مردم افغانستان در ۱۲ ماه گذشته دو میلیارد دلار رشوه داده‌اند

Image caption براساس گزارش تازه دیدبان شفافیت، مصاحبه شوندگان گفته‌اند که پس از امنیت، فساد اداری بزرگترین مشکلی است که آنها از آن رنج می‌برند

سازمانی موسوم به دیدبان شفافیت افغانستان در گزارشی گفته که مردم این کشور در ۱۲ ماه گذشته نزدیک به دو میلیارد دلار رشوه پرداخته‌اند.

پژوهشگران این نهاد برای تهیه این گزارش با بیش از هفت هزار و هفتصد زن و مرد در ۳۴ ولایت افغانستان گفت‌وگو کرده‌اند.

براساس این گزارش، دستگاه قضایی فاسدترین بحش دولت است و پلیس در رده دوم قرار دارد.

این گزارش افزوده که میزان فساد در بخش آموزش و پرورش و بهداشت در ردیف‌های سوم و چهارم هستند.

یما ترابی، رئیس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان گفت که یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که میانگین پردخت رشوه در دو سال گذشته ۱۹۰ دلار بوده و امسال به ۲۴۰ دلار رسیده است.

پس از یک دهه تلاش اداره‌های مختلف دولتی در راستای مبارزه با فساد، هنوز مردم این کشور فکر می‌کنند که بدون پرداخت رشوه هیچ کاری را نمی‌توان به پیش برد.

مقام‌های دولتی می‌پذیرند که در اداره‌های دولتی فساد وجود دارد، اما تاکید می‌کنند که تلاش‌ها برای ریشه‌کن کردن فساد ادامه دارد.

دیدبان شفافیت افغانستان، که هر دو سال یک بار از وضعیت فساد در اداره‌های دولتی گزارش می‌دهد، گفته که هرچند عرضه خدمات در این اداره‌ها نسبت به گذشته بهتر شده، اما فساد اداری هم رو به افزایش بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption هنوز مردم افغانستان فکر می‌کنند که بدون پرداخت رشوه هیچ کاری را نمی‌توان به پیش برد

مسئولان دیدبان شفافیت معتقدند که برای مبارزه جدی با فساد، اداره نیرومندی وجود ندارد تا بتواند اراده دولت برای مبارزه با فساد را عملی کند. به گفته این مسئولان عدم مجازات عاملان فساد نیز به شیوع و گسترش آن در اداره‌های دولتی کمک کرده است.

هرچند دولت در سال‌های اخیر کمیته‌های ویژه‌ای را برای مبارزه با فساد تشکیل داده اما این تلاش‌ها آن‌گونه که نهادهای تحقیقاتی می‌گویند چندان کارساز نبوده و فساد اداری هم نسبت به گذشته بیشتر شده است .

آقای ترابی می‌گوید که براساس گزارش تازه دیدبان شفافیت، مصاحبه شوندگان گفته‌اند که پس از امنیت، فساد اداری بزرگترین مشکلی است که آنها از آن رنج می‌برند.

سازمان شفافیت بین‌الملل، افغانستان را در جمله فاسدترین کشورهای جهان و نشریه سیاست خارجی (Foreign Policy) از سال ۲۰۰۶، افغانستان را هر ساله در میان ده " دولت ناکام" قرار داده است.

مطالب مرتبط