روزنامه های کابل؛ دوشنبه پنجم جوزا

حق نشر عکس Reuters
Image caption در حال حاضر بیست میلیون افغان، تلفن دارند

روزنامه های پنجم جوزا/خرداد کابل امروز هم سرمقاله های خود را به بحث دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اختصاص دادند.

شنود مکالمات تلفنی افغانها از سوی آمریکا نیز عنوان مطالب تحلیلی شمار دیگری از این روزنامه هاست.

مداخله حکومتی ها در انتخابات

کمیسیون مستقل انتخابات، دیروز از رئیس ‌جمهور کرزی خواست، فرمان جدیدی صادر کند و به مقام‌های حکومتی دستور دهد که در انتخابات مداخله نکنند.

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که اصلا نیازی به فرمان نیست. قانون انتخابات و قانون اساسی حکم می‌کند که هیچ مرجع و مقامی حق مداخله را در انتخابات ندارد و آقای کرزی نیز قبلا در این مورد فرمان داده بود.

۸‌صبح نوشته که کمیسیون انتخابات باید به‌ صورت جدی خواستار تطبیق قانون شود و هر مرجع و مقامی را که قانون‌شکنی می‌کند، افشا کند.

اما به باور نویسنده ۸‌صبح، آقای کرزی می‌داند که چه کسی به کدام نامزد وابسته است و آیا در روند انتخابات مداخله می‌کند یا نه؟

روزنامه انیس می نویسد که در دور اول انتخابات بعضی ناهنجاری های انتخاباتی رخ داد.

انیس نوشته که دور دوم انتخابات بدون شک به مراتب از دور اول حساس تر خواهد بود و از این رو رئیس جمهوری به تمام مسئولان ملکی و نظامی حکومت دستور داد که از هرگونه مداخله در این پروسه، بپرهیزند.

شفافیت در دور دوم انتخابات

حق نشر عکس GETTY IMAGES
Image caption سال گذشته نیز گزارش‌هایی منتشر شد که بر اساس آن آژانس امنیت ملی آمریکا، حدود ۲۲ میلیارد مکالمه تلفنی در افغانستان را شنود کرده است

روزنامه آرمان ملی نوشته که روند تقلبی که در جریان انتخابات و پس از آن صورت گرفت، بر حضور میلیونی افغانها در انتخابات سایه بدی انداخت.

به باور نویسنده آرمان ملی، تقلب در کار کمیسیون انتخابات مشهود بود و دست هایی در کمیسیون انتخابات در کار سازمان دهی این تقلب ها نقش داشتند.

آرمان ملی می نویسد که مسئولان دو کمیسیون انتخاباتی باید بدانند که هر گونه تخطی از قانون می تواند این کشور را به سوی بی ثباتی و بدامنی ببرد.

آرمان ملی از رئیس جمهوری و مقامات کمیسیون ها می خواهد که برای شفافیت بیشتر انتخابات، کارمندان متهم در دست داشتن در انتخابات را برطرف کنند.

روزنامه چراغ نیز به چگونگی مبارزات انتخاباتی در این دور پرداخته است.

چراغ نوشته که نامزدان این دور در مبارزات انتخاباتی حالت تهاجمی گرفته اند و شروع به سیاه نمایی یکدیگر کرده اند.

اما به باور نویسنده چراغ، دلیل این حملات لفظی هر چه باشد، نتیجه معکوس دارد و سبب می شود که نامزدان هواداران خود را از دست بدهند.

شنود مکالمات تلفنی افغانها

جولیان آسانژ، مدیر سایت افشاگر ویکی‌لیکس، اعلام کرده افغانستان آن کشوری است که واشنگتن پست و اینترسپت اخیرا بدون ذکر نامش گزارش کردند که تقریبا تمامی مکالمات تلفنی در آن توسط آمریکا شنود می‌شده‌است.

شورای وزیران افغانستان در جلسه‌ دیروزش به این موضوع واکنش شدید نشان داد و آن را نقض صریح حاکمیت ملی، حقوق بشر و حقوق شهروندی افغانستان خواند.

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که هرچند دولت افغانستان بارها از تخطی‌های قانونی، نقض حریم خصوصی شهروندان افغانستان و عدول از تفاهمات مشترک باخبر شد‌؛ اما به خاطر پیشرفت مبارزه با تروریسم و فعالیت‌های امنیتی‌، هیچ‌گاه در برابر آن‌‌ واکنش سخت نشان نداد‌.

اطلاعات روز نوشته افغانستان موظف است که از حریم خصوصی شهروندان خود محافظت کند و به کشورها و سازمان‌های استخباراتی بیگانه اجازه ندهد که حریم خصوصی شهروندانش را نقض کنند.

اطلاعات روز افزوده که افغانستان باید برای امن ساختن این ساحه زندگی شهروندان اقدامات جدی و لازم را روی دست گیرد.

روزنامه سخن جدید می نویسد که آمریکا از جمله پرچم داران حقوق بشر است و سخت است که توجیه کرد که چنین کشوری حریم خصوصی شهروندان افغانستان را نقض کرده است.

سخن جدید نوشته که این عمل نقض قوانین داخلی و بین المللی حساب می شود و ضروری است دولت این کشور واکنش جدی و عملی در مقابل آن داشته باشد.

نویسنده سخن جدید از آمریکا خواسته که در این مورد روشنی بیندازد و دلیل قانع کننده ای ارائه کند اگر نه باورها در مورد کارکرد این کشور در افغانستان مخدوش خواهد شد.

مطالب مرتبط