وزیر دفاع افغانستان: آماده پاسخ‌گویی به تجاوز پاکستان هستیم

Image caption مقام‌های کنر گفته‌اند ۱۳۰ موشک از پاکستان به ولسوالی دانگام ولایت کنر شلیک شده‌است

وزیر دفاع افغانستان پاکستان را به "تجاوز" به کشور خود متهم کرده و گفته رئیس جمهوری دستور داده که نیروهای نظامی برای پاسخ‌گویی "آمادگی" بگیرند.

مقام‌های دولتی افغانستان از شلیک حدود هزار موشک در یک هفته اخیر از خاک پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان خبر داده‌اند که منجر به کشته شدن شش نفر شده است.

مجلس نمایندگان افغانستان بسم‌الله محمدی وزیر دفاع، محمدایوب سالنگی معاون وزیر داخله/کشور و معاون اداره امنیت ملی را برای توضیح این موشک‌پرانی‌ها امروز فراخواند.

آقای محمدی گفت که "آخرین تصمیم" رئیس جمهوری در خصوص این موشک‌پرانی‌ها این است که به وزارت دفاع دستور داده که "شما آمادگی لازم رابگیرید".

وزیر دفاع افغانستان از پاکستان به عنوان "دشمن" نام برد و افزود: "ما آمادگی لازم را داریم و امکاناتی داریم که به دشمن جواب بدهیم." ولی او تاکید کرد این که ارتش عملاً به مقابله بپردازد، از صلاحیت او نیست، بلکه رهبران سیاسی باید در این مورد تصمیم بگیرند.

حق نشر عکس MoI
Image caption مجلس نمایندگان افغانستان بسم‌الله محمدی وزیر دفاع، محمدایوب سالنگی معاون وزیر داخله/کشور و معاون اداره امنیت ملی را برای توضیح این موشک‌پرانی‌ها امروز فراخواند.

آقای محمدی گفت که او شخصاً به رئیس ستاد ارتش پاکستان گفته که با این موشک‌پرانی‌ها حوصله دولت افغانستان به سر رسیده و ادامه آن مناسبات دو کشور را خراب می‌کند.

با این همه، او خطاب به نمایندگان مجلس گفت: "هیچ نوع تغییری در استراتژی طرف مقابل نیامده است. شما اگر وزیر [دفاع] خود را زیر فشار قرار دهید و بگویید که چرا [تغییر] نیامده، این وظیفه من نیست که تغییر بدهم، این وظیفه سیاسیون ما است. این وظیفه دنیا است که چهل کشور این جا آمدند، خون دادند و هنوز به هدف مطلوب خود نرسیده‌اند."

وزیر دفاع افزود: "ناتو هم در این جا تلفات داد. او می‌فهمید که [طالبان] در کجا سازماندهی می‌شوند، در کجا تعلیم می‌بینند، به کجا فرستاده می‌شوند، برای قتل و کشتار مردم ما و ضربه زدن ناتو. مگر آمریکا با این طول و عرض و امکاناتش نمی‌فهمد؟"

آقای محمدی گفت: "[آمریکا] دو هزار و چند صد نفر کشته داده. [عاملان کشتار آنها] از کجا آمدند؟ از آسمان که نیامدند. همین‌ها در آن طرف مرز افغانستان تعلیم دیدند، تجهیز شدند و فرستاده شدند برای تجاوز و نیروهای آمریکایی، ناتو و چهل کشور را کشتند و ملت افغانستان را ضربه زدند."

آقای محمدی با اشاره به اجلاس سه‌جانبه اخیر رئیسان ستاد ارتش افغانستان و پاکستان و فرمانده کل ناتو در کابل، گفت که "حرف تشریفاتی فایده‌ای ندارد". او تاکید کرد که هنوز هیچ گام عملی برداشته نشده و "کوچکترین نشانه‌ای دیده نمی‌شود که پاکستان در مورد آمدن صلح با ما همکاری کند".

حق نشر عکس MoD
Image caption آقای محمدی گفت که اخیرا همه مسایل را با صراحت به رئیس ستاد ارتش پاکستان گفت، ولی هنوز هیچ گام عملی برای حل آنها برداشته نشده

آقای محمدی گفت دلیل افزایش ناامنی‌ در افغانستان "این است که دیگر ناتو با ما نیست، دشمن تصورش این است که گویا از راه نظامی ما را می‌تواند سقوط دهد ـ چیزی که انشاءالله خواب و خیالی بیش نیست و این آرمانش را به گور می‌برد."

مقام‌های محلی در ولایت کنر گفته‌اند که از بامداد تا حوالی ظهر روز شنبه (۱۰ جوزا/خرداد) ۱۳۰ موشک از پاکستان به ولسوالی دانگام ولایت کنر شلیک شده و این حملات با حمایت هلیکوپترها صورت گرفته است.

شجاع‌الملک جلاله والی کنر به خبرنگاران گفت که تا حال پنج غیرنظامی کشته و ۱۰ نفر زخمی شده‌اند.

او افزود که در یک هفته گذشته بیش از هزار موشک از پاکستان به این ولایت شلیک شده که منجر به مرگ ۶ نفر و زخمی شدن ۳۸ نفر شده است. او افزود بیش از ۳۰۰ خانواده مجبور به ترک خانه‌های خود شده، دهها خانه ویران و صدها دام از بین رفته است.

اما بسم‌الله محمدی در مجلس گفت بامداد امروز پنج شش نفر عضو ارتش در اثر این موشک‌پرانی‌ها کشته شده‌اند.

ولی نیروهای پاکستانی گفته‌اند که در پی حملات شورشیان به پاسگاه‌های ارتش این کشور در نزدیک مرز افغانستان، ۱۴ شورشی کشته شده‌اند.

یک افسر ارشد ارتش پاکستان گفته که شماری از شورشیان مسلح از داخل خاک افغانستان به منطقه باجور در پاکستان گذشتند و یک سرباز را کشتند و دو تن دیگر را زخمی کردند.

به گفته او، در واکنش به این اقدام ارتش پاکستان با استفاده از هلیکوپترهای توپدار مواضع شورشیان را بمباران کرده‌است.

مطالب مرتبط