افغانستان: از خروج کامل نیروهای آمریکایی تا ۲۰۱۶ استقبال می‌کنیم

دولت افغانستان از تصمیم جدید آمریکا برای خروج کامل نیروهایش از افغانستان تا پایان سال ۲۰۱۶ استقبال کرده‌است.

در خبرنامه‌ای منتشر شده از سوی 'ارگ' ریاست جمهوری آمده: آمریکا تعداد عساکر جنگی‌اش در افغانستان را براساس یک جدول زمانی به صفر می‌رساند. دولت افغانستان از این تصمیم آمریکا استقبال می‌کند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در طرح جدیدش اعلام کرده که آمریکا ۹۸۰۰ سرباز خود را پس از اتمام عملیات جنگی‌اش در افغانستان در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان نگاه خواهد داشت.

بر اساس این برنامه این نیروها نیز در دو سال آینده به تدریج از افغانستان بیرون شده و تنها ۱۰۰۰ سرباز پس از سال ۲۰۱۶ در افغانستان باقی خواهند ماند.

آقای اوباما در سخنرانی امروزش در آکادمی نظامی وست‌پوینت در مورد ماموریت آمریکا در افغانستان گفت: "حفظ پیشرفت‌های بدست آمده در افغانستان وابسته به توانایی افغان‌ها است. به همین دلیل بود که ما صدها هزار سرباز و پلیس افغان را آموزش دادیم. اوایل بهار همین نیروها، امنیت انتخاباتی را تامین کردند که افغانها در آن برای نخستین بار برای انتقال مسالمت آمیز قدرت رای دادند."

حق نشر عکس v
Image caption آقای اوباما گفته که این برنامه هم مشروط به امضای توافق‌نامه امنیتی از سوی افغانستان است.

در خبرنامه کاخ ریاست جمهوری افغانستان آمده:"خاتمه حضور نظامی آمریکا و به‌عهده گرفتن امور امنیتی این کشور از سوی نیروهای مسلح افغانستان از خواسته‌های اساسی رئیس جمهوری، دولت و مردم افغانستان بوده‌است."

آقای اوباما گفته این برنامه هم مشروط به امضای توافق‌نامه امنیتی از سوی افغانستان است.

در حالی که حامد کرزی هنوز حاضر به امضای این توافق‌نامه امنیتی نشده، دولت آمریکا از امضای نهایی آن به دست رئیس جمهوری آینده مطمئن به نظر می‌رسد.

اما این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا مورد انتقاد اعضای ارشد حزب جمهوریخواه در این کشور قرار گرفته‌است.

جان مککین و لیندزی گراهام، از اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه با انتشار بیانیه‌ای گفته‌اند: "تصمیم اوباما در مورد تعیین یک تاریخ اجباری برای خروج کامل نیروها از افغانستان یک اشتباه بزرگ و ترجیح دادن بازی سیاست به استراتژی‌ دراز مدت است."

طالبان نیز با انتشار بیانیه‌ای تصمیم تمدید حضور نیروهای آمریکایی تا ۲۰۱۶ را محکوم کرده و گفته‌اند که تا "خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان" به جنگ ادامه خواهند داد.

مطالب مرتبط