هفت نفر در یک مراسم عروسی در شمال افغانستان کشته شدند

Image caption وجود گرو‌ه‌های مسلح غیر مسئول یکی از دلایل افزایش نا امنی در ولایت‌های شمالی افغانستان به حساب می‌آید

امین الله امرخیل، فرمانده پلیس ولایت بغلان در شمال افغانستان تایید کرده که حوالی ساعت ۹ بامداد امروز به وقت محلی نیروهای وابسته به دو فرمانده مسلح غیر مسئول محلی به نام‌های جمعه خان و سلیم در یک مراسم عروسی با هم درگیر شدند که هفت نفر در این درگیری کشته شدند.

او به بی‌بی‌سی گفت که در این درگیری چهار نفر مسلح که دو نفر آنها مربوط به سلیم و دو نفر دیگر وابسته به جمعه خان بودند، کشته شدند. علاوه بر آنان یک زن، یک کودک و یک دوکاندار(مغازه دار) نیز در این حادثه جان خود را از دست داده‌اند.

آقای امرخیل تاکید کرد که نیروهای پلیس بعد از یک ساعت خود را به محل رساندند و درگیری متوقف شد، ولی هر دو فرمانده محلی موفق شدند به کوه‌های اطراف فرار کنند که نیروهای پلیس در صدد دستگیری آنها هستند.

او تاکید کرد که اکنون اوضاع تحت کنترل است و در حدود ۷۰ سرباز پلیس در محل حادثه مستقر شده‌اند.

فرمانده پلیس ولایت بغلان با اشاره به اینکه در حدود ۹۰۰ فرد مسلح غیر مسئول در این ولایت وجود دارد، گفت که متاسفانه به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه اندراب ولایت بغلان، نیروهای پلیس تاکنون موفق به خلع سلاح این افراد نشده‌اند.

منطقه اندراب در سال‌های اخیر شاهد خشونت‌های فراوانی میان گروهی بوده‌است و گفته می‌شود خصومت‌های شخصی خانوادگی یکی از عوامل اصلی این خشونت‌‌ها در اندراب است.

منتقدان می‌گویند به دلیل عدم حضور فعال نهادهای قضایی دولت در این منطقه، افراد اقدام به انتقام‌گیری‌های شخصی می‌کنند و سلسله این انتقام‌گیری‌ها همچنان ادامه دارد.

تیر باران دو زوج جوان در اندراب

در همین حال فرمانده پلیس بغلان همچنین تایید کرد که چند روز قبل نیز یک دختر و پسر از دره باجگه و گوجرای اندراب به قصد ازدواج با هم از خانه‌هایشان فرار کرده بودند که در دره هیوج یک فرمانده وابسته به طالبان به نام عبدالرازق این دو نفر را بازداشت و آنان را در ملا عام تیرباران کرد.

او گفت که پلیس اکنون در تعقیب این فرد است ولی این فرمانده به کوه‌های صعب‌العبور سالنگ فرار کرده‌است.

در ولایت‌های شمالی افغانستان وجود گروه‌های مسلح غیر مسئول یکی از تهدیدهای مهم امنیتی به حساب می‌آید.

دولت افغانستان در سال ۱۳۸۳ برنامه‌ای را به منظور خلع سلاح گرو‌ه‌های مسلح و جذب آنان به زندگی عادی آغاز کرد.

ارزیابی‌ها نشان می‌داد که در سال ۲۰۰۸ بیش از ۵ هزار اسلحه گرم در این کشور وجود داشته باشد، ولی در سال ۲۰۱۰ این تعداد به ۱۲ هزار و در سال ۲۰۱۲ به حدود ۱۸ هزار افزایش یافته است.

جرایم مسلحانه نیز در سال ۲۰۰۸ بیش از ۱۰ هزار مورد ثبت شده بود و در سال ۲۰۱۰ به بیش از ۸ هزار کاهش یافت و در سال ۲۰۱۲ این تعداد به بیش از ۱۲ هزار افزایش یافت.

مطالب مرتبط