به کشورم خدمت کنم.من به نمایندگی از ۳۰۰ میلیون آمریکایی اینجا هستم تا از شما قدر دانی کنم.

آقای اوباما همچنین از خانواده سربازان آمریکایی در افغانستان تجلیل کرد.

او گفت: "تا آخر امسال تمام سربازان آمریکایی از افغانستان خارج می شوند و افغان ها خود امنیت کشورشان را در دست می گیرند، ما توانستیم سران القاعده را از افغانستان خارج کنیم و به مناطق قبایلی نشین بفرستیم. با همه مشکلات موجود حالا افغان ها امید بیشتری به آینده کشورشان دارند."

رئیس جمهوری آمریکا از نیروهای افغان تمجید کرد و گفت در همین انتخابات ریاست جمهوری نیروهای امنیتی از امنیت کشور دفاع کردند و مردم برای رای دادن صف کشیدند. اینها به گفته آقای اوباما نتیجه کار و "فداکاری های" نیروهای آمریکایی هم هست.

او گفت که حالا دختران افغان به مدارس بازگشته اند. آقای اوباما از نامه یک نماینده زن مجلس افغانستان سخن گفت که به رئیس جمهوری آمریکا نوشته بازگشتن دختران به مدارس بزرگترین دستاورد حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان است.

آقای اوباما گفت: "امیدوارم در نخستین روزهای کاری رئیس جمهوری جدید افغانستان پیمان امنیتی با آمریکا را امضا کند."

اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله، که هردو به دور دوم انتخابات راه یافته اند، از قبل اعلام کرده اند که در صورت پیروزی این توافقنامه را امضا خواهند کرد.

آقای کرزی به رغم تائید لویه‌جرگه مشورتی و فشار نهاد های مدنی و رسانه ها، حاضر به امضای این موافقتنامه نشد و در نهایت اعلام کرد که آمریکا برای امضای توافقتنامه باید منتظر رئیس جمهوری بعدی باشد.

توافقنامه امنیتی افغانستان و آمریکا، مشخص خواهد کرد که چه از تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان باقی خواهند ماند و چه مسئولیت هایی را به عهده خواهند داشت.

سام فرزانه، خبرنگارمان در واشنگتن می گوید، سفر آقای اوباما به افغانستان زمانی انجام می شود که او زیر فشار انتقادهای داخلی درباره بیمارستان های سربازان در آمریکاست.

گزارش های منتشر شده در آمریکا می گوید که دولت و بیمارستان های مخصوص سربازان سابق آمریکا در درمان سربازان اهمال می کنند.

خبرنگارمان می گوید آقای اوباما در این سفر نیم نگاهی هم به کاهش انتقادهای داخلی دارد.

این چهارمین سفر آقای اوباما به افغانستان و نخستین سفر او پس از انتخاب مجددش بعنوان رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۲ است.

آقای اوباما در روزی وارد افغانستان شده است که موضوع شنود مکالمات تلفنی افغان‌ها از سوی آمریکایی‌ها در ساله ای گذشته، موضوع اصلی جلسه کابینه بوده و دولت افغانستان آنرا نقض صریح حاکمیت ملی خود خوانده است.

مطالب مرتبط