افغانستان خواهان همکاری آمریکا در برخورد با موشک‌پرانی‌ پاکستان شد

Image caption سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که افغانستان برای پاسخ به موشک پرانی پاکستان آمادگی می‌گیرد

وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که این کشور برای پاسخ به موشک‌پرانی پاکستان در ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی آمادگی می‎‌گیرد.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان امروز در یک نشست خبری گفت که موشک پرانی از خاک پاکستان به افغانستان از چند سال به این سو ادامه دارد.

او گفت: "همیشه تلاش‌های دیپلوماتیک برای حل این مشکل ادامه داشته و دارد و از امروز افغانستان برای پاسخ به این حملات از چند بعد آمادگی می‌گیرد؛ سیاسی و دیپلوماتیک، اقتصادی و پاسخ نظامی."

وی افزود که از همین رو وزارت خارجه افغانستان یادداشت رسمی به سفارت آمریکا در کابل فرستاده و منتظر پاسخ آنهاست.

آقای مستغنی می‌گوید که حملات مرگبار پاکستان به افغانستان نقض صریح حاکمیت ملی و تجاوز آشکار بر قلمرو افغانستان است و بر اساس موافقت‌نامه استراتژیک افغانستان و آمریکا، این کشور باید از افغانستان به خاطر دفاع از خاکش حمایت کند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می‌گوید که در موافقت‌نامه استراتژیک افغانستان و آمریکا آمده: "ایالات متحده آمریکا هر نوع تجاوز بیرونی به افغانستان را موجب نگرانی شدید خود می‌پندارد و در صورت وقوع چنین رویدادی هر چه عاجل طرفین با مشورت با یکدیگر پاسخ مناسب به شمول اقدامات سیاسی، اقتصادی و نظامی را به توافق هم و مطابق به احکام قانون اساسی شان طرح و تطبیق می‌کنند."

آقای مستغنی گفت که بنابر این اصل موافقت‌نامه، آمریکا و افغانستان باید با تدابیر مشترک در دفع همچو حملات اقدام کنند.

سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید که بزرگترین نگرانی افغانستان، خدشه دار شدن روابط افغانستان و پاکستان و به وجود آمدن حس انتقام‌جویی است.

به گفته وی، برای حل مناقشه میان دو همسایه راه‌های دیپلماتیک اولین گزینه و راه حل نظامی آخرین گزینه است.

موشک پرانی از خاک پاکستان به افغانستان

Image caption کنر در شرق افغانستان از ولایات ناامن است

گزارش‌ها حاکی از آن است که در یک هفته گذشته بیش از هزار موشک از خاک پاکستان به مناطقی در ولایت مرزی کنر در شرق افغانستان پرتاب شده‌است.

مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که آنها شورشیان مسلح مخالف دولت این کشور را در مناطق مرزی هدف قرار می‌دهند اما ممکن است تعدادی از موشک‌های شلیک شده، از مسیر خود منحرف شده و به خاک افغانستان اصابت کرده باشد.

مقام‌های محلی در شرق افغانستان گفته‌اند که برخورد این موشک‌ها به مناطق مسکونی ولایت کنر باعث کشته شدن ۶ نفر و زخمی شدن ۳۸ نفر از شهروندان افغان شده‌است.

روز گذشته شورای امنیت ملی افغانستان این حملات پاکستان را تلاشی برای اخلال در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواند.

اواخر هفته گذشته هم حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در تماسی تلفنی با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، خواستار اقدام جدی برای توقف این موشک‌‌پرانی‌ها شد.

روز شنبه نیز بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان، پاکستان را به "تجاوز" به کشور خود متهم کرد و گفت که رئیس جمهوری دستور داده تا نیروهای نظامی برای پاسخ‌گویی "آمادگی" بگیرند.

مطالب مرتبط