'۹۸۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان باقی می مانند'

حق نشر عکس Getty
Image caption باراک اوباما روز سه شنبه برنامه دو ساله برای خروج تدریجی از افغانستان را اعلام کرد.

آمریکا ۹۸۰۰ سرباز خود را پس از اتمام عملیات جنگی اش در افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان نگاه خواهد داشت.

بر اساس برنامه ای که رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه در کاخ سفید اعلام کرد این تعداد به تدریج از افغانستان خارج می شوند و تنها ۱۰۰۰ سرباز پس از سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی خواهند ماند.

طبق این برنامه دو ساله که اجرای آن بسته به امضای توافق نامه امنیتی توسط دولت افغانستان است، وظیفه نیروهای آمریکایی در این مدت آموزش نیروهای افغان، حمایت از "عملیات ضد تروریستی" و حفاظت از سفارت آمریکا خواهد بود.

در حالی که حامد کرزی رییس جمهوری فعلی افغانستان هنوز حاضر به امضای توافق نامه امنیتی نشده دولت آمریکا از امضای نهایی آن به دست رییس جمهوری آینده مطمئن به نظر می رسد.

باراک اوباما در سخنرانی خود گفت: "امسال، ما طولانی ترین جنگ آمریکا را مسئولانه به پایان خواهیم رساند."

رییس جمهوری آمریکا زمان بندی خروج سربازان کشور را به این ترتیب اعلام کرد:

آغاز ۲۰۱۵: ۹۸۰۰ سرباز آمریکا در سراسر افغانستان باقی می مانند

پایان ۲۰۱۵: حدود نیمی از سربازان باقی مانده، ۵۰۰۰ سرباز با تمرکز در کابل و پایگاه هوایی بگرام به حضور در افغانستان ادامه می دهند.

پایان ۲۰۱۶: ۱۰۰۰ سرباز آمریکایی برای حفاظت از سفارت آمریکا، آموزش سربازان افغان و برای "کمک های امنیتی" در افغانستان باقی می مانند.

رییس جمهوری آمریکا گفت: "از این پس گشت زنی در شهرها، کوه ها و دره های افغانستان به عهده افغان هاست و سربازان آمریکایی این ماموریت را ایفا نخواهند کرد."

تعداد سربازانی که از سوی آقای اوباما اعلام شده کم و بیش با خواسته فرماندهان نظامی آمریکا هماهنگ است.

برنامه باراک اوباما به نوعی بیانگر این است که طولانی ترین جنگ تاریخ آمریکا که توسط جورج دبلیو بوش، در پی حمله القاعده در یازدهم سپتامبر آغاز شد، با پایان دوره ریاست جمهوری آقای اوباما به اتمام می رسد.

اگر چه رییس جمهوری آمریکا در سخنانش اشاره کرد که" افغانستان سرزمین ایده آلی نخواهد بود، و بی نقص کردن آن نیز مسئولیت آمریکا نیست" افزود آمریکا به افغان ها کمک خواهد کرد تا از صلحی که "به سختی به دست آمده است" پاسداری کنند.

باراک اوباما با اشاره به دشواری های پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان گفت: "فکر می کنم آمریکایی ها فهمیده اند که شروع کردن جنگ از پایان دادن آن آسان تر است."

رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه گفت که هر دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان گفته اند توافق نامه امنیتی با آمریکا را امضا خواهند کرد.

دور دوم انتخابات افغانستان برای تعیین رییس جمهوری آینده کشور از میان دو نامزد اشرف غنی و عبدالله عبدالله روز ۱۴ ژوئن برگزار می شود.

مطالب مرتبط