گام به گام با صندوق‌های رای در انتخابات افغانستان

به روز شده:  18:25 گرينويچ - دوشنبه 02 ژوئن 2014 - 12 خرداد 1393

انتقال صندوق‌های رای و مواد انتخاباتی حساس مثل برگه رای و رنگی که بعد از رای دهی به انگشت رای دهندگان می‌زنند، از کابل به ولایات و جمع آوری دوباره آن به دفترمرکزی انتخابات، از جنجالی ترین برنامه های انتخابات در افغانستان است. این روند چگونه انجام می‌شود، آیا نظارت کاملی برکل این روند وجود دارد؟ آیا احتمال اینکه این مواد بدست کسانی غیر از مسئولان برگزاری انتخابات بیافتد هست؟ آیا صندوق‌های رای هنگام انتقال به مرکز، کاملا مصون هستند؟ آیا در کل این روند خلاء هایی دیده می شود که امکان تقلب را برای فرد یا گروهی فراهم کند؟ در این آلبوم سعی شده است کل لجستیک انتخابات از اول تا آخر با جزئیات نشان داده شود.

چند و چون برگزاری انتخابات در افغانستان

 • بودجه انتخابات

  در دور اول انتخابات، دولت افغانستان ۱۲۱ میلیون و پانصد هزار و ۸۸ دلار آمریکایی برای برگزاری انتخابات هزینه کرد.

  در دور دوم برای پانزده میلیون واجد شرایط رای‌دهی برگه رای چاپ شده است. هزینه هر رای در افغانستان ۹ دلار آمریکایی است.

  میزان اشتراک مردم در دور اول هفت میلیون رای دهنده بود اما در برخی مراکز برگه‌های رای‌دهی کم شد و حالا کمیسیون به خاطر جلوگیری از تکرار یک تجربه تلخ، یک میلیون بیشتر از دور اول برگه چاپ کرده است.

 • مواد حساس

  صندوق‌های رای‌گیری برای انتخابات از پول کشورهای کمک‌کننده و از طریق سازمان ملل متحد در دبی تهیه و به افغانستان منتقل می‌شود.

  سایر مواد حساس از جمله برگه‌های رای‌، جوهر، دفترچه های ثبت نتیجه، نیز با همین صندوق ها به بیشتر از بیست هزار محل رای دهی فرستاده می‌شوند.

  حشمت رادفر، عضو کمیسیون رسانه‌های کمیسیون انتخابات می‌گوید که کمیسیون زمان انتقال مواد انتخابات به محلات را با توجه به فاصله مراکز رای‌گیری از کابل تعیین می‌کند.

 • چگونگی انتقال

  صندوق‌های رای‌گیری و مواد حساس در دیپوهای مرکز کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در کابل پایتخت نگهداری می‌شوند.

  با آغاز مرحله انتقال مواد، کمیسیون انتخابات مواد را ابتدا به مراکز ولایت‌ها و پس از آن به مراکز ولسوالی‌ها و سرانجام به مراکز و محلات رای‌گیری منتقل می‌کند.

 • اتکا به اسب و الاغ

  انتقال مواد انتخاباتی در ۲۲ ولایت افغانستان از مرکز ولایت به ولسوالی‌ها بجز با استفاده از حیوانات اسب و الاغ ممکن نیست.

  کمیسیون به بیش از ۳۴۷۳ الاغ نیاز دارد که مواد را از مراکز ولسوالی‌ها به روستاهای دشوارگذار و از آنجا به محلات رای دهی منتقل کند.

  استفاده از حیوانات در انتخابات افغانستان معمول است و در برخی از مناطق نیز از اسب برای انتقال مواد و صندوق‌های رای گیری استفاده می‌شود.

 • شرایط اقلیمی

  در شماری محدودی از مناطق، فقط با استفاده از نیروی انسانی می شود مواد انتخابات را منتقل کرد.

  افزون بر این نا امنی نیز مشکل جدی است و این خطر وجود دارد که این مواد قبل از برگزاری یا بعد از برگزاری انتخابات به دست شورشیان یا زورمندان و افراد مسلح غیر مسئول بیافتد.

 • نیروی انسانی

  دولت افغانستان اگر کل نیروهای خود را هم به کار اندازد، نمی‌تواند امنیت تمامی راه ها را تامین کند.

  از سوی دیگر در نقاط دور دست در زمان انتقال مواد از مرکز ولسوالی به محلات رای دهی، نیروی کافی برای نظارت کامل وجود ندارد. تنها ضمانت این است که هنگام تحویل دهی، در صندوقها باز نشده باشد. و شخصی که این مواد را منتقل می‌کند، مسئول حفاظت از آن نیست هست.

 • راه هوایی

  در نوزده ولایت و دست کم شصت ولسوالی افغانستان از هواپیما و هلیکوپتر برای انتقال مواد استفاده می‌شود.

  راه زمینی بسیاری از ولایت‌ها، نا امن است و کمیسیون انتخابات به جاده‌ها برای انتقال مواد حساس خود به ولایت‌ها اعتماد نمی‌کند.

  در جاهایی هم که هلی‌کوپتر استفاده می‌شود یا دوردست است یا هم به حدی صعب‌العبور که انسان و حیوان توان انتقال مواد به مراکز را ندارند.

  در انتقال مواد از طریق هوا از هلی‌کوپترها و هواپیماهای ارتش استفاده می‌شود.

 • راه زمینی

  کمیسیون انتخابات افغانستان اما می‌تواند در پانزده ولایت دیگر مواد را از مرکز کمیسیون به مرکز ولایت توسط موتر/خودروهای تیزرفتار، گاری، کامیون، موتر باری، جیپ و موترهای پرقدرت انتقال دهد.

  انتقال مواد همزمان با آغاز عملیات بهاری گروه طالبان آغاز شد. کمیسیون گفته که اگر امنیت در برخی از ولایت‌ها و ولسوالی‌ها تامین شود، می‌تواند از راه زمینی استفاده کند و در غیر آن باید امکانات هوایی فراهم شود.

 • انتقال دوباره به مرکز

  پس از روز رای دهی،کارمندان کمیسیون انتخابات صندوق‌ها را در حضور ناظران باز می کنند و آراء را می‌شمارند، نتیجه شمارش آراء در سه برگه درج می‌شود که یکی از برگه‌ها به قید قرعه به نماینده یکی از نامزدان داده می‌شود، برگه دومی در بیرون محل رای‌گیری نصب می‌شود و برگه سومی به دفتر مرکزی کمیسیون انتخابات فرستاده می شود.

 • نگهداری مواد بعد از عملیات

  همه صندوق های رای پس از شمارش آراء در محلات، مهر و موم شده و به مراکز رای‌گیری در مرکز ولایت‌ها بازگردانده می‌شوند و در دیپوهای مراکز ولایتی نگهداری می‌شوند که در صورت شکایت و درخواست کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخابات برای بازشماری دوباره باز شوند.

  در نهایت پس از تکمیل روند انتخابات و اعلام نتایج ابتدایی، تمام مواد از ولایات به تدریج به مرکز منتقل می‌شوند و در دیپوهای دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل جمع می‌شوند.

  کمیسیون انتخابات مواد چند دور انتخابات گذشته را در دفتر مرکزی خود نگهداری کرده که این مواد در چند مورد از جمله آتش سوزی و حمله طالبان به دفتر کمیسیون انتخابات صدمه دیده‌اند.

 • شمارش آراء

  تمامی برگه های نتایج شمارش آراء که یک نقل آن به مرکز فرستاده شده بود، درکابل وارد دیتابیس کمیسیون انتخابات می‌شود. و اگر مورد مشکوکی وجود داشت، بررسی می‌شود.

 • رسیدگی به شکایت‌ها

  آخرین مرحله قبل از اعلام نتایج نهایی رسیدگی به شکایت‌‌های انتخاباتی از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایت های انتخاباتی است.

  کمیسیون رسیدگی به شکایت‌ها در این مرحله شکایت‌های نامزدان و ناظران را بررسی می‌کند و در صورت یافتن سند قابل قبول، می تواند در مورد قرنطینه کردن، مهر و موم، بازشماری و یا هم ابطال آراء تصمیم بگیرد.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.