ثبت سه هزار شکایت از انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان

حق نشر عکس afp
Image caption انتخابات شوراهای ولایتی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده بود

مقامات کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می گویند نزدیک به سه هزار شکایت از انتخابات شوراهای ولایتی ثبت کردند.

نادر محسنی سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می‌گوید در ۴۸ ساعت، بیش از ۱۶۰۰ شکایت علیه نتایج ابتدایی انتخابات شوراهای ولایتی ثبت کردند.

به گفته وی، بیش از ۱۲۰۰ شکایت نیز از روز انتخابات شوراهای ولایتی ثبت کردند.

آقای محسنی گفت که آنها رسیدگی علنی به این شکایت ها را سر از شنبه دهم جوزا/خرداد آغاز خواهند کرد.

به اساس جدول زمانی انتخابات افغانستان، کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باید دهم جوزا فیصله نهایی خود را از رسیدگی به شکایت ها به کمیسیون انتخابات می فرستاد.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی می‌گوید شمار زیاد شکایت ها سبب شده که آنها نتوانند مطابق جدول زمانی، پیش بروند.

او می گوید که آنها می کوشند فیصله نهایی رسیدگی به شکایت های موجود را تا تاریخ ۲۲ جوزا به کمیسیون مستقل انتخابات بفرستند.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز نتایج ابتدایی انتخابات شوراهای ولایتی را با سه روز تاخیر به تاریخ ۳۰ ثور/اردیبهشت اعلام کرد.

به اساس جدول زمانی انتخابات نتایج نهایی این انتخابات باید به تاریخ هفدهم جوزا اعلام شود اما با تاخیر در کار کمیسیون رسیدگی به شکایت ها، این کار نیز به تاخیر خواهد افتاد.

سخنگوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی از تمام نامزدانی که شکایت کردند و یا علیه شان شکایت شده خواست برای دفاع از خود در جلسات علنی کمیسیون حاضر شوند.

به گفته وی، نمایندگان رسانه ها، ناظران ملی و بین المللی، نمایندگان جامعه مدنی و احزاب سیاسی نیز می توانند در این جلسات حاضر شوند.

اما و اگرهای زیادی در مورد شفافیت انتخابات شوراهای ولایتی وجود دارد. امروز نیز شماری از نامزدان شوراهای ولایتی در اعتراض به تقلب در این انتخابات در کابل دست به تحصن زده اند.

آقای محسنی می گوید آنها با شفافیت تمام به شکایت های موجود رسیدگی خواهند کرد و اجازه نمی دهند کسی با تقلب در این انتخابات پیروز شود.

انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان همزمان با انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ شانزدهم حمل/فروردین برگزار شده بود.

مطالب مرتبط