روزنامه های کابل؛ یکشنبه ۱۱ جوزا

Image caption مقامات در کنر می گویند بیش از یک هزار موشک در یک هفته از خاک پاکستان به این ولایت پرتاب شده است

مقامات افغان می‌گویند که در یک هفته گذشته بیش از هزار موشک از خاک پاکستان به ولایت کنر در شرق افغانستان شلیک شده که منجر به مرگ ۶ نفر و زخمی شدن ۳۸ نفر شده است.

گفته می شود بیش از ۳۰۰ خانواده در این ولایت به خاطر این موشک پرانی ها مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند، ده‌ها خانه ویران شده و صدها دام از بین رفته است.

موشک پرانی از خاک پاکستان به افغانستان و ضرورت واکنش جدی به پاکستان، مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه های ۱۱ جوزا/خرداد کابل است.

'بهانه‌های موشک‌ پرانی'

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد مقام‌های رسمی ارتش پاکستان می‌گویند که آنان در مناطق قبایلی کشورشان، بر ضد دسته‌های طالبان پاکستانی عملیات می‌کنند و ممکن است که موشک‌هایی که شلیک می‌کنند، به اشتباه به سمت افغانستان برود.

اما به باور نویسنده ۸‌صبح، نحوه موشک‌باران مناطق مرزی و استفاده از چرخبال نشان می‌دهد که ارتش پاکستان، عمدا به این سوی مرز حمله می‌کند.

۸‌صبح نوشته که "مناطق مرزی میان افغانستان و پاکستان حالا بهشت امن گروه‌های تندرو تروریستی است که با تمام مظاهر تمدن جدید مخالف‌اند، گاهی به افغانستان حمله می‌کنند و زمانی به پاکستان."

۸‌صبح می‌نویسد که راه‌حل مشکل این نیست که ارتش پاکستان، به حریم حاکمیت ملی افغانستان تجاوز کند و ارتش پاکستان باید سیاست "استفاده از طالبان برای ایجاد ساحه نفوذ در افغانستان را کنار بگذارد."

۸‌صبح افزوده که کشورهای عضو ناتو نباید در نقش تماشاچی باقی بمانند، این کشورها باید ارتش پاکستان را قانع سازند تا در قدم اول از نقض حاکمیت ملی افغانستان خودداری کند و در مرحله بعدی سیاست حمایت از طالبان برای نفوذ در افغانستان را کنار بگذارد.

روزنامه سخن جدید می‌نویسد که مردم افغانستان اکنون به خوبی می‌دانند که حرف و عمل پاکستان کاملا متضاد است.

سخن جدید از این رویه پاکستان در مقابل افغانستان به عنوان دشمنی تمام عیار یاد کرده و پرسیده که چرا در مقابل این کشور، واکنش جدی صورت نمی گیرد؟

سخن جدید افزوده که "پاکستان مطمئن است که افغانستان در مقابلش واکنش نشان نمی‌دهد زیرا این کشور از نفوذ خود در سیاست و قدرت افغانستان استفاده می کند."

اقدامات دیپلوماتیک برای حل مشکل با پاکستان کافی است؟

Image caption کنر با پاکستان مرز مشترک دارد و گروه طالبان در برخی از مناطق آن نفوذ دارند

بسم الله محمدی وزیر دفاع افغانستان روز گذشته گفت ارتش این کشور آمادگی دارد که در صورت حکم رئیس جمهوری، پاسخ مشابه به پاکستان بدهد.

روزنامه اطلاعات روز از واکنش حکومت به موشک پرانی‌های پاکستان انتقاد کرده و نوشته که دولت افغانستان تاکنون هیچ پاسخ محکم و روشنی به جانب پاکستان نداده است.

اطلاعات روز می نویسد که حکومت افغانستان حتی راه‌های دیپلوماتیک بین المللی را برای حل این مشکل انتخاب نکرده و تنها به راه‌های سیاسی در کابل، اکتفا کرده است.

اطلاعات روز افزوده که واکنش نرم حکومت افغانستان سبب شد که نه تنها موشک پرانی‌ها متوقف نشود بلکه بیشتر هم شود.

اطلاعات روز نوشته که تجاوز و تعرض مسلحانه براساس حقوق و قواعد بین‌المللی، جرم پنداشته شده و جامعه‌ جهانی مکلف به جلوگیری از آن است و دولت افغانستان باید برای حل این معضل به شورای امنیت سازمان ملل مراجعه کند.

'دولت افغانستان، در برابر پاکستان اراده ندارد'

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که مقابله با حملات اردوی پاکستان از یک سو کاریست دشوار و از جانبی هم به یک اراده سیاسی جدی در زعامت کشور نیاز دارد.

آرمان ملی نوشته که "چنین اراده‌یی در دم و دستگاه کشور موجود نیست و این کار سبب شده تا تصمیم‌گیری و واکنش نیروهای امنیتی در برابر این حملات کار دشواری باشد.'

آرمان ملی افزوده که اگرچه ممکن نیروهای امنیتی افغانستان توانایی پاسخگویی به این حملات را نداشته باشند، اما بی‌پاسخ گذاشتن آن هم کار درستی نیست.

آرمان ملی می‌نویسد که پاسخ دادن به این حملات یکی از مسئولیت‌های دولت افغانستان است و نباید گذاشت تا مردم در نواحی مرزی با پاکستان بیشتر از این کشته شوند و یا آسیب ببینند.

روزنامه انصاف هم امروز مطلبی را با عنوان "پاکستان، دشمن یا برادر؟" منتشر کرده است.

انصاف می نویسد عملکردهای اخیر پاکستان ثابت کرد که پاکستان نه برادر افغانستان، بلکه دشمن آشکار این کشور است.

انصاف نوشته که در برابر دشمن باید با تمام توان ایستاد و این توان، همان پشتیبانی مردم از نیروهای امنیتی است.

مطالب مرتبط