حامد کرزی برای شرکت در مراسم تحلیف مودی به هند رفت

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی پشتر گفته بود که در سفرش به هند، درباره "مسایل مهم میان دو کشور" با مقام‌های هندی گفتگو خواهد کرد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان برای شرکت در مراسم تحلیف نارندرا مودی، نخست‌وزیر جدید هند به دهلی نو رفته است.

آقای مودی در انتخابات پارلمانی هند که نتایج آن روز ٢٦ ثور/ اردیبهشت اعلام شد، به پیروزی قاطع رسید و مراسم تحلیف او امروز دوشنبه، ۵جوزا/خرداد برگزار می‌شود.

آقای کرزی پس از پیروزی رهبر حزب بهارتیا جاناتا، در تماس تلفنی به آقای تبریک گفت و موفقیت آقای مودی را "نمایش بزرگ دمکراسی" خواند.

رئیس جمهوری افغانستان که در هفته‌های پایانی دوره ریاست جمهوری خود قرار دارد، در این مکالمه تلفنی افزود که حکومت آینده افغانستان "دوستی و روابط حسنه" با هند را تقویت خواهد کرد.

پنج روز پس از این مکالمه، سه مهاجم انتحاری به کنسولگری هند در شهر هرات در غرب افغانستان حمله کردند که منجر به زخمی شدن چهار مامور امنیتی شد و به کارمندان کنسولگری آسیبی نرسید.

آقای کرزی در تماس تلفنی با مان‌موهان سینگ نخست وزیر قبلی هند، این رویداد را "تروریستی" خواند و گفت که در سفرش به هند، درباره "مسایل مهم میان دو کشور" با مقام‌های هندی گفتگو خواهد کرد.

هند یکی از بزرگترین کمک‌کنندگانی است که در بازسازی افغانستان سهم قابل توجهی داشته است. دو کشور در ۴ اکتبر ۲۰۱۱ توافقنامه استراتژیک امضا کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای مودی در انتخابات پارلمانی اخیر هند به پیروزی قاطعی دست یافت

اخیراً هند پذیرفت که برای پرداخت هزینه خرید تسلیحات و تجهیزات نظامی از روسیه برای ارتش افغانستان، کمک مالی کند.

حامد کرزی در گذشته هم بارها از هند خواسته بود که برای تقویت نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند، اما هند از دادن قول کمک‌های نظامی به افغانستان خودداری کرده بود.

از سوی دیگر، افغانستان حساسیت پاکستان را هم در نظر دارد تا تعمیق روابط نظامی بین هند و افغانستان باعث برهم خوردن توازن در روابط افغانستان با این دو کشور رقیب نشود.

با این همه، مقامهای دولت افغانستان که همواره گفته‌اند بابت موجودیت پناهگاههای تروریستی در مناطق قبایلی پاکستان آسیب دیده، در صدد بهبود روابط با هند هستند تا از حمایت‌های مالی این کشور در راستای تقویت اقتصاد و امنیت کشور خود استفاده کنند.

مطالب مرتبط