روزنامه های کابل؛ چهارشنبه هفتم جوزا

Image caption روزنامه هشت صبح نوشته که کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی تنها داور انتخابات است

کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی روز گذشته اعلام کرد که نزدیک به سه هزار شکایت از انتخابات شوراهای ولایتی این کشور ثبت کردند.

انتخابات شوراهای ولایتی افغانستان همزمان با انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شده بود.

شفافیت در انتخابات شوراهای ولایتی، ادامه مبارزات انتخاباتی و عملکرد کمیسیون های انتخاباتی مهترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های هفتم جوزا/خرداد کابل است.

"کمیسیون شکایات انتخاباتی داور است"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که شماری از نامزدان شوراهای ولایتی، در گوشه‌ای از شهر چادر تحصن برپا کرده‌اند و کمیسیون مستقل انتخابات را به تقلب سازمان‌یافته در شمارش آرای انتخابات شوراهای ولایتی متهم کردند.

۸‌صبح نوشته که این نامزدان به کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی باور ندارند اما باید بدانند که یگانه داور در انتخابات افغانستان همین کمیسیون است.

۸‌صبح افزوده که نامزدان معترض، به‌جای برپا کردن چادر و سردادن شعار در مقابل دوربین رسانه‌ها، باید مدارک و شواهدی را که خلاف‌کاری‌های کمیسیون مستقل انتخابات و برخی از کارمندان آن را اثبات می‌کند، به کمیسیون شکایات انتخاباتی بسپارند.

نویسنده ۸‌صبح به این باور است که مدیریت انتخابات شوراهای ولایتی نیز مسئولیت بزرگی برای کمیسیون های انتخاباتی است و اگر کمیسیون ها این کار را به درستی انجام ندهند اعتبارشان را در نزد مردم از دست خواهند داد.

سرنوشت متهمان به تقلب در انتخابات

حق نشر عکس ugc
Image caption آرمان ملی از نامزدان خواسته که با وعده های دروغین مردم را فریب ندهند

روزنامه افغانستان می نویسد که تقلب در انتخابات، مشروعیت حکومت افغانستان را در سطح جهان خدشه دار می سازد.

افغانستان نوشته که شماری از افراد متقلب در کمیسیون های انتخاباتی کار می کنند، کمیسیون ها باید این افراد را از کار برطرف کرده و آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کنند.

افغانستان افزوده که نامزدان انتخابات نیز باید برای نشان دادن خواست شان برای برگزاری یک انتخابات شفاف، افرادی را که نزدیک به آنها هستند و در تقلب ها دست دارند افشا کرده و به قانون بسپارند.

به باور نویسنده افغانستان شماری از افراد زورمند نیز در تقلب های انتخاباتی دست دارند و برای برخورد با این افراد، دولت باید با جدیت عمل کند.

روزنامه جامعه باز به فهرست افراد متهم به تقلب اشاره کرده که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به ریاست جمهوری فرستاده است.

به نقل از جامعه باز، رئیس کمیسیون انتخابات از رئیس جمهوری خواسته تا این افراد را که به سطح والی ها، شهردارها و ولسوال ها هستند از کار برکنار کند.

جامعه باز می نویسد که اصل سلامت و شفافیت انتخابات در گرو بی‌طرفی مسئولان دولتی و برگزارکنندگان آن است.

جامعه باز نوشته که دولت باید بدون درنظرگیری مصلحت‌های بی‌مورد، بر بنیاد اصل قانون‌گرایی، با متخلفان برخورد کند تا هیچ‌کسی و در هیچ‌ جایگاهی از این پس جرئت رفتار غیرقانونی نداشته باشد.

روزنامه سروش ملت می نویسد که مداخله مقام های دولتی در روند انتخابات یکی از نگرانی های جدی در صدمه دیدن شفافیت انتخابات است.

سروش ملت نوشته که این مداخله از طریق زمینه سازی برای تقلب و استفاده از امکانات و اعتبار دولت برای حمایت از یک نامزد، صورت می گیرد.

سروش ملت افزوده که حکومت باید هر طوری که امکان دارد جلو مداخله مقام های دولتی در پروسه انتخابات را بگیرد.

مبارزات انتخاباتی

روزنامه آرمان ملی می نویسد که پیکارهای انتخاباتی به شدت میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری جریان دارد.

آرمان ملی نوشته که گفتار زیاد و وعده های دروغین برای توجه بیشتر مردم به یک نامزد کارساز نخواهد بود.

آرمان ملی افزوده که این دو نامزد پیشتاز باید در عمل ثابت کنند که ظرفیت و توان بیرون ساختن مردم کشور را از مشکلات دارند.

مطالب مرتبط