حمله انتحاری به کارمندان وزارت دفاع در کابل

حق نشر عکس Reuters
Image caption انفجار کارمندان وزارت دفاع افغانستان را هدف قرار داده است

یک انفجار شدید شهر کابل را حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محلی تکان داد.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان این حمله را که به اثر آن ۲ نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شده اند محکوم کرد.

ریاست جمهوری می‌گوید حامد کرزی که در حال حاضر برای شرکت در مراسم تحلیف نخست وزیری جدید هند در دهلی به سر می برد این حمله را غیر اسلامی خوانده و گفته که چنین حملاتی نمی‌تواند روحیه نیروهای امنیتی را تضعیف کند.

حشمت‌الله ستانکزی سخنگوی پلیس کابل می‌گوید که این رویداد در ناحیه شانزدهم شهر کابل اتفاق افتاده و هدف آن موتر/خودروی حامل کارمندان وزارت دفاع بوده‌است.

در همین حال ظاهر عظیمی سخنگوی وزارت دفاع افغانستان هم تایید کرد که یک حمله کننده انتحاری سوار بر موتورسیکلت خود را به موتر حامل کارمندان وزارت دفاع کوبید که در نتیجه آن دو کارمند وزارت دفاع کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شده اند.

یکی از فرماندهان ارتش افغانستان هم گفته که هر دو نفر از کشته شده ها زن بودند. گزارش شده که بیشتر قربانیان رویداد امروز کارمندان پایین رتبه وزارت دفاع اند.

محمد ایوب سالنگی معاون وزارت امور داخله افغانستان هم در صفحه توییتر خود نوشته که در این رویداد هفت نفر زخمی شده اند که وضعیت دو نفر شان وخیم گزارش شده است.

Image caption محل حادثه در محاصره نیروهای امنیتی در آمده است

ندا کارگر خبرنگار بی‌بی‌سی در محل رویداد می‌گوید که انفجار در نزدیکی یک قبرستان در محله قلعه زمان خان شهر کابل اتفاق افتاده و تعداد زیادی از نیروهای امنیتی افغانستان در محل تجمع کرده اند. او می گوید که موتر حامل کارمندان وزارت دفاع به کلی تخریب شده و جزئیات دقیق تلفات رویداد هنوز روشن نیست.

حادثه در نزدیکی یک منطقه رهایشی اتفاق افتاده که وزارت امور دفاع، وزارت فوائد عامه و یکی از ادارات مربوط امنیت ملی نیز در نزدیکی آن است.

گروه طالبان لحظاتی پس از این انفجار، گفته که حمله به کارمندان وزارت دفاع افغانستان کار افراد این گروه بوده‌است.

این رویداد در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری اتفاق افتاده است. نیروهای امنیتی افغان در هفته های اخیر تدابیر امنیتی را در کمربندهای شهری شدت داده اند.

Image caption این رویداد در آستانه برگزاری دور دوم انتخابات اتفاق افتاده است عکس: احمد مختار

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که بزرگترین چالش برای برگزاری دور دوم انتخابات که تا کمتر از بیست روز دیگر برگزار خواهد شد، امنیت است و نیروهای امنیتی افغان در حال حاضر مشغول بررسی وضعیت امنیتی اند که به کمیسیون مستقل انتخابات بگویند در کجا صندوق بگذارد و در کجا مراکز را غیر فعال نگه دارد.

مطالب مرتبط