روزنامه های کابل؛ دوشنبه ۱۲ جوزا

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آمریکا در بدل رهایی یک سرباز آمریکایی، پنج عضو طالبان را آزاد کرد

یک سرباز آمریکایی که حدود پنج سال اسیر طالبان در افغانستان بود، در برابر رهایی پنج زندانی طالبان آزاد شده‎است.

رهایی این زندانیان سرخط سرمقاله شماری از روزنامه های ۱۲ جوزا/خرداد کابل است. همچنان شماری دیگری از روزنامه های به بهانه روز جهانی کودک به وضعیت کودکان در افغانستان پرداخته اند.

"معامله با طالبان"

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد پیش از این گفته می‌شد که موضع ایالات متحده امریکا در برابر گروه‌های تروریستی قاطع است و با این گروه‌ها هیچ نوع معامله‌ای نمی‌کند.

اما به باور نویسنده ۸‌صبح، معامله اخیر با طالبان نشان می‌دهد که واشنگتن پس از سیزده سال جنگ در افغانستان، به‌جایی رسیده که دیگر طالبان را تروریست نمی‌داند.

۸‌صبح افزوده که مذاکره و معامله مستقیم آمریکا و کشورهای غربی با طالبان، دولت افغانستان را که حاصل هزینه‌های فراوان مالی و انسانی غرب است، به حاشیه می‌راند و آن را با تهدید روبه‌رو می‌کند.

روزنامه آرمان ملی از رهایی زندانیان طالبان انتقاد کرده است.

آرمان ملی می نویسد که "رهایی پنج تروریست خطرناک و بلند پایه گروه طالبان برای مردم افغانستان خبر ناخوشایند است."

آرمان ملی نوشته که مردم افغانستان به خوبی درک می کنند که آزاد سازی این پنج نفر برای امنیت کشورشان خطرناک است و به خصوص برای امنیت انتخابات خطرساز می باشد.

نویسنده آرمان ملی به این باور است که دست کم باید این رویداد پس از انتخابات صورت می گرفت.

روزنامه انصار نیز می نویسد که "آیا معامله با گروهی که بیش از یک دهه در تلاش نابودی آنها هستیم، کار درستی است؟"

انصار نوشته که حمایت از شهروند آمریکایی از سوی حکومتش کار درستی است اما این دولت در افغانستان نیز شعار حقوق بشری داده و مدعی است که از افغانها حمایت و حفاظت می کند اما چگونه با دشمنان و قاتلان افغانها معامله می کند؟

نویسنده انصار به این باور است که این گونه اقدامات یک جانبه آمریکا و نادیده گرفتن مردم و دولت افغانستان، دخالت در امور داخلی افغانستان است و بدبینی مردم افغانستان را به آمریکا به دنبال خواهد داشت.

کودکان افغانستان

حق نشر عکس AFP
Image caption اکنون بیش از ۹ میلیون کودک افغان به مکتب می روند

روزنامه اطلاعات روز می نویسد که دیروز روز جهانی کودک بود و این روز در نهادهای دولتی و رسانه ها به خوبی تجلیل شد اما کودکان فقیر این کشور از این روز کاملا بی خبر ماندند.

اطلاعات روز نوشته که تجلیل از روز جهانی کودک به یک سنت محکم در افغانستان تبدیل شده و حکومت فکر می کند با این کار حق کودکان را ادا می کند و به رنج های آنها پایان می دهد.

اطلاعات روز افزوده که کودکان در افغانستان آسیب پذیرترین قشر بودند و بزرگترین قربانی را در سالها جنگ دادند.

اطلاعات روز می نویسد که سیاست‌های اعلانی و تبلیغاتی به درد کودکان نیازمند افغانستان نخورده و اقدامات عملی و عینی برای رهایی آنان از استثمار و بهبود وضعیت زندگی‌شان لازم است.

روزنامه جامعه باز می نویسد که دولت افغانستان در سیزده سال گذشته در بخش حقوق کودکان، گام‌های استواری برداشته است که حضور گسترده کودکان در مکتب‌ها از جمله این اقدام‌ها‌ست، اما هنوز‌ هم کودکان در افغانستان در وضعیت ناگواری به سر می‌برند.

جامعه باز نوشته که روز جهانی کودک فرصتی است تا حقوق کودکان به یاد آورده شود و برای ادای آن کارهای عملی انجام شود.

مطالب مرتبط