یک نوجوان و دو مرد در شرق افغانستان به اتهام بمبگذاری بازداشت شدند

حق نشر عکس MoI
Image caption مقامهای وزارت داخله از گروه طالبان خواسته که در "جنگ نیابتی" کودکان را "وسیله" قرار ندهد

وزارت داخله/کشور افغانستان از بازداشت سه بمبگذار عضو گروه طالبان در شرق کشور خبر داده است.

این وزارت در وبسایت خود نوشته که یکی از این بمبگذاران کودک شانزده ساله‌ای است که گروه طالبان قصد داشت از او به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به "اهداف تروریستی" استفاده کند.

وزارت داخله افزوده که این کودک در "اعترافات" خود گفته که به دستور یک فرمانده محلی طالبان، به "آن سوی مرزی"، در خاک پاکستان، "آموزش‌های تروریستی" دیده و اخیراً برای اجرای عملیات تروریستی به ولایت ننگرهار بازگشته بود.

مقام‌های وزارت داخله از گروه طالبان خواسته که در "جنگ نیابتی" کودکان را "وسیله" قرار ندهد.

این وزارت همچنین گزارش داده که دو بمبگذار دیگر در ولایت خوست بازداشت شده‌اند که قصد داشتند یک موتورسیکلت بمبگذاری شده را با کنترل از راه دور منفجر کنند.

این وزارت معتقد است که طالبان "متلاشی شده" و به همین دلیل به بمبگذاری متوسل می‌شوند که تلفات غیرنظامیان را در پی دارد.

هنوز گروه طالبان در مورد بازداشت این سه نفر واکنشی نشان نداده‌است.

دیروز هم اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت دو بمبگذار در ولایت لوگر خبر داده بود که قصد داشتند در کنار جاده بمبگذاری کنند.

در گذشته هم نیروهای امنیتی در موارد زیادی از بازداشت بمبگذاران، به‌ویژه بمبگذاران انتحاری خبر داده‌اند، اما منتقدان دولت گفته‌اند که قانون در مورد آنها به اجرا گذاشته نمی‌شود.

آزادی بازداشتی‌های طالبان در چند ماه اخیر انتقادهای بیشتری را در پی داشته‌است.

منتقدان تاکید می‌کنند که همه کسانی که به اتهام تلاش برای فعالیت‌های تروریستی و اقدام علیه امنیت ملی کشور بازداشت می‌شوند، باید قانون در مورد آنها به اجرا گذاشته شود.

اما دولت گفته‌است علیه کسانی که آزاد شده‌اند، اسناد و مدارک کافی وجود نداشته و آنها بیگناه بوده‌اند و درمواردی رئیس جمهوری از صلاحیت خود برای عفو زندانیان استفاده کرده‌است.

مطالب مرتبط