ادامه یارگیری‌های سیاسی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان

Image caption محمود کرزی برادر حامد کرزی از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کرد

در پنجمین روز از مبارزات انتخاباتی نامزدان ریاست جمهوری افغانستان، امروز محمود کرزی برادر حامد کرزی رئیس جمهوری برحال افغانستان از نامزدی عبدالله عبدالله اعلام حمایت کرد.

او دلیل حمایتش از آقای عبدالله را برنامه های اقتصادی او خواند.

آقای کرزی گفت: "برنامه خط آهن، ساخت جاده‌های عمومی، توسعه کشاورزی، استخراج معادن، ایجاد مشاغل، تامین خدمات شهری، ساخت خانه برای مردم بی بضاعت و تنظیم بازار آزاد از برنامه‌های تیم دکتر عبدالله است و به همین دلیل از تیم اصلاحات و همگرایی حمایت خود را اعلام می‌کنم."

محمود کرزی در دور اول انتخابات نخست در تیم انتخاباتی قیوم کرزی برادر خود کار می کرد و پس از پیوستن برادرش با زلمی رسول، از نامزدی آقای رسول حمایت کرد.

همچنان امروز در مراسمی جداگانه، شماری از اعضای پارلمان افغانستان حمایت خود را از عبدالله عبدالله اعلام کردند.

بیشتر این نمایندگان نیز در دور اول انتخابات در تیم انتخاباتی آقای رسول کار می‌کردند.

آقای عبدالله امروز در گردهمایی که به مناسبت اعلام حمایت افراد نامبرده، برگزار شده بود، معلوماتی در مورد برنامه های اقتصادی خود داد.

او بار دیگر به شفافیت انتخابات تاکید کرد و گفت که راه هایی را برای جلوگیری از تقلب، به کمیسیون های انتخاباتی پیشنهاد کرده اند.

زلمی رسول، گل آغا شیرزی، امرالله صالح و جمیل کرزی از چهره های دیگری هستند که در این دور از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کردند.

حمایت قوم ناصری از اشرف غنی احمدزی

Image caption سران قوم ناصری امروز حمایت شان را از نامزدی اشرف غنی احمدزی اعلام کردند

در طیف دیگر، امروز ده ها نفر از نمایندگان قوم ناصری نیز با برگزاری گردهمایی در کابل، از نامزدی اشرف غنی احمدزی حمایت کردند.

ناصری‌ها بیشتر کوچی‌ اند و از ایل‌های بزرگ پیشتونهای افغانستان به حساب می‌آیند.

محمد ظریف ناصری یک تن از سران این قوم می‌گوید برنامه های آقای احمدزی برای بهبود امنیت و اقتصاد کشور و مطرح بودن شخصیت او به عنوان دومین متفکر جهان، دلیل حمایت‌شان از وی است.

سران این قوم در دور اول انتخابات از نامزدی زلمی رسول حمایت کرده بودند.

اشرف غنی احمدزی می گوید که او توانسته است حمایت اقشار مختلف مردم را جلب کند.

او نظریه تعیین سرنوشت انتخابات در دور دوم بر اساس گرایشهای قومی را بی پایه می داند.

آقای احمدزی پیش از این، پشتیبانی احمدضیاء مسعود، برادر احمدشاه مسعود فرمانده مشهور مجاهدین، داوود سلطانزوی از نامزدان ریاست جمهوری در دور اول، و صبغت الله مجددی نخستین رئیس دولت مجاهدین را جلب کرده است.

احمدضیا مسعود در دور اول انتخابات، معاون اول زلمی رسول بود که با کسپ یازده درصد آراء سوم شد.

مطالب مرتبط