حامدکرزی فرمان داد کارمندان دولتی در انتخابات بی‌طرف باشند

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کرزی پیش از این دست کم دوبار بر بی طرفی کارمندان دولت در انتخابات تاکید کرده است

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان با صدور فرمانی دستور داد که مقامها و کارکنان ادارات دولتی که بی‌طرفی خود را حفظ نکنند، تحت پیگرد قرار گیرند.

در ماده نخست این فرمان ده مورد تذکر داده شده که تخلف از آنها پیگرد قضایی را به دنبال خواهد داشت.

رعایت بی‌طرفی، خودداری از اعمال نفوذ، عدم استفاده از صلاحیت کاری و منابع دولتی به سود یا زیان نامزدها و خودداری از امر و نهی به کارمندان نهادهای انتخاباتی، مشمول این موارد هستند.

موارد دیگر در فرمان آقای کرزی این‌ها هستند: خودداری از دعوت نامزدها در مراسم گشایش طرح‌های دولتی، ورود به مراکز رایگیری، معرفی کارمند به نهادهای انتخاباتی و دادن تحفه به آنها و همچنین حفظ و عدم اعلام اطلاعات انتخاباتی.

در فرمان آقای کرزی آمده است: "هرگاه مقامات وکارکنان ادارات دولتی از اصول مندرج مادۀ اول این فرمان تخلف نمایند، در صورت تثبیت تخلف و موجودیت اسناد و مدارک اثباتیه، غرض تعقیب عدلی به مراجع ذی‌صلاح، معرفی گردند."

آقای کرزی ۱۲ میزان/مهر سال گذشته به نیروهای امنیتی کشور دستور داده بود که در روند انتخابات بی‌طرف بمانند و روز ۲۷ ثور/اردیبهشت امسال پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات هم بر این موضوع تاکید کرد.

Image caption در افغانستان برخلاف برخی از کشورهای دیگر، کارمندان دولت حق ندارند از نامزدی انتخابات حمایت کنند و علیه نامزدی دیگر موضع بگیرند

رئیس جمهوری این فرمان را به دنبال بالا گرفتن انتقادهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از "دخالت" کارمندان دولت در روند انتخابات صادر کرده است.

در افغانستان برخلاف برخی از کشورهای دیگر، کارمندان دولت حق ندارند از نامزدی انتخابات حمایت کنند و علیه نامزدی دیگر موضع بگیرند.

با وجود این، شماری از مقام‌های ارشد دولتی در مواردی در کنار نامزدها دیده شده‌اند و استدلال آنها این بوده که به صورت غیررسمی و از موضع غیردولتی در کنار آنها قرار گرفته‌اند.

برخی از وزیران و والی ها یا عضو حزبی هستند یا رهبری سازمانی را به عهده دارند. اگر این احزاب از نامزدی حمایت کنند، در آن صورت گاهی دیده شده که رئیس یا عضو حزبی که وظیفه دولتی دارد هم از نامزد مورد حمایت حزبش حمایت کرده است.

در فرمان آقای کرزی توضیح داده نشده که در چنین مواردی، مقام‌ها و کارمندان دولت چه موضعی داشته باشند؛ آیا در این صورت هم آنها حق حمایت از نامزد انتخابات را ندارند یا دارند.

اگر مقام‌های دولتی عضو حزبی باشند، حق موضع‌گیری در مورد مسایل انتخاباتی نداشته باشند، به این معنی است که در این مسایل مواضع حزبی خود را باید کنار بگذارند یا از مقام دولتی کنار بروند.

ادامه پیکارهای انتخاباتی

حق نشر عکس Tolonews
Image caption آقای عبدالله به بادغیس و آقای غنی به جوزجان رفته اند

عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی در ادامه مبارزات انتخاباتی به ولایت‌های شمالی سفر کرده‌اند: آقای عبدالله به بادغیس و آقای احمدزی به جوزجان.

جوزجان یکی از دو ولایت شمالی افغانستان است که آقای احمدزی در دور اول انتخابات در آن بیشترین آرا را به دست آورده بود.

او به دلیل بیشتر بودن هواداران عبدالرشید دوستم معاون اولش در جوزجان و فاریاب اول شد.

به همین ترتیب، آقای عبدالله در دور اول انتخابات در ولایت بادغیس بیشترین آرا را کسب کرده بود. او در سایر ولایت‌های شمالی هم نامزد اول بود. برعکس آقای غنی عمدتا در ولایت جنوبی فرد اول بود.

تا پایان دوره مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، تنها ده روز دیگر مانده و انتخابات در ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می‌شود.

همزمان با ادامه پیکارهای انتخاباتی، تنش‌های لفظی بین نامزدها و هواداران آنها در شبکه‌های اجتماعی بالا گرفته است. برخی از ناظران حملات لفظی آنها علیه یک دیگر را نقد کرده‌اند.

مطالب مرتبط