تیم انتخاباتی سیاف از عبدالله حمایت کرد

Image caption آقای سیاف از رهبران جهادی است او در دور اول انتخابات حدود هفت درصد کل آراء را از آن خود کرد و نفر چهارم شد

در ادامه یارگیری های انتخاباتی در افغانستان، تیم انتخاباتی عبدرب الرسول سیاف نامزدی که در دور اول هفت درصد رای آورد، از عبدالله عبدالله حمایت کرد.

آقای سیاف پس از اعلام رفتن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم با شرکت عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی، با هر دو نامزد گفتگوهای طولانی داشت.

در نشستی به مناسبت اعلام حمایت این رهبر جهادی از آقای عبدالله در کابل برگزار شد، او خود حضور نداشت، اما هر دو معاونش، محمد اسماعیل خان وزیر پیشین انرژی و آب و عبدالوهاب عرفان عضو پیشین مجلس سنا سخنرانی کردند.

ستاد آقای سیاف عکسی از مراسم اعلام حمایت او از آقای عبدالله را در فیسبوک خود گذاشته و در شرح آن نوشته: "جریان حمایت ما از تیم اصلاحات و همگرایی. پیروزی نفر اول قطعی شد."

عبدالرب رسول سیاف، دو روز پیش با انتشار اعلامیه‎ای، از هواداران خود خواست که از نامزدی حمایت کنند که همواره در کنار مردم بوده و "کفایت کاری، تقوی، دیانت، سابقه نیک، ثبات و پایداری در برابر مشکلات را به حیث معیارهای اساسی در نظر داشته باشند".

عبدالوهاب عرفان معاون دوم آقای سیاف گفت که تیم آقای سیاف "با توجیه خاص دینی و عقیدتی" از تیم اصلاحات و همگرایی به رهبری آقای عبدالله حمایت کرده است.

آقای عبدالله در سخنرانی خود از آقای سیاف سپاسگزاری کرد و گفت که حمایت او از تیم اصلاحات و همگرایی باعث افتخار او است.

فاضل سانچارکی سخنگوی تیم آقای عبدالله گفته که در مراسم اعلام حمایت تیم آقای سیاف از تیم اصلاحات و همگرایی، عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان و فضل هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا هم حضور داشتند.

پیش از این زلمی رسول و گل آقا شیرزی دیگر نامزدهای دور انتخابات ریاست جمهوری هم از آقای عبدالله حمایت کرده اند که هر کدام به ترتیب ۱۱.۳۷ و ۱.۵۷ درصد آرا را کسب کرده بودند.

داوود سلطان زوی دیگر نامزد دور اول انتخابات که کمتر از نیم درصد رای به دست آورده بود، در کنار اشرف غنی احمدزی قرار گرفته است.

Image caption اشرف غنی احمدزی با معاونان خود برای ادامه پیکارهای انتخاباتی به مزار شریف رفتند

قطب الدین هلال و هدایت امین ارسلا هنوز از هیچ کدام از دو نامزد پیشتاز، اعلام حمایت نکرده اند. آقای هلال در دور اول ۲.۷۵ درصد و آقای ارسلا تنها ۱۵ هزار و ۵۰۰ رای داشت.

آقای عبدالله پیش از ظهر امروز به شهر غزنی رفته بود و در میان هواداران خود سخنرانی کرد.

براساس یک خبر دیگر، اشرف غنی احمدزی رقیب آقای عبدالله در شهر مزار شریف در همایش هواداران خود سخنرانی کرد و گفت که تیم او در راه پیروزی است.

او دیروز به شهر شبرغان رفته بود ـ شهری که عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی اسلامی و معاون اول آقای احمدزی در آن نفوذ چشمگیری دارد.

با نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات، مبارزات انتخاباتی نامزدها شدت یافته است.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۲۴ جوزا/خرداد برگزار می شود.