روزنامه های کابل؛ سه شنبه ششم جوزا

حق نشر عکس Reuters
Image caption باراک اوباما یکشنبه شب در سفری غیرمنتظره وارد کابل شد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سفری غیرمنتظره، یکشنبه شب وارد فرودگاه هوایی بگرام در شمال کابل شد.

حاشیه های سفر او به کابل و بحث های انتخاباتی مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ششم جوزا/اردیبهشت است.

اوباما در کابل

باراک اوباما، در سخنرانی‌اش در پایگاه نظامی بگرام، با اشاره به ماموریت نیروهای آمریکایی گفت، القاعده از افغانستان رانده شده و طالبان ناتوان شده‌اند.

روزنامه ۸‌صبح نوشته درست است که آمریکا و ناتو هسته مرکزی القاعده را نابود کرده‌اند و این سازمان را به مناطق قبایلی پاکستان رانده‌اند، اما این هم یک واقعیت است که القاعده نه تنها در مناطق قبایلی بلکه در شهرهای مهم و پرجمعیت پاکستان فعال است.

۸‌صبح می‌نویسد سوال مردم افغانستان این است "چرا کشورهایی که بار اصلی مبارزه با تروریسم را به دوش می‌کشند و در این راستا قربانی داده‌اند، با شبکه‌های حمایتی طالبان در پاکستان، مبارزه نمی‌کنند و برای برچیدن آن، ارتش پاکستان را زیر فشار قرار نمی‌دهند."

۸‌صبح افزوده که انتظار مردم افغانستان این است که آمریکا به عنوان مهم‌ترین متحد استراتژیک کابل، در سال‌های آینده، به معضل شبکه‌های حمایتی طالبان در پاکستان توجه کند، تا جنگ، همان‌طوری که برای آمریکا پایان یافته، برای افغانستان هم پایان یابد.

روزنامه جامعه باز می نویسد که اوباما گفت هرچند ماموریت نظامی آمریکا امسال پایان می‌یابد، اما تعهد آمریکا برای مردم افغانستان در داخل این کشور و سراسر منطقه، دوامدار‌ خواهد بود.

جامعه باز نوشته این سخنان به تردیدهایی پایان می‌دهد که پس از تأخیر در امضای توافقنامه امنیتی میان دو کشور به وجود آمده و به خلق نگرانی‌ها درباره پیامدهای آن و پایان حضور کامل آمریکا در کشور منجر شده است.

به باور نویسنده جامعه باز، این سخنان حامل پیام روشنی هم برای مردم افغانستان بود که باید امید به آینده داشته باشند و هراسی از ناامنی‌ها و بازگشت دوباره فضای خفقان که در زمان حاکمیت رژیم طالبان شاهدش بودند، به دل راه ندهند.

"بگرام در مقابل ارگ"

Image caption روزنامه ماندگار کمیسیون های انتخاباتی را به تقلب متهم کرده است

روزنامه چراغ می‌نویسد که سفارت آمریکا از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواسته بود که برای ملاقات آقای اوباما به بگرام بیاید اما آقای کرزی این درخواست را رد کرده و گفته بود که دولت افغانستان حاضر است در ارگ ریاست جمهوری از رئیس جمهوری آمریکا پذیرایی کند.

به باور نویسنده چراغ رفت و آمد بی خبر رئیس جمهوری آمریکا خلاف عرف دیپلوماتیک است و به قول آقای کرزی "تشکیل دولت های موازیی با کابل" می باشد.

چراغ نوشته که این نوع برخورد آمریکا نشان می دهد که این کشور برای ماندن یا نماندن در افغانستان نیز نیاز به اجازه مقامات این کشور ندارد و امضای توافقتنامه امنیتی یک امر شکلی است.

انتخابات ریاست جمهوری

روزنامه افغانستان به وعده های نامزدان ریاست جمهوری در جریان مبارزات انتخاباتی اشاره کرده و نوشته که این وعده ها باید عملی شوند.

افغانستان نوشته که دو نامزد ریاست جمهوری سخت در تلاشند تا یاران بیشتری را در تیم خود جای دهند و از این طریق راه خود را برای پیروزی هموارتر سازند.

افغانستان می نویسد که بازی اکنون سخت تر شده و پیش بینی اینکه کدام یک به پیروزی خواهد رسید نیز دشواراست.

نویسنده افغانستان به این باور است که هر قدر پیشتیبان های یک نامزد بیشتر شود، مسئولیت او نیز بیشتر می شود و او باید به تمام وعده هایی که براساس آن یاران خود را جمع کرده، عمل کند در غیر آن باید پاسخگو باشد.

روزنامه ماندگار به کارکرد کمیسیون های انتخاباتی با دید شک نگریسته و آنها را به تقلب متهم ساخته است.

ماندگار به ایجاد هزاران مرکز جدید اشاره کرده و نوشته که کمیسیون انتخابات این مراکز را در محلاتی ایجاد می کند که ناامن است و امکان تقلب در آنها بسیار است.

ماندگار به شفافیت انتخابات تاکید کرده و می نویسد که مردم رئیس جمهوری خودشان را انتخاب خواهند کرد و به هیچ کسی اجازه تقلب را نخواهند داد.