سیاف: به نامزدی رای بدهید که دارای کفایت کاری، تقوا و دیانت باشد

Image caption آقای سیاف در دور اول انتخابات شرکت کرد و با ۷.۴ درصد رای جایگاه چهارم را به دست آورد

عبد رب الرسول سیاف، نامزد دور اول انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدون نام بردن از فردی خاص از حامیان خود خواسته در دور دوم به نامزدی رای بدهند که "کفایت کاری، تقوی، دیانت، سابقه نیک، ثبات و پایداری در برابر مشکلات" داشته باشد.

در خبرنامه‌ای که صبح امروز از آدرس آقای سیاف پخش شد، آمده است که او از هواداران خود خواسته در هنگام رای دادن "تاریخ پر شکوه افغانستان و حیثیت جهادی و مبارزات اسلامی و آزادیخواهانه مردم مومن و مجاهد و با عزت ما" را در نظر بگیرند.

در این خبرنامه آمده که آقای سیاف در روزهای گذشته نشست‌های متعددی با عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی نامزدان دور دوم انتخابات داشته و با نزدیکان خود در مورد این دو نامزد مشورت کرده است.

در همین حال گروه انتخاباتی عبد رب‌ الرسول سیاف اعلام کرده که او از هواداران خود خواسته در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری حضور گسترده داشته باشند و به عبدالله عبدالله رای بدهند.

محمد داوود کلکانی، از اعضای گروه انتخاباتی آقای سیاف در صحبتی با بی‌بی‌سی فارسی گفت که هرچند احتمال دارد که خود آقای سیاف درگیر مبارزات انتخاباتی نشود اما به هواداران خود توصیه کرده که از عبدالله عبدالله حمایت کنند.

آقای کلکانی گفت: "استاد به خاطر مصالح ملک ممکن است خودش شخصا اعلام موضع‌گیری نکند ولی به تیم انتخاباتی و معاونان خود مشورت داده و فیصله کرده که باید از دکتر عبدالله حمایت کنند."

آقای سیاف از چهره‌های شناخته شده جهادی است و در دور اول انتخابات ریاست جمهوری با ۴۶۵ هزار و ۲۰۷ رای، ۷.۴ درصد از کل آرا را به دست آورد و چهارم شد.

بسیاری عبدرب‌ الرسول سیاف را از مخالفان سرسخت گروه طالبان می‌دانند.

آقای سیاف در چندین سخنرانی خود از لحن تندی در برابر طالبان استفاده کرده و همواره گفته است افرادی که در عملیات مسلحانه و حملات انتحاری بازداشت می‌شوند باید در ملاء عام مجازات شوند.

ادامه رقابت ها بین عبدالله و احمدزی

حق نشر عکس Reuters l AFP l Getty
Image caption کمتر از دو هفته مانده به انتخابات رقابت‌های انتخاباتی اوج گرفته است

در ادامه مبارزات انتخاباتی، عبدالله عبدالله نامزد دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به ولایت دایکندی در مرکز افغانستان سفر کرد و در جمع هواداران خود سخنرانی کرد.

آقای عبدالله گفت که اگر در انتخابات پیروز شد به بخش های جاده سازی، بهداشت و درمان، فراهم آوری زمینه های تحصیلی، رفع بیکاری و فقر زدایی در ولایت دایکندی توجه خواهد کرد. او گفت که بدون تبعیض فعالیت می‌کند و همه مردم را از خود می‌داند.

در همین حال مراسمی هم در کابل از سوی حزب ملت متحد افغانستان به منظور پشتیبانی از گروه انتخاباتی اشرف غنی احمدزی برگزار شد. آقای احمدزی در این مراسم به مسایل ملی تاکید کرد و گفت فردی که "منافع فردی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهد سیاست مدار نیست بلکه معامله گر است."

آقای احمدزی با اشاره به نقش جوانان و تساوی حقوق زن و مرد در سیاست گفت با سیاست حذف و قوم پرستی مبارزه می‌کند. او افزود: "ما ملت هستیم، تفرقه قومی بین ما جا ندارد، مشکل ما را قوم پرستی حل نمی‌کند، بلکه دیدگاه ملی و اسلامی حل می کند."

عبدالرشید دوستم، معاون اول اشرف غنی احمدزی هم در ادامه مبارزات گروه انتخاباتی تحول و تداوم در ولایت‌های شمالی افغانستان، امروز به ولایت سمنگان رفت و در جمع هواداران این گروه سخنرانی کرد.

کمتر از دو هفته دیگر به برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده و مبارزات انتخاباتی میان دو نامزد شدت یافته است.

کمیسیون‌های برگزاری انتخابات از دو نامزد خواسته‌اند که هنگام مبارزات انتخاباتی به موضوعات قومی و سمتی نپردازند و از به کار بردن کلمات توهین‌آمیز علیه یکدیگر خودداری کنند.

در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان نیز فهرست محلات رای‌گیری این انتخابات را منتشر کرده است. در این دور انتخابات قرار است در ۲۳ هزار و ۳۱۳ محل (۱۳ هزار و ۹۱۳ محل برای مردان و ۹۴۰۰ محل برای زنان) صندوق‌های رای‌گیری گذاشته شود.

چالش اصلی انتخابات پیش‌رو که با آغاز عملیات بهاری گروه طالبان هم‌زمان شده، امنیت است و اگر نهادهای امنیتی این فهرست را تایید کنند، در این دور انتخابات، تعداد محلات رای‌گیری بیشتر از دور اول خواهد بود.

مطالب مرتبط