حامد کرزی خواهان توقف موشک پرانی پاکستان به افغانستان شد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی از نخست وزیر پاکستان خواسته برای توقف موشک پرانی از پاکستان به افغانستان، اقدامات جدی کند

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان از نخست وزیر پاکستان خواسته است برای توقف موشک‌پرانی از خاک آن کشور به افغانستان، اقدام جدی کند.

دفتر مطبوعاتی رئیس جمهوری افغانستان خبر داده که آقای کرزی شب گذشته با آقای نواز شریف تلفنی صحبت کرده است.

در خبرنامه این دفتر آمده است: "آقای شریف اطمینان داده که این موضوع را با نهادهای مربوط در میان گذاشته و گام‌های جدی در این راستا بر دارد."

مقامات ولایت مرزی کنر در شرق افغانستان می‌گویند در چند روز گذشته بیش از هفتصد موشک از داخل خاک پاکستان به نقاط مرزی داخل افغانستان پرتاب شده است.

عبدالحبیب سیدخیل، فرمانده پلیس کنر گفته است که این موشک‌ها در ولسوالی‌های شیگل و دانگام فرود آمده که باعث زخمی شدن ۲۷ نفر و کشته شدن یک نفر شده‌است.

به گفته او، این موشک‌پرانی سبب شده است تا بیش از صد خانواده، خانه‌های خود را در ولسوالی شیگل ترک کنند.

احضار سفیر پاکستان به وزارت خارجه

روز گذشته وزارت خارجه افغانستان ابرار حسین، سفیر پاکستان در افغانستان را به این وزارتخانه احضار کرد.

Image caption کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و گروه طالبان در برخی از مناطق آن نفوذ دارند

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده که ارشاد احمدی معاون وزارت خارجه در این ملاقات به شدت به موشک پرانی از خاک پاکستان به افغانستان اعتراض کرد و گفت که چنین رویدادهایی به روابط دوستانه دو کشور آسیب می رساند.

آقای احمدی گفت: "پیامد ادامه چنین حملاتی در شرایطی که مردم افغانستان در مرحله حساسی از حیات سیاسی کشور شان قرار دارند، حوصله مردم افغانستان را به انتها رسانده و روحیه عکس العمل متقابل را در ذهنشان ایجاد کرده است."

معاون وزارت خارجه خواهان قطع فوری این حملات شد.

موشک پرانی از خاک پاکستان به افغانستان

در دو سال گذشته مقام‌های دولت افغانستان بارها از موارد مشابه شلیک موشک‌ به ولایات شرقی این کشور از جمله کنر گزارش داده‌اند. به گفته آنها این موشک‌ها از پاکستان شلیک می‌شوند.

مقامات پاکستانی در مواردی شلیک این موشک‌ها را تایید کرده و گفته‌اند که نیروهای امنیتی پاکستان در جنگ با طالبان در مناطق مرزی از واحدهای توپخانه و موشکی استفاده می‌کنند و احتمال دارد موشک های پرتاب شده گاه از مسیر منحرف شود.

به گفته منابع افغان، موشک‌پرانی از پاکستان در روزهای نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شدت گرفته بود. در حال حاضر، پانزده روز به برگزاری دور دوم این انتخابات باقی مانده‌است.

مطالب مرتبط